Tématem je dnes jev, který je známý jako: déjà vu. Jde vlastně o takovou časovou smyčku, při které prožíváte událost, kterou jste již prožila. Je tenhle jev vysvětlitelný, nebo není? Přečtěte si krátkou úvahu...

dejavu

Výraz déjà vu pochází z francouzštiny, kde znamená „již viděné“. Jde o oblíbenou hračku v rukách literátů a filmových tvůrců - vzpomeňme si například na sci-fi film Matrix, kde bylo déjà vu varováním před příchodem policejních programů, došlo tedy k drobné chybě v kybernetickém světě.

Déjà vu můžeme chápat různě. Jde vždy o časovou smyčku (nebo zdánlivou časovou smyčku), ale co ji zapříčiňuje, to je věc neznámá. Čirá logika říká a psychologové se s ní shodují, jen pro tento jev používají slovo „paramnésie“, že obdobný jev je založen na podobnosti prožitku a drobném výpadku paměti. Mám známého, který při stoupání na Mont Blanc (ano, tušíte správně, mluvím o našem redakčním horolezci a šéfovi Radkovi) zažil déjà vu - připadalo mu prostě, že na tomhle místě už jednou byl a stoupal na něj právě touto cestou, ale prokazatelně byl na Mant Blancu poprvé. Záhada se vyřešila, když se doma podíval na staré pohlednice. Spojil se mu pohled na pohlednici s realitou a fyzická zátěž udělala také své.

Myslíte si, že se každé déjà vu dá takhle snadno vysvětlit? Sám docela váhám. Když jsem byl kluk, připadalo mi, že se opakují situace, které bych nejraději nikdy neprožil, ale to nebylo déjà vu, jen sled stejného příkoří. Skutečné déjà vu jsem nikdy neprožil, a tak ho nechci šmahem odsoudit, ačkoli logika velí něco jiného... nádavkem jsem člověk s bujnou fantazií, tedy mi nedělá problém představit si, že ve světě skutečně fungují nadpřirozené síly, že naše počínání sledují vyspělejší civilizace a mohou do něj i zasahovat, což může mít za následek i jev déjà vu.

Podívám-li se do historie, kdo by si ve středověku pomyslel, že budeme běžně létat vzduchem - nejspíš jen vizionář hodný upálení. Kdo by si před dvaceti lety pomyslel, že budeme schopní klonovat buňky či přenášet světlo v prostoru (a to už přece je časová smyčka)... Kde je tedy pravda? Existuje jev déjà vu a lidé ho jenom zatím nedokážou vysvětlit, nebo je to jen výplod lidské fantazie?

Téma dne: Déjà vu

  • Prožila jste někdy déjà vu?
  • Jakou situaci byste chtěla prožít znovu?

Dnešní téma je dvojí. Předpokládám, že většina z vás (i když se možná mýlím) se s jevem déjà vu nesetkala, milé čtenářky. Budu rád, když mě vyvedete z omylu a napíšete mi své zkušenosti s tímto jevem. Pokud jste ale skutečně déjà vu nikdy neprožila, můžete přispět i tak: Napište mi, jakou jednu konkrétní situaci byste v životě ráda prožila znovu a proč - důvody mohou být různé, například byste se ráda zachovala jinak, anebo to bylo něco tak nádherného, že byste to chtěla zopakovat. A samozřejmě mám pro vás připravený malý dárek, tedy pro jednu z vás, která k dnešnímu tématu přispěje; dárkem je krásná pikniková sada s příborem a prkénkem, viz obrázek níže. Chcete-li mít šanci, získat tuto sadu, napište příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu na e-mailovou adresu níže.

POZOR! Dnes také hrajeme Rychloturnaj v piškvorkách. Registrace: 31. ledna 2011 ráno od 8.00 do 9.30. Turnajová kola dokončíme ještě během pondělka. Odměnu si vyslouží obě finalistky. Turnaj najdete v odkazu Turnaje po přihlášení pod horní lištou magazínu.

pic

Reklama