Především kvůli její nenáročnosti, infrastruktuře, množství pamětihodností a občerstvovacích zastávek ji využívá ročně přibližně 400 000 cyklistů.
5aec41cad8518obrazek.png

Ideální pro rodiny s dětmi a milovníky pohody

Pro velké dolnorakouské cyklotrasy je typické to, že většinou kopírují tok řek nebo průběh bývalých železnic a zaručují tak příjemnou projížďku bez významnějších stoupání. V Mostviertelu loni vybudovali nový úsek cyklostezky údolím řeky Ybbstal, který vede podél železniční trati a cyklisté se tak mohou projíždět krajinou podhůří Alp zcela po rovince. Cyklostezka je navíc mino silniční dopravu, ale vždy v blízkosti řeky Ybbs, a je tak ideální pro rodiny s dětmi. Podobně přátelská je k rodinám cyklostezka Traisental-Radweg vedoucí od Dunaje až do Mariazell.
5aec41d35b47bobrazek.png

I ve Waldviertelu využívají bývalých železničních tratí pro cyklostezky. Thayatal-Bahn a Göpfritz-Raabs-Bahn udávají směr cyklostezce Thayarunde, nově otevřené v roce 2017. Podél trasy je toho spousta k objevování, zříceniny a hrady, staré pozůstatky železnice, divoce rostoucí ovocné stromy a keře, které zvou k mlsání. Na české straně hranice prochází trasa renesančními Slavonicemi a zajímavým městečkem Písečné.

Bez hranic se jezdí také po cyklostezce Iron Curtain Trail (Euro Velo 13), která vede podél bývalé železné opony a spojuje nejen Dolní Rakousko s Českou republikou a Slovenskem, ale také oblasti Waldviertel a Weinviertel. Trasa poskytuje náhled do evropské historie a vede krásnou přírodou, hraniční pásmo se totiž kvůli několika desetiletím v izolaci stalo jedinečným životním prostorem pro rostliny a zvířata.
5aec41dbe31bcobrazek.png

Výlety z jednoho místa nebo na elektrický pohon

Pro ty, kterým nevyhovuje cestovat s veškerým vybavením, jsou určeny tzv. hvězdicovité výlety, kdy se z jednoho místa podniká více jednodenních výjezdů do okolí a stačí si vzít s sebou jen lehké zavazadlo. Témata a cíle výletů mohou být různorodé, například v Retzu se může spojit cyklistika s vínem a v Badenu lze zase krásně prozkoumat kulturní poklady Vídeňského lesa.
Velké investice proběhly do vybudování systémů půjčoven elektrokol. Kola na elektropohon si lze vypůjčit v oblasti Bucklige Welt, ve Weinviertelu, kolem Dunaje, na Mostraße a na MTB trasách v Ybstallských Alpách. Speciálně navržená síť stezek s nabíjecími stanicemi, servisy a gastronomií zajistí bezproblémovou a pohodovou jízdu včetně hladkého návratu.
5aec41e42c6c9obrazek.png
 
10 TOP cyklotras

Síť značených cyklotras v Dolním Rakousku dosahuje mimořádné délky 4 200 km (pro srovnání, silniční sít má zde něco přes 14 000 km). Vedle rozmanité topografie je to především množství památek a zajímavostí, které z výletu na kole dělají příjemný zážitek. Vyjížďku si můžete zpestřit o návštěvu klášterů, zámků, hradů, muzeí a přírodní pokladů.
Velké množství návštěvníků se přitom pohybuje na deseti TOP cyklotrasách, které jsou díky skvělému značení, husté železniční síti, mnoha hostincům a vinným šenkům i stanicím pro elektrokola a cykloservisům zárukou pohodového výletu nebo dovolené na kolech.
5aec41ed47137obrazek.png

Přehled 10 TOP cyklotras Dolního Rakouska

  • Donauradweg/Dunajská cyklostezka (EuroVelo 6) – 260 km
  • Traisental-Radweg/Traisentalská cyklostezka (č. 4) – 111 km
  • EuroVelo 9 (trasa Vídeň-Břeclav severně od Vídně, Thermenradweg jižně od Vídně) – 212 km
  • Triestingau-Radweg/Cyklostezka Triestingau (č. 9a) – 32 km
  • Kamp-Thaya-March-Radroute/Cyklostrasa Kampa-Dyje-Morava (č. 8) – 426 km
  • Cyklostezka kolem železné opony (EuroVelo 13) – cca 400 km
  • Piestingtal-Radweg/ Piestingtalská cyklostezka (č. 43) – 60 km
  • Triesting-Gölsental-Radweg/Cyklostezka údolím Triesting-Gölsental (č. 42) – 62 km
  • Thayarunde – 111 km
  • Ybbstalradweg/Ybstallská cyklostezka (Waidhofen a.d. Ybbs–Lunz am See) – 55 km

Další informace o cyklistice Dolním Rakouskem se dozvíte na: www.dolni-rakousko.info/cyklistika
www.dolni-rakousko.info, informace@noe.co.at

Reklama