V osmdesátých letech běžel v televizi pořad Cvičme v rytme, možná si některé vzpomínáte. Jednalo se o cviky z rytmické gymnastiky a za pořadem stála velká propagátorka cvičení s ženami, paní Helena Jarkovská. Každý večer přinášel sadu jednoduchých cviků pro zdraví. Kdyby se podobný pořad natáčel dnes, budou možná cviky sestaveny podle postavení Měsíce. Je to velká móda, a asi na tom něco je.

Před lety se v obchodech začaly objevovat LUNÁRNÍ KALENDÁŘE. Velké popularitě se například těší ten od Žofie Kanyzové, manželky charismatického herce. Věřím, že všechny jste o principu lunárního kalendáře slyšely a některé z vás se určitě i řídíte jeho moudrými radami.

cvičení

  • Podle postavení Měsíce/Luny se dá totiž určit to nejvhodnější období pro řadu aktivit - hubnutí, stříhání vlasů, ošetření pleti, ale dokonce i lékařský zákrok.

V rámci práce na svých stránkách www.aerobic.cz jsem se nedávno seznámila s cvičitelkou, která stejné zákonitosti zavádí také do svých lekcí. Inspiraci našla v knize Cvičíme s Měsícem a za deset let si vytvořila vlastní program.

Princip je snadný. Jak Měsíc putuje po své dráze a prochází jednotlivými znameními zvěrokruhu, tak ovlivňuje určité části těla a cviky na danou oblast jsou tak prý efektivnější. Pojďme se společně podívat, jak by měl takový ideální pohybový režim na měsíc vypadat.

Měsíc ve znamení Berana

V každém lunárním kalendáři se dočtete, že Beran ovlivňuje hlavu a obličej, proto ve dnech, kdy Měsíc prochází znamením Berana, věnujte zvýšenou pozornost právě této oblasti.

Umyjte si ruce a začněte masáží ušních boltců spojenou s jemným popotahováním od hlavy tak, aby vám to bylo příjemné. Pokračujte masáží vlasové části hlavy - jemně ale důsledně postupujte tak, jak by to měl při mytí dělat každý dobrý kadeřník. Vy ale můžete nasucho. Pro dokonalý efekt si pak ještě vlasy pročešte pořádně kartáčem z přírodních materiálů.

  • Že nejde o žádný cvik? Máte pravdu, ale jde o jedinou výjimku v celém programu.

Ve dnech Berana procvičujeme oči. Je to vynikající cvičení, zvlášť pokud pracujete u počítače. Vychází z jógy a jde v podstatě o rozpohybování očí do všech směrů, nebo't celý den povětšinou koukáme do tunelu, resp. do monitoru (smích) a oční svaly ztrácejí „sílu“ stejně jakékoliv jiné nepoužívané cviky. Zkuste kroužit očima, dívat se zprava doleva, nahoru dolu, atd.

Měsíc ve znamení Býka

Býk mimo jiné ovlivňuje krk a šíji. Zavzpomínejte na hodiny tělocviku a po krátkém rozcvičení, kdy můžete například kroužit rameny vzad, protáhněte důkladně celou oblast. Otáčejte hlavou, proveďte několik předklonů hlavy a úklony (na záklony pozor). Pohyb veďte pomalu a jen do polohy, která je vám příjemná.

  • Opět úžasně prospěšné cviky pro všechny skrčence u počítačů, mezi které se počítám i já.

Měsíc ve znamení Blíženců

Blíženci mimo jiné ovlivňují ramena, ruce a paže. Teď už se skutečně pořádně rozpohybujeme, neboť cvičení pro tyto dny zahrnuje velké kruhy pažemi. Pořádně se do toho opřete, ale pozor na švihové pohyby. Vůbec neškodí si celé paže také pořádně promasírovat a zvláštní pozornost věnovat zápěstí, které je opět u počítačů přetěžováno. Určitě znáte nejednu historku, která končí na nepěkném zákroku u lékaře.

  • Držení počítačové myši je prostě prokletí...

Měsíc ve znamení Raka

Rak působí mimo jiné na hrudník. Protáhněte prsní svaly mezi dveřmi, nebo aspoň spojením rukou v zapažení. Následně sepněte ruce před tělem (jako při modlitbě) a tlačte proti sobě.

Měsíc ve znamení Lva

Lev působí převážně na srdce a krevní oběh. Naordinujte si svižnou procházku, o blahodárných účincích prachobyčejné chůze jsme psali zde.

Měsíc ve znamení Panny

Je čas posílit břišní svaly. Pokud si nevzpomínáte na žádné pořádné cviky, zkuste využít úžasného zásobníku na youtube. S nostalgií vzpomínám na dobu, kdy jsem si vystřihovala cviky z černobílých časopisů, a o to víc radostně se občas kochám bohatou nabídkou dnešní doby (a občas předcvičuje i nějaký dobře urostlý trenér :-))

Měsíc ve znamení Vah

Po břiše přicházejí na řadu boky. Nejlépe poslouží klasické unožování v lehu na boku. Jen neříkejte, že nevíte, o co se jedná - je to oblíbená složka všech posilovacích lekcí už pěknou řádku let.

  • A mám pocit, že unožování už bylo na pořadu dne ve výše zmíněném Cvičme v rytme. Jsou cviky, které nestárnou..

Měsíc ve znamení Štíra

A od unožování není nikdy daleko k posilování vnitřní strany stehen a pánevního dna. Pozor, zde není místo pro švihový pohyb. Věnujte pěkně pozornost provedení, inspirovat se můžete například zde.

Měsíc ve znamení Střelce

Ohnivé znamení Střelce působí na stehna a to nejlepší pro ně uděláte, když se naučíte pěkně a bezchybně provádět podřep a nebudete šetřit na počtu opakování. A pozor - po práci následuje samozřejmě protažení. Stačí ve stoji zanožit, chytnout chodidlo za nárt a přitahovat k tělu. Dýchejte.

Měsíc ve znamení Kozoroha

Kozoroh ovlivňuje kolena. A ruku na srdce, koho kolena občas nezlobí? Pokud chcete kolenům udělat radost, sedněte si na stůl a hezky kývejte nohama jako to často dělají malé děti, když je někam posadíme.

  • Užívejte si bezstarostnost chvíle a usmívejte se na celý svět.

Měsíc ve znamení Vodnáře

Vodnář mimo jiné ovlivňuje holeně a kotníky. A cviky jsou opět snadné. Při prvním se postavte nejlépe na koberec a střídavě zvedejte paty a špičky. Pak si lehněte na záda, zvedněte jednu nohu (může být pokrčená) a provádějte kroužky v kotníku (na jednu stranu a pak na druhou). Nezapomeňte totéž i s druhou nohou.

Měsíc ve znamení Ryb

Ryby působí na nohy, a zvlášť na prsty u nohou. Zkuste pomocí prstů u nohou sbírat ze země různé předměty, např. tužku. A můžete opět procvičit kotník, však si to nohy zaslouží. Nosí nás celý život a my je za to „škrtíme“ při sezení u počítače.

Zdají se vám cviky až příliš jednoduché? Ano, je to tak.

  • Často totiž hořekujeme nad nedostatkem času, ale pokud si každý den zacvičíme aspoň něco, a ještě to správně načasujeme, můžeme se těšit z dobrých výsledků. A ještě jedna věc - nemusíte čekat, až bude Měsíc ve znamení Berana. Hned teď si v lunárním kalendáři nebo na internetu najděte, kudy Luna putuje v těchto dnech, a hurá do díla. Jak se říká - do toho a půl je hotovo.

Mějte ovšem na paměti, že zvýšené působení může fungovat i negativně. Pokud tedy máte například problémy se srdcem, tak se ve dny Lva šetřete. Stejně tak dny Štíra jsou zase nebezpečné pro těhotné, takže se nepřepínejte.

A co vy, milé čtenářky, věříte na působní Měsíce na naše zdraví?

Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz s databází trenérů a cvičebních akcí po celé ČR.

Přečtěte si také:

Reklama