Minulý týden jsme si povídaly o cvičení v těhotenství a před porodem. Dnes si povíme něco o cvičení po porodu.

Samozřejmě, že každá maminka myslí v první řadě na svoje děťátko, ale měla by si uvědomit, že se musí postarat sama o sebe, aby se mohla postarat o děťátko.

Co je cílem poporodního cvičení?
* Povzbudit krevní oběh a předcházet zánětu žil a tromboembolické nemoci, urychlit zavinování dělohy a zajistit její správné uložení v malé pánvi polohováním na břiše.
* Cvičením svalů pánevního dna, posílením svalů, které byly těhotenstvím a porodem oslabeny, nebo poškozeny, urychlit návrat do normální kondice, jaká byla před těhotenstvím.

Cvičit začínáme 12 až 24 hodin po porodu. Cvičení musí být doporučeno lékařem a probíhá pod vedením fyzioterapeutky.
Před cvičením musíte být vymočené. Polohování na břiše pro zavinutí dělohy provádíme několikrát denně, nejlépe po kojení od deseti minut až do jedné hodiny. Záleží na Vás jak dlouho v poloze na břiše vydržíte. Břicho podkládejte polštářem.

1. den po porodu provádíme dechová cvičení, prevenci tromboembolické nemoci (přitahujeme a propínáme špičky dolních končetin, hezky silou), cvičíme svaly pánevního dna.
2. a 3. den po porodu přidáme ke cvikům z prvního dne cvičení kyčelních kloubů, cvičení v leže na břiše.
Od 4. dne přidáváme ke cvikům z minulého dne cvičení ve vzporu klečmo (na všech čtyřech). Dbáme na to, abychom udržely vtažené břicho. Cvičíme i ve stoje. Břišní svaly, kromě izometrické kontrakce (stažení svalu bez pohybu trupu), začneme posilovat koncem třetího týdne šestinedělí. Zátěž postupně zvyšujeme. Intenzivní posilování břišních svalů, ale i celé kondice se doporučuje až po skončení šestinedělí.

Nechci vám tu předkládat jednotlivé cviky, toto by mělo být součástí těhotenského cvičení. Chci jen upozornit na podstatné věci.

Možná se budu opakovat, ale . . . určitě po porodu zvládnete:
pohybovat nohama v kotníku – přitahovat a propínat špičku, kroužit nohama v kotníku. Toto je prevence zánětu žil, tromboembolické nemoci a pomáhá to vstřebání otoků z dolních končetin. Dolní končetiny je dobré mít, pokud ležíme na zádech položené výše než srdce. Pokud sedíme, podložíme si nohy jinou židlí či stoličkou.
* polohování na břiše pomůže zavinutí dělohy, jejímu návratu do původní polohy i velikosti.
* posilováním prsních svalů podpoříme tvorbu mléka.
* posilováním gluteálních a břišních svalů zpevníme pánev.

Nesmíme opominout svaly pánevního dna, které se na pevnosti pánve podílejí. Pokud se po porodu necvičí, může dojít ve vyšším věku k inkontinenci (nekontrolovatelnému úniku moče). Svaly pánevního dna se také výrazně podílejí na bolestech v kříži. O svalech pánevního dna se zmíním ještě později, v dalších článcích.

Přeji mnoho úspěchů.

Diplomovaný specialista RHB