Znáte ten fórek s odpočítáváním prstů na rukách, když dojdete k tomu, že vlastně máte o jeden prst víc? Bavili jsme se tím jako děti. Ovšem k tomu, abychom jich normálně napočítali třeba osm a osm a dohromady s nohama 31, na to žádný fígl není. To pak musí být jedině reál...

k

Malý čínský chlapec žádné podvůdky s matematikou dělat nemusí. Ať jeho prsty počítáte nebo odpočítáváte, nebo stačí obyčejný pohled na jeho rozvětvené údy, hned vidíte.

Skutečně má tohle šestileté dítě na rukách a nohách dohromady 31 prstů.

k
fota: Metro.co.uk

16 na nohou a 15 na rukou. Tři prsty na každé ruce má srostlé, jiné nejsou plně vyvinuté. Je rekordmanem co do počtu prstů, ale sám, kdo má takový problém, na světě rozhodně není.

Dosud byl nejvyšší známý počet prstů u jednoho člověka 25.

Byly to dvě indické děti. Pranamya Menaria a Devendra Harne, které měly shodně 12 prstů na rukou a 13 na nohou.

Osobně jsem znala dva lidi, kteří měli takový problém, byť v porovnání s těmito dětmi zanedbatelný. Můj kamarád z dětství měl šest prstů na jedné noze a známý mé maminky má o jeden prst víc na levé ruce. Měl jít na operaci, ale nakonec nešel. Naučil se i hrát na kytaru.

Jak to vlastně přijde?

„Mluvíme tady o polydaktylii. Je to vrozená vada. Hodně často bývá dědičná.

S mnoha takovými vývojovými vadami se setkáváme v rodinné linii. Například je to právě polydaktylie, nebo syndaktylie, u které jde o prsty srostlé. U plodu se tak stane kolem 7. týdne prenatálního vývoje. Někdy se nadpočetný prst vyskytuje jako malý výběžek na malíkové straně. Podle RTG zjistíme, zda obsahuje kost, nebo ne. Tato anomálie je poměrně častá, tedy v porovnání s těmi, kdy se jedná o vícečetné nadpočetné prsty a kdy jsou postiženy všechny končetiny.  

Bezkostěné výběžky může hned po porodu odstranit porodník nebo pediatr. O komplikovanější polydaktylii, se pak postará specializovaný odborník na ruční chirurgii a plastický chirurg. Provede se odstranění nadbytečného prstu nebo kombinace dvou prstů do jednoho. Segmenty, které chirurg odstraní, lze využít pro nedovyvinuté části prstů. Plastičtí chirurgové poté použijí šlachy ke zpevnění původního prstu. Je to věda. Pochopitelně v Indii nebo jiných zemích, kde lékařství není na takové úrovni, žijí lidé s těmito vadami třeba celý život,“ uvedla námi oslovená lékařka MUDr. Lenka Devátá z kliniky plastické chirurgie v Praze 4 na Pankráci.

Náš malý čínský hrdina z obrázku takto „roztřepaný“ ale naštěstí nezůstane. Světová média informovala, že se podrobil operaci koncem roku 2010.

To je dobře.

Zase ale na druhou stranu, jednu výhodu by tito lidé jistě našli. Při počítání na prstech bychom jim mohli jen tiše závidět.