Stala se vůbec první ženskou fotbalovou rozhodčí, která řídila prvoligový zápas mužů. Díky obrovské korupční aféře záhy poznala, jak může populární sport bolet. Na čas se ztratila z očí, teď je ale zpátky. Dagmar Damková, dáma českého fotbalu. 

 

Když jste byla malá holka, hrála jste si spíš s panenkami, nebo s autíčky?

Byla jsem vždy spíš jako kluk, ale s panenkami jsem si hrála taky. Byla jsem taková obojetná.

 

Slyšela jsem, že než jste vzala do úst píšťalku, aktivně jste hrála fotbal.

Fotbal jsem hrávala už jako malá holka s klukama. Když mi bylo čtrnáct, vyšel v novinách inzerát, že hledají dívky, které by chtěly hrát fotbal. Tak jsem šla na první trénink. Pak mě jednou trenér označil za viníka prohry, tak jsem si po tréninku sbalila věci a šla pryč. Krátce po tom jsem dostala nabídku, abych zkusila pískání, že v Praze hledají ženy rozhodčí. Rok a půl jsem ještě hrála i pískala, nakonec ale definitivně zvítězilo pískání.

 

Svůj první ligový zápas jste ale odpískala až po devíti letech. Jak náročná byla pro ženskou rozhodčí cesta na pomyslný rozhodcovský trůn?

Musela jsem projít všemi soutěžemi jako ostatní, od nejnižších přeborů, B tříd, A tříd až do soutěží vedených českými komisemi a poté komisí federální. Stálo mě to spoustu odříkání, sil, času, ale i slz. Představte si, že venku prší nebo mrzne a vy jdete běhat, nebo svítí sluníčko, všichni leží u vody, a mě čeká těžký trénink. Kromě toho jsem si vyslechla spoustu urážek, nadávek, výhružek, ale člověk se časem nějak obrní a už to tolik nevnímá. Na druhou stranou, byly i pochvaly, pěkné články v novinách, výjezdy do zahraničí.

 

Příjemné hodnocení v novinách vyšlo hned po vaší rozhodcovské ligové premiéře.  Pamatujete si, jak jste se tehdy cítila mezi tolika muži?

Hráči byli úplně normální. V tom zápalu boje snad ani nešlo myslet na to, že mezi nimi běhá nějaké ženská. Myslím, že až na jednu chybu jsem to tehdy zvládla v pohodě. Byla jsem spokojená, a snad i veřejnost. Ligu teď pískám poměrně stabilně, zaregistrovali mě na mezinárodním poli, mohla jsem jet rozhodovat na olympijské hry a na Mistrovství Evropy žen loni v červnu do Anglie, to je příjemný pocit. Letos v květnu budu rozhodovat finále Ligy mistryň v Německu.

 

V českém fotbale se to hemží úplatkářskými aférami. Máte pocit, že rozhodčí - žena je v tomto případě méně ovlivnitelná než rozhodčí muž?

Každý jsme jedinečný a každý má svou hrdost. Ve všem záleží na konkrétním jedinci a ne na tom, jestli je to žena nebo muž.

 

Slyšela jste interpretaci fotbalových odposlechů v podání Petra Čtvrtníčka a Jiřího Lábuse? V jedné pasáži se dost nechutně hovoří i o vás. Když podobné oplzlosti slyšíte, nemáte chuť s fotbalem praštit?

Představení jsem neviděla, neboť toho, co se dělo kolem tzv. korupční aféry, bylo tolik, že jsem opravdu neměla sílu a abych pravdu řekla především chuť, jít se na něco takového podívat. Ono, když si přečtete o sobě v novinách, jak o vás druzí mluvili a pak to ještě poslouchat v divadle - pro mě tedy nic směšného.

 

 

Dohnala vás někdy píšťalka k slzám?

I slzy už byly a možná ještě budou, ale snad to nějak zvládnu. Občas si říkám, kde se v lidech ta nenávist bere, ale bohužel nic s tím nenadělám. On je to problém celospolečenský, a to je ten největší malér. Lidi jsou u nás zlí. Jednou na mě křičeli, ať mi doma do jednoho všichni pochcípají. Když nadávají mně, prosím, ale toto jsem nemohla dlouho rozdýchat a samozřejmě jsem to oplakala. Motivací jsou pro mě mezinárodní utkání, to je vždy takový psychický oddych.

 

Proč je podle vás v českém fotbale tak málo žen?

Nevím, ale myslím si, že u nás je tato tendence teprve na vzestupu. Přicházející ženy mají motivaci - vidí, že to jde, prosadit se a být úspěšná. Přitom je jedno, jestli jako rozhodčí, fotbalistka či trenérka. Věřím, že to bude jen lepší a lepší.

 

Rozhodčí, ať už v jakémkoliv sportu, musí být autorita. Jak získáváte u hráčů respekt?

Myslím si, že toto už nějakým způsobem v člověku je. Buď s tím umí správně naložit, nebo ne.

 

Jste ambiciózní?

Myslím, že každý chce být dobrý v tom, co dělá a tudíž musí být ambiciózní. Takže jsem. Chtěla bych, aby se mi dařilo jak ve sportu, tak v osobním životě. Ale nějaké velké cíle? Já vždy šla postupně - když jsem pískala např. divizi, tak jsem si řekla: proč ne 3. liga? A tak to šlo krok za krokem. Že bych chtěla pískat 1. ligu? Upřímně, to mě ani nenapadlo, a vidíte…

 

Jak se na Vaši práci dívá přítel? Žárlí na fotbalisty?

Tady je vše v naprostém pořádku a k žárlení si myslím nemá sebemenší důvod, neboť časem jsem si na fotbalisty vytříbila svůj názor.

 

Máte nějakou kuriózní historku ze hřiště?

Jednou jsem šla na utkání a v okamžiku, kdy jsem měla zahájit,  jsem zjistila, že nemám píšťalku. Docela nepříjemný pocit. Nejhorší ale bylo, že já ji neměla ani v šatně, ale nechala jsem ji doma. Naštěstí mám jednu takovou lacinou na klíčích od auta a ta mě zachránila.

 

Jak si nejlépe odpočinete?

Se svými kamarády, kamarádkami, přítelem a pejskem. Takovým nicneděláním, ale stejně to nikdy dlouho nevydržím.

 

Objevíte se na jaře v první lize?

Právě jsem na 15 dní v Portugalsku na světovém semináři. Jarní část první fotbalové ligy pískat budu. Snad se usměje i štěstí a bude se dařit. To je totiž moc podstatné.

 

 

Reklama