"Naposledy jsem pořádně cvičila někdy na gymplu, asi tak před dvanácti lety," říká Monika. Dnes je jí osmadvacet, pracuje ve firmě, zabývající se prodejem počítačového software a trápí se tím, že váží o deset kilo víc, než by měla. "Mému příteli to sice nevadí, dokonce říká, že se mu líbím taková, jaká jsem. Jenže já se necítím nejlépe, nehledě na to, že pokud mi budou kila dál přibývat, neprojdu za deset let dveřmi," stýská si mladá žena, která se proto rozhodla, že zase začne s pohybem.  

Bohužel, dopustila se základní chyby - po letech nečinnosti si loni na podzim koupila permanentku na spinning, s kamarádkou začala chodit na aerobic a ještě sama běhat. "Cítila jsem se skvěle, ačkoli šíleně strhaně. Vydrželo mi to přesně tři týdny...," přiznává. Pak ji začalo bolet koleno a přemohla ji lenost, takže během zimy se donutila maximálně k tomu jít si jednou měsíčně zaplavat. Permanentku na spinning nechala propadnout. "Ačkoli mě to nejdřív chytilo, nedokázala jsem se najednou přinutit tam dojít," vzpomíná Monika, která přitom už na svém těle začala pociťovat první účinky cvičení - mírně se jí zpevnily svaly.

Není divu, že Monika záhy tak odpadla, vzala si toho moc najednou - což ji předem předurčovalo k neúspěchu, a navíc hrozilo, že si přímo poškodí zdraví, protože její tělo nebylo na takovou námahu zvyklé. "Zvláště lidé, kteří nejsou zvyklí se pravidelně hýbat, by měli začínat s pohybem pozvolna," říká rehabilitační lékař Jan Hnízdil.  Nejde totiž o to začít lámat rekordy, ale zvyknout si na to, že hýbat se je normální, a učinit  z toho běžnou součást každodenního života. Znamená to třeba zaměnit výtah za schody, vystoupit z MHD o zastávku dvě dřív, anebo nejezdit pro dva rohlíky  autem.

Je ale pravda, že takovým pohybem nikdo nezhubne, k tomu je potřeba cvičení poněkud cílenějšího a soustavnějšího. Jaké jsou jeho zásady?

- cvičte pravidelně, avšak nepřepínejte se
- necvičte, když vám  nebude dobře, nehledejte však zbytečné výmluvy
- pocení nesvědčí vždycky o tom, že je váš pohyb efektivní, může to být třeba známka toho, že jste zbytečně teple oblečení
- dbejte na výběr vhodné obuvi tak, aby tlumila nárazy, jinak bude vaše páteř trpět, boty na cvičení používejte i doma
- hodně pijte, nebo bude vaše klesající váha znamenat zejména to, že ztrácíte tekutiny

Cvičení by mělo mít několik na sebe navazujících částí:

(platí jak pro cvičení doma, tak třeba pro pravidelnou návštěvu fitcentra)

 - zahřívání a protahování
 - aerobní cvičení, při kterém se spalují tuky (třeba jízda na rotopedu, běh apod.)
 - posilování, kterým se formuje postava
 - protažení neboli strečink 

Tip: nečekejte, že vám čas na cvičení vybude, naplánujte si ho do svého diáře: stejně jako plánujete třeba pracovní schůzky

             
Reklama