Foto: Shutterstock
Trenérka a bývalá vrcholová sportovkyně Zuzana Lambl vysvětluje, jak se dají cvičit kliky, aby byly efektivní a s čím je můžete kombinovat.
Základní varianta kliku
Asi nejznámější variantou kliku je klik úzký, nazývaný také tricepsový. Nebo klik široký, který cílí více na prsní svaly a biceps. Obecně bývá široký klik pro většinu cvičenců jednodušší. Hrudník a prsní svaly máme ve většině případů silnější, zatímco triceps není tak silný a v běžném životě jej příliš nevyužíváme.
Foto: Klára Křížová
Jak správně cvičit kliky a na co si dát pozor?
U správného provedení kliku bychom se určitě neměli propadat v bedrech, měli bychom držet pevný CORE a střed těla. Což se u plné varianty kliku často ukáže být problémem. Proto se, především u něžnější poloviny lidstva, využívají lehčí varianty kliků. Alespoň v začátku trénování tohoto cviku. Jedna z variant je klik na kolenou.
Další například klik oporou o bednu, lavičku, hrazdu, zkrátka něco vyvýšeného, aby tělo nebylo rovnoběžně se zemí. Oblíbenou variantou je i tzv. reverzní klik, kdy směrem k zemi brzdíte plnou variantu kliku (tzv. pánský klik) až do položení na břicho, nahoru se vytlačujete v "dámské" variantě na kolenou. Pro trénink kliků můžete využít i expander, které zavěsíte na hrazdu, dáte si jej přes hrudník nebo pod břicho a s dopomocí tak můžete trénovat plnou variantu.
Foto: Zuzana Lambl
Kombinace kliků s využitím cvičebních pomůcek
Kliky si můžete i zpestřit. Lze je provádět na bosu, trx, kluzných podložkách, v kombinaci s dalším cvikem, na hrazdičkách apod. Pokud klik provádíte na balančních cvičebních pomůckách, tělo je nuceno zapojit ještě více svalů - držet svalovou rovnováhu - a klik je tak další výzvou. Vůbec se v těchto případech nebojte využívat "dámskou" variantu a to i přesto, že na pevné zemi již zvládáte tu "pánskou".
Foto: Klára Křížová
Klik je skvělý cvik pro posílení svalů nejen na rukou
Nebojte se kliků. Cvičte je, dejte jim čas a nesnažte se rovnou o plnou variantu kliku. Čím více se budete věnovat poctivé přípravě paží, břicha a vrchní části, tím poctivější jednoho dne váš klik bude.
Další zajímavé články spojené se cvičením
Trenérka a vrcholová sportovkyně Zuzana Lambl pro nás pravidelně připravuje články spojené s tipy na cvičení na různé tělesné partie nebo na téma zajímavých sportů, které případně sama vyzkoušela.
Jak vám mohou pomoci doporučené cviky pro pevné ruce nebo pro vyrýsovaný zadek? Možná je vaší preferencí mít hezké břicho bez tukových polštářků, a tak nedáte nic za to, když vyzkoušíte naše tipy pro vysněný pekáč buchet neboli sixpack, tedy prověřené rady na to, jak vycvičit pěkné břicho.
Zdroj: autorský rozhovor Zuzana Lambl, www.Zkworkouts.cz
Trenérka, multisportovkyně a milovnice sportu Zuzana Lambl
![]() |
- Trenérka a bývalá vrcholová hráčka squashe, mistryně republiky ve squashi - Závodní hráčka racketlonu (osminásobná mistryně světa) - Fitness instruktorka a instruktorka kondičního posilování se zaměřením na funkční trénink a kalistheniku (na základě akreditace MŠMT) - Školitelka a majitelka licence TABATA – školení pro trenéry TABATA® SPECIALISTS - Osobní fitness instruktorka s mezinárodní licencí - Specialistka na cvičení s vahou vlastního těla na TRX, Redcord, flowin, pánevní dno a core - Zakladatelka fitness směru Jumpboxing - Vítězka Predator Race Brutal - Mistryně světa v CROSSMINTONu - Aktivní běžkyně - V současné době závodní sportovní i námořní jachtařka |
Naše články:
- Cvičíme s medicinbalem pro zpevnění celého těla: Spojuje silové cvičení a funkční trénink, říká trenérka a ukazuje 3 cviky
- Cviky na břicho, u kterých se zapotíte, ale odměnou budou pevné břišní svaly doporučuje trenérka. Zvládnete je doma i ve fitku
- Banální dřep je jeden z nejlepších cviků na vytvarovaný zadek a nohy. Zacvičte si tři jeho obměny
Nový komentář
Komentáře
Dlouho jsem bojovala s tím, že jsem se nemohla donutit k pravidelnému pohybu. Vždycky jsem si řekla, že začnu zítra, ale nikdy jsem neměla nic, co by mě motivovalo. To se změnilo, když jsem si pořídila chytré hodinky ARMODD Prime 2. Díky nim mám konečně přehled o pohybu, spálených kaloriích a srdečním tepu, takže mě to opravdu motivuje být aktivní. Každý den vidím, jestli jsem se hýbala dost, a když ne, tak mě to nutí se aspoň projít. Konečně cítím, že dělám něco pro sebe.