Věřím, že každá nastávající maminka dělá pro sebe a své děťátko to nejlepší. Od denního režimu, co se týče pracovní činnosti až po životosprávu.

Co by pro sebe mohla ještě nastávající maminka udělat víc? Určitě by měla chodit na těhotenské cvičení, které ale musí doporučit lékař.

Proč chodit na těhotenské cvičení? Dozvíte se něco o průběhu těhotenství, budete připraveny na některé obtíže, které s sebou nese, získáte informace o samotném průběhu porodu. Pokud se rozhodnete k porodu přizvat tatínka, bude pro Vás i pro něj toto cvičení přínosem, protože jen tak bude vědět, jak Vám může být prospěšný, když přijde dlouho očekávaná chvíle. Vy sama budete připravená a budete vědět, jak si pomoci v jednotlivých fázích porodu. A hlavně, není nad to, o všem si popovídat s ostatními maminkami, s fyzioterapeutkou či porodní asistentkou, která cvičení vede. Přinese Vám duševní pohodu. Věřte tomu, že porod pak proběhne snadněji a rychleji. Dříve trval porod i 15 hodin. Dnešní průměr je 3 – 5 hodin. Mluvím o normálním, fyziologickém průběhu těhotenství i porodu.

Cvičení pro těhotné probíhá skupinově, podle trimestrů:

1. trimestr (1. – 4. měsíc)
Provádí se cvičení na: zlepšení neurovegetativní rovnováhy, posilování břišního svalstva, prsního svalstva a svalů pánevního dna, cvičení správného držení těla, prevence křečových žil a plochých nohou, cviky na podporu střevní peristaltiky, dechová cvičení, uvolňování kyčelních kloubů, nacvičuje se relaxace. Cvičí se ve všech polohách. Opatrně se cvičí v průběhu předpokládané menstruace a ve 3. měsíci, kdy je sklon k potratům.
2. trimestr (5. - 7. měsíc)
Již se neposilují intenzivně břišní svaly. Jinak můžete cvičit vše jako v prvním trimestru. Necvičí se v poloze v leže na břiše. V období předpokládané menstruace a v 5. měsíci cvičení poněkud omezíme.
3. trimestr (8. - 9. měsíc)
V tomto období Vás již instruktorka vašeho cvičení bude připravovat na průběh porodu, bude Vás instruovat jak se chovat hlavně v I., ale i v II. době porodní.

Co je vlastně nejdůležitější? To se říci nedá, nebo spíše: pro zdárný porod je dobré být ve fyzické kondici. Posilováním prsních svalů podpoříte laktaci, tvorbu mléka, samozřejmě tvar i pevnost poprsí. Posilováním pánevního dna zabráníte pozdější možné inkontinenci (nekontrolovatelný únik moči), posilování břišních svalů velice dobře využijete při samotném porodu.
Cévní cvičení Vám pomůže k odstranění otoků na dolních končetinách a také přispívá k prevenci vzniku tromb-embolické nemoci. Posilování klenby nožní Vám pomůže lépe snášet těhotenské přibývání na váze.

Jsem přesvědčená, že cvičení v těhotenství je užitečné jak pro Vás, tak pro Vaše děťátko.

Mějte se krásně.

 

Zdraví Vás diplomovaný specialista RHB