shutterstock-1513976642.jpg

Foto: Shutterstock

Abychom pochopili, co je pro naše tělo nejlepší, je důležité se na to soustředit a zjistit to. Měli bychom si také uvědomit, že žádná dieta nevyhovuje všem. Vaše strava závisí na vašem cíli nebo výsledcích, kterých chcete dosáhnout. Proto ani zdravá strava tělu moc neprospěje, pokud to není ta správná pro vás.

Hlad, chutě, emocionální zhroucení nebo radost – tohle všechno vás může zavést do vaší kuchyně. Málokdo se stravuje jen z důvodu, že má hlad. Je tedy dobré se zeptat sami sebe: Mám opravdu hlad? Jídlo ale nevyřeší hněv nebo zklamání.

Pokud vás přepadne chuť, zkuste se na chvíli zastavit, nadechněte se a přemýšlejte, kdy jste jedli naposledy a kolik toho bylo. Zkuste přemýšlet, proč vás honí mlsná. Měli jste dostatek bílkovin nebo odkládáte jen práci, do které se vám třeba nechce?

Také je důležité jíst v klidu. Odložte počítač a mobil, jděte pryč od televize. Často konzumujeme například z nudy u sledování filmu. Uvědomili jste si někdy, kolik jste toho při sledování televize snědli? Tento problém mnoho lidí ignoruje.

shutterstock-1435454825.jpg

Foto: Shutterstock

Vnímat to, co jste si dali na talíř a kolik toho je, je při vědomém stravování velice důležité. Je důležité se na jídlo soustředit a dosyta si ho vychutnat. Vychutnejte si všechny chutě na různých úrovních. Vnímejte, jak jídlo voní, jaké má barvy, jakou cestou se k vám dostalo a co přinese vašemu tělu. Možná díky většímu vnímání chuti nebudete pak ani zbytečně dosolovat, sladit a různě jinak dochucovat.

Často, když jíme u televize nebo v práci obědváme před monitorem, ignorujeme, kolik toho sníme, a dokonce i to, jak to chutná. Zkuste si jídlo vychutnat o samotě v tichosti a v klidu. Jedním ze základních principů vědomého stravování je jíst pomalu. Kromě toho, že si jídlo více vychutnáte a užijete, sníte toho méně. Mozku trvá cca 15 minut, než si uvědomí, že je tělo najezené dosyta.

Lidé, kteří jedí vědomě, jsou podle různých studií vyrovnanější, spokojenější a mají menší potíže s váhovými výkyvy. Také se u nich méně vyskytuje emoční přejídání. Vědomé stravování vám může pomoci lépe se naladit na své tělo, naslouchat lépe jeho signálům. Odnaučí vás se rozptylovat.

rwrrrt.jpg

Foto: Shutterstock

 
Zdroje: Health Line, Minful.org, Naman Bhurani, World Republic News, Vediko, Indian Expess, ženy.cz, prostřeno.cz, Moje Zdraví

Reklama