Taky jste jako malé byly schopny proskákat přes švihadlo celé hodiny? Možná i díky tomu nebyla dětská obezita tak častá. Být dětmi dnes, pravděpodobně bychom ten volný čas trávily na počítači virtuálním skákáním. Jenže už jsme dospělé a zodpovědné a umíme vzít svůj život (a svou postavu) do vlastních rukou. Ale trochu dětských radovánek si můžeme ponechat..

Pro skákání přes švihadlo se dnes hojně používá anglické terminologie, takže pokud ve svém okolí budete hledat lekci se švihadlem, nejspíš narazíte na Rope skipping.

foto: archiv Jany Černé – Beránkové, www.ropeskipping.cz a www.svihadla.cz

Proč skákat přes švihadlo?

Pomineme-li nostalgickou touhu vrátit se na chvíli nějak smysluplně do hravých dětských let, je tu řada vyloženě seriózních aspektů. Lektorka Jana Černá - Beránková k tomu říká: „Při osvojování techniky cvičení se švihadlem ovlivňujeme dovednost odrazu - to jak trénujeme různé druhy přeskoků, rychlost pohybu dolních končetin - když zvyšujeme frekvenci přeskoků, dynamickou sílu dolních končetin díky výšce výskoku, manipulační dovednosti - při slaďování pohybu náčiní a těla, dynamickou rovnováhu a celkovou rytmizaci.“

 • Skákání přes švihadlo představuje koordinační, rychlostní, vytrvalostní a do jisté míry i silový trénink. Jak už bylo řečeno, podporuje kreativitu, hravost, cit pro rytmus, časování pohybu a v případě lekcí také týmovou spolupráci.

Když se podíváme na toto cvičení z hlediska fitness, tak rope skipping je higt impact aktivita, která s sebou nese samozřejmě plusy i mínusy vycházející z jejího principu. Určitě je třeba brát v potaz vyšší zatížení kloubního aparátu a také kardiovaskulárního systému. Právě proto je cvičení určeno pro zdatnější cvičence, kteří nemají zdravotní problémy. Při splnění těchto podmínek se pak jedná o opravdu skvělý trénink - ať už samostatně, nebo pro zpestření.

Jak to všechno začalo?

Děti si hrály se švihadly odnepaměti. Také sportovci často využívali švihadel jako efektivního prostředku pro zlepšování své fyzické kondice a koordinace. S novou a samostatnou disciplínou založenou na skákání přes švihadlo pak přišel Richard Cendali, učitel tělocviku na základní škole v Americe - a to již během šedesátých let, a to když údajně sám díky švihadlu zlepšil obdivuhodně svou kondici.

Monotónní skákání ho totiž příliš dlouho nebavilo (evidentně neznal „školku“, kterou jsme skákaly jako děcka my :-)), a tak přemýšlel, jak najít novou motivaci. Začal tedy zařazovat do skákání různé přeskoky jako nůžky, jumping jack, dvojšvihy, aj.

Počet nových dovedností, které vymýšlel, rostl den za dnem,“ říká Jana Černá - Beránková, která má rope skipping nastudovaný od A po Z. „A po čase se rozhodl, že nové cvičení představí svým žákům ve škole. Žáci byli naprosto ohromeni a začali sami vymýšlet nové a nové triky. Zanedlouho žáci byli lepší než učitel.

Na počátku sedmdesátých let Richard Cendali začal šířit rope skipping po celých USA a v současné době stále trénuje svůj tým a vychovává desítky dobrých skokanů, trenérů a instruktorů.

foto: archiv Jany Černé – Beránkové, www.ropeskipping.cz a www.svihadla.cz

Co potřebujete?

Výhodou je, že si vystačíte s kvalitním švihadlem a dobrou obuví (ideálně takovou, která je určena na aerobik, i zde je důležité odpružení). „Doporučuji trikové švihadlo, které má delší držátka,“ radí Jana, která propaguje i soutěžní formu rope skippingu, a dodává, že takové švihadlo umožňuje velkou frekvenci přeskoků a zároveň si užijete úžasnou možnost zvládnout i složitější „triky“.

Na co byste měla pamatovat

 • nikdy neskákejte bez bot
 • pozor na volné oblečení, které by se mohlo motat do švihadla
 • necvičte s rýmou, atd.

Jak poznat správnou délku švihadla?

Když se postavíte na střed švihadla a držátka natáhnete kolmo ke stropu, měly by sahat do podpaží.

Jak skákat správně?

 • ramena jsou relaxovaná
 • hlavu nepředklánějte
 • pohled směřuje dopředu
 • vzpřímené držení těla
 • oblast břicha, beder a hýždí (tzv. core) by měla být ve vzájemné svalové souhře
 • pozor na bederní lordózu (vystrčený zadek) a hrudní kyfózu (hrbení se)
 • lokty jsou u těla
 • neskákejte z celého chodidla
 • chodidlo odvíjejte při doskoku i výskoku
 • občas nohy vytřepejte a spusťte paty až na zem

foto: archiv Jany Černé – Beránkové, www.ropeskipping.cz a www.svihadla.cz

Základní formy rope skippingu

 • Single Rope - jeden skokan s jedním švihadlem
 • Wheel Formation - dva skokani držící dvě švihadla, pohyb paží je nesoudobý a připomíná točení mlýnu.
 • Double Doutch - dvě dlouhá švihadla, kterými točí dva cvičenci proti sobě - další skáče uprostřed.

Všechny výše uvedené základní formy rope skippingu jsou volně kombinovatelé,“ vysvětluje Jana, která vás zaučí do všeho podstatného během víkendových kurzů rope skippingu. „Stejně tak jako další formy: long rope (dlouhé švihadlo), two in the loop (dva cvičenci s jedním švihadlem), the traveller (cestování řadou cvičenců s jedním švihadlem) atd.“

 • Cvičí se na hudbu.
 • Před skákáním se vždy rozcvičte.

Kde skákat?

Nejideálnější je skákat na materiálech, které zároveň tlumí nárazy, například pružná podlaha - parkety, prkna, gumový povrch,“ radí Jana.

Pokud vás rope skipping oslovil a chcete si zacvičit v partě nadšenců, mrkněte na www.ropeskipping.cz a www.svihadla.cz.

Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz.

Reklama