Přibližně 1000 českých žen ročně slyší od lékaře diagnózu rakoviny děložního čípku. Celosvětově se jedná o čtvrté nejrozšířenější nádorové onemocnění u žen. Odborníci napříč medicínským spektrem se shodují, že zcela zásadní roli v ochraně ženského zdraví hraje prevence a včasný záchyt onemocnění v raném stádiu. Proto vznikla iniciativa Ride4Women – cyklojízda lékařů Evropou se zastávkami v jednotlivých metropolích, při kterých jsou odborníci k dispozici médiím a veřejnosti pro diskusi o prevenci a léčbě zákeřné nemoci. Letos poprvé se peloton Ride4Women zastavil i v Praze.

Tradiční cyklojízda Ride4Women se letos koná již po čtvrté, jejím organizátorem je Evropská společnost gynekologické onkologie (ESGO - European Society of Gynecological Oncology). Letošní ročník podpořila v České republice společnost Roche, lídr v oblasti onkologie a zdravotnického výzkumu. „Podporou jízdy lékařů chceme zvýšit informovanost žen o rizikových faktorech a příznacích karcinomu děložního hrdla, ale především o nutnosti prevence a významu pravidelných gynekologických prohlídek,“ řekl MUDr. Jiří Pešina, ředitel oddělení komunikace společnosti Roche.

cyklo

Češi v čele s Gábinou Partyšovou proti rakovině děložního čípku

Mezinárodní peloton Ride4Women tvoří lékaři a zdravotníci z celé Evropy. Jejich společná jízda začala 3. července v Oslu, přičemž trasa vedla vůbec poprvé také do Prahy, kterou peleton projel 14. července za doprovodu dalších českých lékařů. Akci podpořila i známá moderátorka Gábina Partyšová, která ve videu na sociální síti Facebook vyzvala širokou veřejnost k podpoře akce a k prevenci proti zákeřnému onemocnění.

Na 20km úsek pražské trasy se k jezdcům Ride4Women připojil tým společnosti Roche. Jízdu lékařů mohou podpořit lidé ze všech míst republiky i nadále, a to prostřednictvím sociální sítě Instagram. Stačí, aby se vyfotili na kole, ideálně ve fialovém oblečení, a fotografii sdíleli na Instagramu s hashtagem #ride4women nebo na Facebooku s označením @mojemedicina. Pomohou tak zvýšit povědomí nejen o celé akci, ale především o samotné nemoci,“ doplnil Jiří Pešina. Lékaři se po pražské zastávce vydali do Vídně, kde 16. července završí svou cestu.

cyklo

 

Prevence je základ

Žádná žena by nemusela umírat na rakovinu děložního čípku, protože tomuto zákeřnému onemocnění se dá předcházet pomocí očkování, pravidelnými kontrolami u gynekologa a včasnou léčbou. Otázkou je, proč přesto zůstává jedním z nejběžnějších a nejnebezpečnějších zhoubných onemocnění v ČR? Téměř všechny nádory děložního čípku jsou způsobeny přetrvávající infekcí lidským papilomavirem (HPV). Až 80 % žen se během svého života s touto infekcí setká, ale ve většině případů se jejich tělo ubrání samo. Žena začíná být v ohrožení, pokud infekce přetrvává. Proto je tak důležité odhalit ji včas. Běžně užívané cytologické vyšetření rozliší pouze přítomnost změněných buněk. Až 30 % žen s infekcí HPV má výsledek cytologického vyšetření negativní. Velkým přínosem je proto vyšetření pomocí testu HPV DNA, které zároveň upozorní na přítomnost zákeřných virů HPV typu 16 a 18 podílejících se na vzniku rakoviny děložního čípku ze 70 %. Pravidelné testování pomáhá k identifikaci žen s vyšším rizikem onemocnění, případně umožňuje včasné zahájení léčby. Preventivní prohlídky jsou důležité u všech nádorových onemocnění, ale v případě rakoviny děložního čípku je prevence dokonce nutností, protože v počátečních stádiích onemocnění nemusí pacientka pociťovat žádné příznaky. „Děložní hrdlo je snadno přístupné při gynekologickém vyšetření a časně objevené přednádorové stavy lze úspěšně vyléčit,” popisuje prof. MUDr. David Cibula, CSc., vedoucí Onkogynekologického centra VFN v Praze, který je současně úřadujícím prezidentem Evropské společnosti gynekologické onkologie.

cyklo

Možnosti léčby

V případě léčby rakoviny děložního čípku mají lékaři k dispozici různé možnosti v závislosti na stádiu onemocnění, od chirurgického zákroku, radioterapie, chemoterapie až po biologickou léčbu. „Způsob léčby volíme podle stádia nemoci, fyzické kondice a dalších faktorů u konkrétní pacientky. Potěšující je, že nově máme k dispozici i biologickou léčbu, kterou podáváme pacientkám v pokročilém stádiu onemocnění. Pomocí této léčby dokážeme nemocné ženě prodloužit život při zachování jeho kvality,“ dodává profesor Cibula.

cyklo

Do akce se zapojily sportovní kluby, neziskové a pacientské organizace:
Onkounie, Onkomaják, Nadační fond Hippokrates, AC Sparta Praha Cycling a Kovo Praha Czech Cycling Team.

cyklo

Reklama