Je 1. certifikovanou koučkou stylu pro Českou republiku a Slovensko. Dagmar Gabulová navíc nedávno vydala knihu s názvem Styl – Cesta ke kráse, sebevědomí a charismatu. Jaké jsou její zaručené tipy, co se ženského půvabu týče? Přečtěte si v rozhovoru.

Dagmar GabulováDagmar, vy jste1. certifikovaná koučka stylu pro Českou republiku a Slovensko, řekněte, jak se někdo může stát takovou expertkou?
Původně jsem vystudovala Ekonomickou univerzitu a působila na různých marketingových pozicích. Díky radě od ředitelky módního domu CHANEL, která mi řekla „Dagmar, nebuď bankéřkou. Žij svými vášněmi!“ jsem se rozhodla spojit vše, co mám ráda do jedné mise. Ukázat ženám jejich skutečnou krásu. Naučit je využívat ji na maximum a změnit tak nejen jejich vzhled, ale i pohled na sebe samé. V rámci pracovní zkušenosti v módním časopise jsem ale zjistila, že v komerčním světě krásy nemůžu naplno realizovat svou touhu. Tak jsem se vydala vlastní cestou.

První certifikovaná koučka stylu, kdo tento titul uděluje?
Objevila jsem školu stylu v Británii, která se na ženskou krásu dívá stejně jako já. Teď jako první absolventka z Česka a Slovenska pomáhám našim ženám odkrývat jejich krásu. Zvyšovat jim sebevědomí a budovat image odrážející jejich osobnost. Jednoduše je učím, jak se na oblečení a celkový vzhled dívat jinak a jak je využít ve svůj prospěch.

Nedávno vám vyšla módní kniha s názvem Styl Cesta ke kráse, sebevědomí a charismatu. Obdobné literatury je na trhu spousta, v čem je vaše kniha výjimečná?
Není to kniha o módě jako takové. Čtenářky si v ní osvojí nejen módní styl, barvy a střihy, které jsou pro ně ty pravé, ale mohou zabrousit i pod povrch módního světa. Zdůrazňuji v ní, že je potřeba pohlédnout na styl i z jiného pohledu než z toho prvotního povrchního úhlu. Proto se v ní také dozví, jak propojit svou vnitřní krásu s tou vnější.

Kinha styl

Tvrdíte tedy, že móda není povrchní záležitostí?
Záleží na každé z nás, jak se k ní postaví. V prvním kroku je však potřeba se zamyslet nad tím, co vlastně svým oblečením a doplňky chci o sobě svému okolí říct. Je důležité, aby žena v první řadě reprezentovala sama sebe a nebyla pouhým otrokem trendů. Ukázala, kdo je, jaký má životní styl, co ji baví a zajímá. Je to velmi silný nástroj, který ač se nezdá, nás následně ovlivňuje ve všech oblastech života. Výjimkou nejsou vztahy či pracovní sféra.

Vy jste řekla jednu zajímavou věc, že pokud chceme do svého života přitáhnout něco nového, například partnera, vše záleží na tom, jak vypadáme. Není to přeci jen trochu zvláštní – povrchní?
Vůbec ne! Ještě před tím, než máme jakoukoli šanci promluvit a prezentovat se, tak za nás mluví náš vzhled. Na základě něho nás lidé „škatulkují“ a utváří si o nás první dojem. A to je právě ono oblečení, které máme a barvy, které nosíme, co o nás mnohé prozrazuje. Například jak se cítíme, co si o sobě myslíme, i jak dovolíme, aby se k nám ostatní chovali.  Zamyslete se… Máte dvě ženy, jsou naprosto stejné, blondýny s modrýma očima, jedna je oblečena nudně a fádně, z druhé vyzařuje cosi zvláštního. Je sebevědomá, hrdá, barevná, která více zaujme? Je potřeba mít na paměti, že nikdy nemáme druhou šanci udělat první dojem.

Nenechte si ujít:

Znamená to tedy, že bychom měly být neustále upravené a „načančané“, kdyby náhodou?
Tak to být nemusí. Cítit se hezky a sebevědomě ve vlastním těle znamená znát své silné stránky a umět s nimi správně pracovat. My ženy se však na sebe často díváme spíše kritickým okem. Hledáme samé chyby, soustřeďujeme se na to, co se nám na nás nelíbí, co je potřeba změnit atd. Pak je ale těžké si uvědomit ty krásné stránky. Vždyť přeci každý má své plusy a mínusy. Jde o to znát své přednosti, vědět, co ukázat, čím upoutat a jak na to. Každá žena je krásná, jen spousta z nich neví, jak svůj půvab probudit, což je obrovská škoda.

Kniha styl

Já vám budu oponovat. Znám ženy, které móda a styl absolutně nezajímají. I ony podle vás opravdu touží být atraktivní pro své okolí?
Ano, chtějí být atraktivní svým vlastním způsobem. Svou jinakostí možná trochu vyčnívat z davu, a právě tím zaujmout.

V čem podle vás ženy nejvíce okouzlí okolí? V sexy obepnutém oblečení, nebo naopak ve volném, kdy se mužská fantazie může roztočit na plné obrátky?
Doporučuji elegantně ukázat křivky než se schovávat ve volném oblečení. V domnění, že plandavé oblečení skryje všechny neduhy postavy, na sebe někdy oblékneme cokoli, co nebude přiléhat k našemu tělu. To je ale zásadní chyba. Neforemné a příliš volné oblečení je sice pohodlné, ale přidává kila navíc. Často máme jenom kvůli němu opticky až o pět kilo více! Místo něj noste dobře padnoucí kousky, které zvýrazní vaše křivky, dodají vám ženskost a podpoří sebevědomí.

Dagmar Gabulová

Prozradila jste, že nejste zastánkyní černé barvy. Proč? Vždyť přeci černá je velmi elegantní, sluší všem, dá se skvěle kombinovat a je tzv. nesmrtelná.
Jak říkal sám Christian Dior: „Černá může být dostačující. Ale proč se ochudit o barvy?“ Já také věřím, že barvy dokážou čarovat. Jako mávnutím kouzelného proutku vypadáme díky správným odstínům atraktivnější, v okamžiku se rozzáříme i omládneme. A to nejen navenek. Barvy, které nosíme, výrazně ovlivňují také to, jak se cítíme i jak působíme na ostatní. Lidé je totiž na nás vnímají jako první, vlastně již z dálky. Výrazně ovlivňují to, jakým prvním dojmem působíme. Pokud jsme zahalené do černé od hlavy k patě, vypovídá to o nás něco úplně jiného, než když jsme barevné. Víc viditelné, pro okolí zajímavé a zapamatovatelné. Ženy však často volí černou, šedivou nebo jiné tmavé odstíny, protože většinou nevědí, jaké barvy jim sluší. Bohužel si však neuvědomují, že černá nám kromě vyjmenovaných benefitů, i škodí, například přidává léta i vrásky navíc.

Většina žen má ale ráda právě tuto barvu, když si vezmou nějakou jinou, necítí se. I přesto byste jim poradila nosit více výrazné kousky?
To je pouze neznalostí, že nevíme, jaké barvy nám doopravdy sluší. Proto ženy tíhnou k tmavým a neutrálním odstínům a věří, že jimi nic nepokazí. Je to přeci to, co nosí většina a my tak můžeme snadno zapadnout. Já jsem ale přesvědčená, že každá žena chce svým způsobem zářit a onu pozornost poutat. Je ale veliký rozdíl mít na sobě například červenou, když si nejsem jistá, jak v ní vypadám, oproti modré, která vím, že mi sluší. Tahle nejistota se na nás velmi odráží a je pro okolí z nás čitelná.

Co si budeme povídat, móda je celkem nákladná věc, a ne každá na to má. Existuje však pomyslný manuál, co mít nutně v šatníku, jak se k tomu stavíte vy?
Říká se, že každá žena by měla vlastnit malé černé, ale podle mě je to už takový nudný stereotyp. Já bych spíše sáhla třeba po sáčku, které je podle mě variabilní. Jak ale neustále zmiňuji, jsou to především barvy, které nás buď rozzáří, nebo naopak. Nepodceňujte je!

Čtěte také:

Reklama