Pro těhotné ženy existuje nepřeberné množství kurzů a cvičení, které je připraví k porodu. Jsou vážně tolik důležité, když dříve ženy bez problémů rodily i bez nich? A kdy je na ně už pozdě? Nejen o tom jsem si povídala s Magdalenou Mikulandovou, porodní asistentkou a zakladatelkou Studia pro ženy.

Je důležité, aby ženy v těhotenství cíleně cvičily, nebo je to jen taková móda?
Ano, je to velmi důležité, a to hned z několika důvodů. Aby se těhotenství vyvíjelo bez problémů, potřebujeme procvičovat určité skupiny svalů, které dostávají zabrat. Důležité jsou například svaly na nohou, ty budou nosit úplně jinou váhu. Ale těhotenstvím to nekončí. I po porodu musí maminky nosit velké váhy - miminko, kočár… Na to by měly být dobře připraveny. S tím dříve ženy, které pracovaly fyzicky, neměly problém. Jenže dnes si těhotné holky často „lehnou“ na pracovní neschopnost, nebo jsou to manažerky, které sedí u stolu. Ano, je spousta těhotenství, kdy žena potřebuje svůj klid. Ale spousta žen to tak nemá, jen se do této pozice nemohoucích samy postaví a nic nedělají. Zvláště pro ně je pak takové cvičení důležité.

cvič

Má cvičení také vliv na průběh porodu?
Ano, ve druhé polovině těhotenství je cvičení důležité pro to, aby se při něm připravily určitě skupiny svalů na porod. Aby proběhl hladce. Je totiž důležité umět správně používat břišní svalstvo a dno pánevní. To ale řada žen nikdy nepoužívala a často ani nevědí, jak jej posilovat. Spolu se správným dýcháním je tohle všechno nesmírně důležité, ženy na to při kurzech připravujeme. Zkracujeme tak dobu porodní o celé hodiny!

Kurzy ale nejsou jen o cvičení, že?
Ne, ženy na kurzech také dostávají důležité informace, které se jim v den porodu v hlavě logicky sepnou a ony vědí, co se od nich očekává. To je to nejdůležitější. Porod není otázkou porodních cest, ale hlavy. Každá žena, pokud nemá zdravotní problém, je pak schopná postavit se k tomu čelem a odrodit.

Kdy je tedy ideální se cvičením a čerpáním informací začít?
Ideální je dostávat informace postupně, podle toho, v jakém měsíci těhotenství žena zrovna je. Ne se na začátku bavit o císařském řezu a na konci o striích. Správná příprava k porodu by měla začít někdy mezi 12. a 16. týdnem těhotenství. V té době už nastávající maminka ví, že je vše v pořádku. Pokud dochází na kurzy, je to ideální jednou týdně. Zacvičí si a zároveň dostane informace k tomu, co zrovna ve svém stadiu těhotenství potřebuje.

Jak moc obsáhlé ty informace o těhotenství a porodu jsou?
Žena musí dobře vědět, co ji čeká, ale rozhodně není dobré strašit ji a dávat jí více informací, než je třeba. Je to zbytečné. Má být dobře připravená, ale nemá se z ní stát druhá porodní asistentka nebo lékařka. Nadprůměrně vzdělané, nebo naopak úplně nevzdělané rodičky jsou nejhorší. Tak jako všechny „okrajovky“ v životě. Nejlepší je zlatý střed, který ví, ale zároveň má chuť do toho jít, nebojí se. To ale neznamená, že přirozené obavy nejsou v pořádku. Určitě jsou! Nevěřím ženám, které tvrdí, že se ničeho nebojí. Lžou samy sobě. Člověk se vždycky něčeho obává. A právě od toho jsou porodní kurzy, kde dostanou prostor na otázky. Zjistí, že 99 procent rodiček vůbec nemá důvod obávat se porodu a těhotenství.

Je pozdě začít chodit na kurzy nebo doma cvičit v sedmém, osmém měsíci těhotenství?
Není to úplně ideální, ale i v té době má žena pořád ještě možnost dobře se na porod připravit. Stává se nám, že k nám vytížené manažerky přicházejí třeba i tři týdny před termínem. Proč ne? Lepší alespoň tak, než vůbec. Vytvoříme pro ně intenzivní souhrnné hodiny a dáme jim vše v „instantní podobě“.

cvičení

Je dostačující, pokud žena cvičí a připravuje se na porod podle knih či DVD?
To je také možnost, proč ne. Dobře napsaná kniha má jednoznačně svůj význam. Ale sdílená informace je vždy nejlepší. Knížka vám při cvičení neřekne, že dává nohu moc vysoko.

Měly by se na porod připravovat cvičením také fyzicky pracující ženy?
Jsou na tom, co se kondičky týče, určitě lépe, než manažerky. Ale ani ony při své fyzické aktivitě neprocvičují konkrétní partie, například již zmíněné dno pánevní. Příprava na porod však není jen o fyzičce, ale také o psychice. Aby ženy věděly, co je čeká, a jak se k tomu postavit. To dnes často netuší.

Jenže v minulosti takové kurzy neexistovaly a nikomu nechyběly...
To je pravda, ženy odrodily i bez nejrůznějších kurzů a poraden. Jenže ony mezi sebou věci kolem porodu sdílely přímo v chalupě. Babička, teta, máma – zkušené rodičky s těhotnou ženou probraly své zkušenosti a poradily jí. Dnes je to ale jinak.

Ale zase hledáme informace na internetu, v nejrůznějších diskuzích. Nestačí to?
Právě tohle všem účastnicím kurzů hned na začátku zakazujeme. Často je diskuze na internetu svedou na jinou cestu, takže je třeba dávat na takové informace pozor. Většinou jdou totiž na diskuzi lidé, kteří si chtějí postěžovat. Málokdy ti, kteří by řekli, jak to bylo všechno fajn. To je nezajímavé, bohužel. Svět už je tak postaven.

mikulandova

Magdalena Mikulandová začínala v roce 1987 na porodních a operačních gynekologických sálech karlovarské nemocnice jako porodní asistentka a sálová sestra. V roce 1993 se stala soukromou porodní asistentkou a založila Studio pro ženy. Jako jedna z prvních v ČR začala měnit přístup v chápání a v celkovém přístupu k těhotné a rodící ženě. Více se dočtete ZDE.

Čtěte také:

Reklama