Byli jste před diagnózou ulcerózní kolitidy vášnivými cestovateli? Nebojte se, za hranice všedních dnů můžete vyrážet i s touto nemocí. Přečtěte si rady zkušené pacientky-cestovatelky.

I když při své nemoci zažíváte dny, kdy se vám nechce ani vyjít s odpadky před dům, cestovat s ulcerózní kolitidou je možné. Důkazem toho je mladá Američanka Brooke Abbotová. Trpí závažnou formou kolitidy a již prodělala odstranění tlustého střeva (ileoanální anastomózu). Jakožto zástupkyně americké Crohn’s and Colitis Foundation, organizace sdružující pacienty s nespecifickými střevními záněty, často s veřejností sdílí své zkušenosti – mimo jiné i s cestováním.

Dá se cestovat s ulcerózní kolitidou? Klidně kolem světa!

Na vzdálenosti příliš nezáleží

Noční můrou každého pacienta je, že se urgentní příznaky kolitidy objeví v momentě, kdy je daleko od domova a bez toalety v dosahu. Taková nepříjemnost se ale může stát kdykoliv, třeba i při pravidelné cestě na nákup. „Cestovala jsem nejrůznějšími způsoby – vlakem, autobusem, letadlem i autem – to vše s ulcerózní kolitidou,“ říká Brooke. Klíčové je podle ní plánování.

  • Mějte u sebe vždy „záchranný balíček“. Dětské vlhčené ubrousky a náhradní spodní prádlo i oblečení pro vás mohou mít za některých okolností cenu zlata.
  • Rozmyslete si jídlo a pití. Jako rychlá, výživná a lehce stravitelná svačinka se hodí několik dětských přesnídávek. Nezapomeňte na pití. Užitečným trikem při létání je projít letištní kontrolou s prázdnou PET lahví, kterou si poté před nástupem naplníte.
  • Toalety vyhlížejte předem. V každém momentě byste měli mít představu, jakým směrem a jak daleko přibližně je sociální zařízení. Pokud se obáváte, zda např. v autobuse vůbec nějaké bude, informujte se raději s předstihem.
  • Dejte pozor na cestovatelský průjem. Ten nepotěší žádného turistu, pro člověka se střevním zánětem může být ale nebezpečný. Ptejte se, jakými opatřeními se ve vaší cílové destinaci chránit před průjmovými onemocněními. Může to být pití balené vody, vyvarování se pouličního jídla, ale i třeba cestovní očkování.
  • Uspořádejte si léky. Mějte jich s sebou dostatečné množství a počítejte i s neplánovaným prodloužením pobytu. Uchovávejte léčiva v původních obalech. Pro zahraničního zdravotníka mohou totiž být důležité názvy účinných látek.
  • Poraďte se s lékařem. Důležité pro vás bude především vědět, jaké léky můžete či nemůžete užít v případě vzniku průjmu, případně si je nechat předepsat. Lékař vám poskytne i další rady, co dělat, pokud se na dovolené nemoc náhle zhorší. Domluvte se s ním, zda mu můžete případně zavolat, a nezapomeňte si s sebou vzít na něho kontakty.
  • Informujte svého spolucestujícího. Když bude přítel či kolega, se kterým absolvujete cestu, vědět o vaší nemoci, může vám v krizových situacích pomoci. Pokud cestujete sami, můžete informovat např. letušku.
  • Nezapomeňte na cestovní pojištění. Kdybyste potřebovali lékařskou pomoc či léky, je kromě pojištění navíc užitečné znát i adresu nejbližšího vhodného lékařského zařízení.

Zdoj: U lékaře

Přečtěte si také:

Reklama