CzechTek proběhl a proběhl v klidu a v pohodě – tedy dá-li se tak nazvat akce, při které 40 tisíc lidí dupe po Doupovských horách a valí si do hlavy stovky a stovky decibelů.

Akce, která měla vždy adrenalin. A měla ho proto, že byla ilegální. Je to paradox, ale o CzechTeku se tím, jak se o něm mluvilo stále znovu a znovu, dozvědělo tolik lidí, že anonymní skupina těch divných dredatých lidí už ani náhodou není nějaký tajemný underground, o kterém bychom raději nic nevěděli.

Víme o nich všichni a víme o nich dost. Někteří by raději nevěděli, ale mají to marné. Mediální masáž a záběry policistů mlátících špinavé, ale pořád ještě děti, nám v hlavách zůstane pěkně dlouho.

Chtějí jenom tančit?

To je otázka. Tak jako ve všech skupinách (fotbal, politické demonstrace), všude se najdou lidé, kteří si nepřišli jen zatančit a budou hledat záminku, jak vyvolat nějakou tu bitku. Loni jsme bohužel byli svědky toho, že těmi, kdo toužili po bitce, byli policisté. V jiné zemi by to stálo křeslo minimálně ministra vnitra, možná i premiéra, ale v našem Kocourkově je možné všechno a věci, které pan premiér udělal pak, si se zásahem skutečně nezadají.

Zkrátka a dobře letos už CzechTek sledovalo tolik očí, že podobnou botu už si nikdo nemohl a nechtěl dovolit. Jak bylo řečeno, dnes u nás už každý ví, co je to technař a že ho chtějí zbít policisté (pak už jde jen o dva tábory, z nichž oba by se k tlučení připojili, ale jedni by bili policisty). Nakonec se technaři domluvili s vojáky a pronajali si část vojenského prostoru, kam lidé jinak nesmějí, takže tam nebudou nikoho rušit. Hurá, vše je, zdá se, vyřešeno.

A kde že je ten adrenalin?

Policistů nakonec dorazí na čtyři stovky – to je deset na jednu tisícovku účastníků, kteří se s radostí sjíždějí tak dlouho, až vymezené prostory nestačí a musí se rozšiřovat. Nic není problém. Na místě dojde k několika krádežím, drobnému vandalství a k jednomu údajnému znásilnění – to se ale, jak se ukáže, neuskutečnilo. Média přinášejí srdceryvné reportáže o návratu loni přizabitých tanečníků, všude je spousta lásky a marihuany.

Pokud do 7. srpna uklidí po sobě všechen nepořádek, mají kam složit sound-systémy i příští rok. Všechno v pořádku? Ano, až na základní ideu. Zmizel ten adrenalin, k tomu hrozí, že za rok za dva se objeví stánky s coca-colou a hranolkami na přepáleném oleji. Ta tam bude postmoderní romantika – začne komerce.

Protesty pochopitelně přišly i letos – v lokalitě prý žije vzácný chřástal polní a strnad luční. Jsou to ale oba ptáci a nemyslím, že by je zpukaní technaři byli s to chytit. Decibely jim určitě vadily, ale od čeho mají křídla? Snad se jim nic nestalo a na technaře si zvyknou tak, jako si na jejich třeštění budeme muset zvyknout i my.

Reklama