Klára se rozhodla, že zhubne poté, co po dvou těhotenstvích přibrala 22 kilo, jak sama přiznává, zejména proto, že jedla víc, než bylo záhodno.

"Změnila jsem jídelníček a začala cvičit, konkrétně dělám spinning, na který mě zlákala kamarádka," vypráví mladá žena. Aerobik a podobná cvičení ji nelákala, stejně jako věděla, že se k pravidelnému cvičení doma nedonutí. Jízdu na speciálních pevných kolech při hudbě a pod vedením lektora si nemůže vynachválit, chodí cvičit až třikrát týdně a váží už o 18 kilo méně.

Přitom právě spinning nepatří mezi cvičení, která se při hubnutí doporučují automaticky, zejména proto, že nezaručuje tvarování postavy. "A hodně lidí od pohybu očekává nejen zhubnutí, ale rovněž také vytvarování postavy, ženy chtějí tvarovat zejména hýždě, stehna, břicho," říká ze své zkušenosti fitness trenérka Markéta Kyliánová. Podle ní třeba se proto třeba spinning nehodí pro každého - pokud má žena slabé ruce, úzká ramena, slabší prsní svaly a širší bok, tenhle sport nepoměr ještě zvýší.

Jestli to se cvičením myslíte skutečně vážně, vyplatí se zajít za trenéry fitness a nechat si s výběrem pohybu poradit a případně nechat sestavit individuální tréninkový plán. Většina běžných sportů vám sice rozhodně nijak neublíží, ale po čase dost možná zjistíte, že se sice díky nim cítíte lépe, možná se vám mírně zpevní postava, ale hubenější nebudete: to platí třeba o plavání, které mimo jiné zvyšuje množství podkožního tuku, a to tím více, čím studenější voda je. Pravidlo? Sporty, při kterých je vám zima, na podkožní tuk neplatí. Příliš nezhubnete ani při populárních břišních tancích, zde zase proto, že energetický výdej není většinou tak velký, musela byste tančit intenzivně a často.

Záleží samozřejmě na tom, kolik času a energie chcete do cvičení dát. "Sestavení tréninkového plánu stálo 400 korun, prvních pět hodin s lektorkou 1 000 korun a od té doby už platím běžné vstupné, tedy asi 75 korun na hodinu," popisuje Dana, která si nechala sestavit individuální tréninkový plán v posilovně. Pozor, samotné posilování by k hubnutí nevedlo (měnilo by ale poměr svalů a tuků v těle lepším směrem), hodně času proto tráví na různých běhacích strojích a rotopedech.

 
Podle fitness trenérky Kyliánové pomůže dobře sestavený tréninkový plán nejen zhubnout, ale i vyrovnat svalovou nerovnováhu a napravit nesprávné držení těla. Cvičení posilovacího typu je samozřejmě možné provádět i doma a je dobré  doplnit jej nějakým aerobním pohybem, při kterém se spalují tuky - patří sem běh, kolo, tenis, squash a podobně.

Počítejte ovšem se záludností v podobě toho, že po čase si tělo na námahu zvykne, a proto byste měla přidat pohybu, obměnit tréninkovou sestavu, aby se svaly zapojovaly jinak než dřív, a podobně.  

Důležitý je také jídelníček, protože člověk, který se často a hodně hýbe, potřebuje ve srovnání s ostatními více bílkovin, vitaminů a minerálů. Kdyby se třeba na bílkoviny zapomínalo, mohlo by je tělo čerpat z vlastních svalů a o to přece nejde.
 
Je potřeba při cvičení sledovat tepovou frekvenci? Jaký je rozdíl mezi aerobním a anaerobním cvičením? Jak často byste měli cvičit? Odpovědi najdete v dalších chystaných článcích z rubriky cvičení v příloze Hubněte se Žena-in.cz