Vědci, kteří se zaměřili na zkoumání vlivu pravidelného ohybu na zdraví, přicházejí se stále novými poznatky. 

Doktor Sai Yi Pan se svými kolegy z kanadského Úřadu pro národní zdraví zjistil, že zvýšená fyzická aktivita snižuje riziko některých typů nádoru vaječníku. Výsledky této populační studie vědci uveřejnili v květnovém čísle časopisu International Journal of Cancer, odkud je převzal server www.medicina.cz.

Nejde přitom zdaleka jen o rakovinu vaječníku, protože už dříve se zjistilo, že pravidelné cvičení působí jako prevence také u nádorů tlustého střeva a prsu. Také zde kladou lékaři ve svých doporučeních pravidelný pohyb a snížení váhy mezi preventivní opatření v podstatě na stejnou úroveň jako zdravější jídelníček.

Kanadské studie se účastnilo celkem 442 žen, které už rakovinu vaječníku měly, a více než dva tisíce žen v kontrolní skupině. V letech 1994 a 1997 vědci pomocí dotazníku u žen sledovali spojitost mezi účinkem rekreačního sportu na výskyt rakoviny vaječníku. Výsledky studie jasně ukázaly, že ve srovnání se ženami s nižší tělesnou aktivitou, měly ženy, které se pravidelně více hýbaly, výrazně nižší riziko vzniku nádoru vaječníku.
A bylo při tom jedno, zda šlo o ženy před menopauzou anebo po ní.

A pozor: nemuselo jít o žádné extrémní sportovní výkony, stačí středně těžká fyzická aktivita, díky níž ženy mírně zhubly. Právě díky poklesu váhy se zřejmě snížilo i riziko vzniku nádorů - proto také ženám, které byly více obézní a začaly hodně cvičit, kleslo riziko více než těm s normální váhou. 

 
Reklama