zavrel-do-textu-i-seznam.jpg
Foto: Profimedia

Vlastimil Zavřel se narodil 4. srpna 1954 v Českých Budějovicích. To, že se bude věnovat uměleckému řemeslu, měl ve vínku prakticky hned od narození. Jeho matka se věnovala baletu a otec byl prvotřídní operní pěvec. Dědeček rovněž vystupoval a zpíval v operách a babička byla tanečnice. Když Vlastimilův otec získal v roce 1957 angažmá v pražském Karlíně, přestěhoval se blízko divadla i s celou rodinou. Ovšem po pár letech se manželství rodičů rozpadlo a Vlastimilovým náhradním tatínkem se stal jistý lékař, který byl krátce po sestěhování vyslán na misi do Tunisu. A tak celá rodina strávila spolu s ním u moře dlouhé dva roky.

Ihned po základní škole chtěl zkusit své štěstí při talentových zkouškách na konzervatoř, ovšem hudebně-dramatický obor ten rok neotvíral, a proto si podal přihlášku po vzoru svého otce na operní zpěv, kam bohužel nebyl přijat, protože v té době ještě neodmutoval. Nezbylo mu tedy nic jiného, než se přihlásit na učiliště. Později přiznal, že volbou oboru si hlavu nelámal a do učebního oboru klempíř příliš nedocházel, ale nikdo se po něm nikdy nesháněl. Následující rok naštěstí talentové zkoušky po přípravě s herečkou Jiřinou Steimarovou dopadly výborně a Vlastimil Zavřel se tak stal spolužákem Simony Stašové, Jany Paulové či Jana Hrušínského.

Ihned po škole dostal Vlastimil hned čtyři nabídky na angažmá, mezi nimi bylo i divadlo Semafor. Na radu svého pedagoga však nastoupil do Plzně do Divadla J. K. Tyla. Později se objevil také v Praze v Divadla E. F. Buriana či v Divadle v Dlouhé. Dnes je možné ho vidět například v muzikálech Golem nebo Adéla ještě nevečeřela uváděných pod hlavičkou Divadla Broadway.

Vlastimilovi se ovšem neméně dobře dařilo i před kamerou. Diváci si ho velmi oblíbili ve filmu Dívka na koštěti, Vrať se do hrobu, Tankový prapor nebo v seriálech Rodinná pouta či Ordinace v růžové zahradě. A samozřejmě nesmíme zapomenout na dabing. Jeho hlas můžeme pravidelně slyšet skrze ústa Homera Simpsona v animovaném seriálu Simpsonovi nebo v populární hře Mafie, kde propůjčil hlas Joeovi, chuligánovi, který se snaží dostat do pravé mafiánské rodiny.

Zdroj: Československá filmová databáze, rozhovor Youtube kanál - Xnapy, Wikipedie, Web Osobnosti

Reklama