Organismus se díky němu rychleji regeneruje a navíc zamezuje poporodním obtížím, jako jsou například bolesti zad, problémy s udržením moče, sestup dělohy apod.
Cílem cvičení je odstranit změny, které v těle nastaly v průběhu těhotenství, při porodu a následně i v šestinedělí. Začít cvičit můžete již 12-24 hodin po porodu. Dnes již všechny porodnice preferují včasné vstávání po porodu, díky němuž dochází i k brzké mobilizaci šestinedělky.
I když v tomto období není jednoduché přizpůsobit Váš denní režim miminku, na cvičení byste si měly vyhradit alespoň chvilku, protože čím dříve začnete, tím rychleji se Vaše tělo bude zotavovat a vracet do plného zdraví. První ukázky cvičení probíhají na odděleních šestinedělí pod vedením rehabilitačních pracovníků. Cvičit začínáme pozvolna, ne intenzivně, aby nedošlo k nepříjemné únavě. Nikdy by cvičení nemělo vyvolávat bolest. Před cvičením se vždy vymočte. Lépe je cvičit po kojení, ne s plnými a těžkými prsy. Dále necvičte při teplotách a při jakýchkoliv odchylkách od fyziologického šestinedělí.
Cvičení je zaměřeno na:
1) pánevní dno - svaly pánevního dna bývají porodem poškozeny, proto zařazujeme cviky na jejich posílení, můžete je cvičit, i když byl proveden nástřih hráze.
2) prsní svaly - posilování a protahování prsních svalů dochází k podpoře laktace
3) svaly dolních končetin - cvičením těchto svalů povzbuzujete krevní oběh, a tím následně zabraňujete vzniku trombů
4) břišní svaly – posilujeme pouze v případě, že nedošlo v průběhu těhotenství k tzv. diastáze (rozestupu přímých břišních svalů), pokud byste je v tomto případě posilovaly, došlo by k jejímu zhoršení; zpočátku posilujte pouze šikmé břišní svaly a přímé zařazujte až po odeznění diastázy, s náročnějším posilováním břišních svalů, na které jste byly zvyklé před těhotenstvím, pokračujte až po šestinedělí.
5) zavinování dělohy - můžete hned po příchodu na šestinedělí tím, že si lehnete na břicho a podložíte si oblast žaludku.
Obecně lze říci, že oslabené svaly je potřeba posílit a přetěžované uvolnit.
Výhodu mají maminky, které byly aktivní v dobré fyzické kondici a cvičily již v průběh
Pokud kojíte, není vhodné držet jakoukoliv dietu. Naopak právě kojení, při němž není obnovena funkce ženského hormonu estrogenu, má vliv na spalování tuků vytvořených v době těhotenství. Při cvičení a obecně v šestinedělí vždy dodržujte pitný režim. Nevhodným sportem v tomto období je plavání.
Lucie Marková
porodní asistentka
Nový komentář
Komentáře
Sandy: Jak můžeš vědět,jaké cviky a na které partie jsme cvičily?
Mně to přineslo výsledky,tudíž jsem spokojená.
já ležela hodně na břiše, poradila mi to sestra /zdrav./ aby se zavinula děloha....
...
jinak jsem necvičila
já jsem po porodu cvičit nemusela díky tomu,že jsem cvičila v těhotenství.Měla jsem docela rychle zpět ploché břicho,dokonce ještě víc než před otěhotněním.A to jsem byla druhorodička a bříško jsem měla o hodně větší než u prvního
.Taky kojením se postava rychleji vrací do původního stavu.Byla jsem docela ráda,protože jinak jsem se v šestinedělí cvičit nemohla přinutit.Zkrátka jsem měla jiné starosti a radosti.