Vítr ve vlasech, příroda z trošku jiné perspektivy, posílené svaly na celém těle a dokonalý pocit po výkonu. O čem je řeč? Přeci o jízdě na kole! To k jaru i létu neodmyslitelně patří, takže pokud ještě teď váháte s jeho koupí, možná se vám budou tyto tipy a rady hodit.

kolo

Spokojenost a nadšení z jízdy v první řadě záleží na správném výběru. Položte si otázku, k čemu kolo vlastně potřebujete? Budete na něm jezdit výhradně po lesích nebo jiných nezpevněných cestách? Preferujete raději jízdu po silnici? Nechcete do kola vrazit příliš moc peněz? Budete na kole jezdit pravidelně? Zodpovězte si následující dotazy a pak už hurá na nákupy!

Specializovaná prodejna vs. obchodní dům

Rada odborníka se v tomto případě hodí vždy. A to ať už jste pokročilý cyklista nebo úplný začátečník. Vždy je proto lepší zvolit variantu číslo jedna – vyrazit do specializované prodejny a poradit se s profíkem. Nákup kola v rámci nákupu potravin v obchodních řetězcích se příliš nedoporučuje.

Kolik do kola investovat

kola

Nákup dobrého kola se může zdát jako investice. Důležité je uvědomit si, že pak kolo můžete mít i dlouhá léta. Dopřejete-li mu důkladnou údržbu a péči. Výhodou je, že si nemusíte na místě zaplatit např. 15 000 Kč, ale klidně můžete zvolit platbu formou splátek.

Uvědomte si, že v případě, že do kola peníze investovat nechcete, pravděpodobně nebude tak „vymakané“ jako kola dražší, a tak i jízda na něm může být těžší.

Druhy kol

Než se vydáte do obchodu, rozmyslete si, do jakého terénu se budete chtít s kolem vydat. Se „silničkou“ v těžkém terénu šťastné nebudete, zato s „horákem“, který je sice na asfaltových cestách trochu těžkopádnější a pomalejší, můžete vyrazit vlastně do jakéhokoliv terénu. Většina rekreačních cyklistů spíše sáhne po variantě číslo dvě. Ale jak se v jednotlivých typech vyznat?

kola

Rám kola

Klíčové při výběru kola je samotný rám a rada profíka je v tomto případě k nezaplacení. Rám kolu udává jeho správný charakter, rychlost a pohodlí během jízdy, proto je jeho správná volba alfou a omegou. Rozhodně doporučujeme na kolo sednout a vyzkoušet přímo na místě, tedy v prodejně. Co se materiálu týče, čím lehčí, tím lepší. Nejčastěji se setkáte s rámy duralovými nebo karbonovými.

kolo

Mohlo by vás zajímat:

 

Nezapomínejte při sportu na správné stravování

Dobrý nápad je naplánovat si svůj jídelníček a podle něj i nakupování. Jednou nebo dvakrát týdně si připravit plán jídel na několik příštích dní. Když víme, co budeme jíst, existuje větší šance, že začneme jíst skutečně pravidelně. Zároveň je důležité mít vždy doma produkty potřebné k přípravě jednoduchých jídel - obiloviny, jogurty, rýži, těstoviny, mraženou a konzervovanou zeleninu, chléb, džusy a pyré. Pak budete schopni připravit rychlé, chutné a především zdravé jídlo,“ říká Pavel Suchánek.