Dáda Patrasová bude babičkou, ale kosti má podle lékařů jako mladice!

Dáda Patrasová

Dáda PatrasováZájem o zdraví, prevenci a vyvážený životní styl přivedly na Kliniku GHC herečku a zpěvačku Dádu Patrasovou, která v minulých letech prošla řadou zdravotních problémů loni jí šlo po operaci páteře a následné trombóze doslova o život.

„Můj tatínek, o kterého jsem se několik let před jeho smrtí doma intenzivně starala, měl Alzheimerovu chorobu. Protože významnou roli u této choroby hraje dědičnost, chtěla jsem vědět, jak je to v mém případě a nechala jsem si v GHC udělat genetické testy,“ vysvětluje Dagmar Patrasová. „Sice mi spadl kámen ze srdce, vím, že genetické předpoklady k Alzheimeru nemám, ale i tak o sebe musím pečovat. Například i u trombózy, kterou jsem prodělala, má vysoký vliv dědičnost. Kdybych o této dispozici věděla dříve, možná by to bylo jinak,“ dodává.

GenScan je genetické vyšetření, které odhaluje genetické vlohy k různým chorobám a vlastnostem organizmu. Na základě speciální analýzy DNA lze stanovit náchylnost k více než dvaceti často se vyskytujícím nemocem a fyziologickým schopnostem organizmu. Výsledky analýzy GenScan upozorňují klienta i jeho lékaře na rizika vzniku závažných onemocnění a umožňují zasáhnout včas a efektivně v rámci preventivních opatření a ne až ve chvíli, kdy nemoc udeří,“ vysvětluje primářka MUDr. Monika Koudová, klinická genetička z GHC Genetics.

Dáda PatrasováV návaznosti na genetický test GenScan podstoupila Dagmar Patrasová na Klinice GHC tzv. komplexní screening. Vyvinula ho NASA na konci 80.let pro testování kosmonautů. Jedná se o soubor více než dvou desítek vyšetření, které podrobně diagnostikují zdravotní stav. Obrovskou výhodou je, že všechna vyšetření proběhnou během jednoho jediného dne a na jediném místě. Součástí screeningu jsou klinická vyšetření ve všech hlavních lékařských oborech, popisná vyšetření jako sonografie či RTG a funkční a laboratorní vyšetření. Mimo běžnou diagnostiku je komplexní screening zaměřen na rozpoznání časných metabolických změn.

Dáda Patrasová„U paní Patrasové jsme při vyšetření hustoty kostní tkáně, tzv. denzitometrii, zjistili, že v rámci své věkové skupiny má nadprůměrně dobré kosti a osteoporóza jí zatím nehrozí,“ prozradil docent MUDr. Lubomír Novák, CSc., primář interního oddělení a vedoucí lékař Kliniky GHC.

„Stáří? Tak na to zatím nemyslím a nebojím se ho, vždyť právě prevence a péče o zdraví je tím, co nám pomáhá život prodloužit a zkvalitnit,“ říká nastávající babička Dagmar Patrasová, která se těší na svého prvního vnoučka, jenž se má narodit letos v srpnu.

Reklama