Připomínka v diskuzi pod článkem u muffinech mě inspirovala k tomu, abych věnovala jeden den muffinového týdne právě malým, roztomilým dortíčkům - cupcakes.

Jak jsme již zmínili, cupcake je sladká miniverze dortu. Hýří barvami, různými polevami, ozdobami. Fantazii se meze nekladou, a když jsem brouzdala internetem, tak jsem se nemohla nabažit těch barev, ozdob a nápadů.

cupcakes od Cataliny

Cupcakes

200 g cukru krupice
160 g změklého másla
4 vejce
240 g hladké mouky
40 g holandského kakaa
2 lžičky kypřícího prášku
velká špetka soli
80 ml mléka

Máslový krém:
450 g cukru moučka (prosátého)
225 g změklého másla
50 ml mléka
2 lžičky vanilkového extraktu

Cupcakes: Vyložte 18 muffinových formiček (nebo plech na muffiny) papírovými košíčky. Máslo a cukr ušlehejte do světlé pěny. Postupně po jednom zašlehejte vejce vždy jen do smísení. Společně přesypte mouku, kakao, sůl a kypřicí prášek. Jemně vmíchejte pouze do smísení moučnou směs a mléko do máslovo-cukrové směsi na třikrát tak, že začnete i skončíte moukou. Otírejte průběžně stěny mísy, bude-li to potřeba. Těsto rovnoměrně rozdělte do košíčků (naplňte je až po okraj). Pečte v předehřáté troubě na 180 °C asi 10 - 13 minut, nebo dokud nevyběhnou. Nechte vystydnout 3 minuty ve formičkách, pak vyndejte na kuchyňskou mřížku a nechte zcela vystydnout.

Máslový krém: Máslo ušlehejte do světlé pěny, přidejte vanilkový extrakt a znovu dobře prošlehejte. Otírejte průběžně stěny mísy, bude-li to potřeba. Postupně zašlehejte prosátý cukr a nakonec přidejte mléko. Šlehejte asi 3-4 minuty, dokud krém opět není nadýchaný. (Nyní můžete přidat potravinářské barvivo, chcete-li.)

Sestavení: Zdobící sáček s ozdobnou špičkou (čím větší, tím lepší) naplňte máslovým krémem a ozdobte cupcakes dle libosti. Posypte čokoládou nebo ozdobte kandovanými květy atd. (já jsem použila marcipánové květiny, čokoládové ruličky a lístky).

Tento recept pochází z blogu Cataliny, kde najdete i další chutné recepty.

Reklama