Až doposud jsme si mohly myslet, že Da Vinciho kód je sice zajímavý, ale nepravdivý příběh. Vatikán se ovšem usilovně snaží o to, aby „zlou“ církev v Brownově podání dostihl. V posledních dnech se na představitele římskokatolické církve provalilo, že se pokoušeli upravovat stránky Wikipedie ve svůj prospěch.

CIA si počíhala na íránského presidenta!
Internetová encyklopedie Wikipedie má na svých stránkách on-line scanner, který je schopen zobrazit přes 5 milionů oprav a přiřadit je k internetovým adresám toho, kdo opravy prováděl. Podle tohoto scanneru se o úpravy stránek pokoušela také americká CIA. Upravovala informace o íránském prezidentovi Mahmúdovi Ahmadínežádovi.

„Nemůžu potvrdit, že informace odešly z počítače agentury,“ odpověděl jeden z mluvčích CIA na dotaz reportéra BBC. „Chtěl bych ale podtrhnout něco neskonale důležitějšího, něco, o čem by nikdo neměl pochybovat: CIA má životně důležitý úkol chránit Spojené Státy, a na to se agentura plně soustřeďuje.“

Proč není Adams vrah?
Vatikán se zaměřil především na informace o vůdci irské republikánské strany Sinn Fein Gerrym Adamsovi. Z jeho hesla na Wikipedii odstranil odkazy na novinové články o tom, že Adamsovy otisky prstů a rukou byly nalezeny na autě, které bylo v roce 1971 použito ke spáchání dvojnásobné vraždy.

Microsoft a Kongres
Firma Microsoft zase nabízela za editaci stránek peníze, zatímco pracovníci amerického Kongresu upravovali nebo odstraňovali informace o některých politicích.

Ve Wikipedii většiny zemí mohou stránky upravovat takzvaní wikipedisté – to jest lidé, kteří se na Wikipedii přihlásili. A přihlásit se může prakticky kdokoliv. Většina editací slouží k odstranění pravopisných chyb nebo nepřesností. Čas od času se ovšem někdo pokusí změnit text článku, který mu „ideologicky“ nevyhovuje.

Co je to Wikipedie?
Slovíčko wiki pochází z havajštiny a znamená rychlý, respektive velmi rychlý. V moderním internetovém slangu jsou tak označovány všechny otevřené systémy, které umožňují čtenářům editovat už napsané příspěvky.

Sama Wikipedie byla založena na začátku roku 2001 v angličtině. Dnes funguje v 253 jazycích a obsahuje téměř 8 milionů článků. Hlavní servery, na nichž Wikipedie běží, se nachází v Tampě na Floridě, v Amsterdamu a v jihokorejském Soulu.

Zdroj: BBC

Používáte Wikipedii? Jak často? Spíše českou nebo anglickou? Považujete ji za důvěryhodnou? Patříte k wikipedistům? Co říkáte na pokusy Vatikánu o úpravy článků?

Reklama