Čínský kalendář pochází z roku 2637 př. Kr., z doby vlády Žlutého císaře - Chuang-Tiho. Je na rozdíl od toho našeho - gregoriánského kalendáře - kalendářem takzvaně lunárním. Každý měsíc má buď 29 nebo 30 dní, v roce je pak měsíců dvanáct a každému roku je přiřazeno jedno zvíře tak, že jednou za dvanáct let se opakuje vláda toho stejného. Zároveň se v pětiletých cyklech střídá vláda jednoho z pěti prvků – dřeva, ohně, země, kovu (zlata) a vody.

Prase je neklidné
Minulou neděli se v Číně slavil počátek roku prasete. Tisíce Číňanů se vydalo ke svým rodinám a železnice byla doslova zahlcena. V Pekingu se opět po dlouhé době konaly ohňostroje, které ovšem, přestože je prase šťastné znamení, přinesly smůlu nemálo lidem. Letošní prase je totiž prý značně neklidné a zrovna bezpečnému užívání pyrotechniky nepřeje.

 

 

Honem porodit!
Podle čínského horoskopu je letošní prase, přidáme-li k němu i taoistické prvky, prase zlaté. A to znamená bohatství, úspěch a hojnost. K této konstelaci přitom dochází jen jednou za šedesát let. Číňané se proto usilovně snaží přivést v tomto roce na svět potomky, protože ty prý čeká hojnost po celý život. V roce prasete se ostatně narodily takové významné osobnosti, jako je rakouský herec a kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, nebo italský zpěvák Luciano Pavarotti.

Oheň na vodě je výbušný
Radost ctitelů čínského kalendáře ovšem může být předčasná. Podle astrologické nauky, zvané feng-šuej, vstoupil živel ohně nad živel vody, a to znamená ohrožení, nestabilitu a nebezpečí. Oheň a voda jsou totiž antagonistické živly, a tak jejich blízkost přináší konflikt – podle čínských mágů tedy můžeme očekávat řadu požárů, ale i bombových atentátů a nárůst teroristických akcí obecně.

Politický osud prasete
Absurditou na poli politických ústupků je pak tvrzení manažera šanghajské agentury Mindshare, že čínská komunistická strana zakázala zobrazovat v televizních reklamách prasata, aby tím nebyli uraženi muslimové, pro něž je prase nečistým zvířetem. Zdá se tedy, že zlaté prase provází konflikt už od samého počátku.

Vepřík v Čechách
Co ovšem „šťastný vepřík“, pro Čechy zvíře skoro národní, přinese nám? Zatímco Čínská ekonomika stále sílí a dává tak za pravdu názoru astrologů, zdá se, že Čechy čekají spíše negativní dopady tohoto roku – stále nevyřešeným problémem zůstávají americké radarové základny, vládu sice máme, ale o stabilitě se příliš hovořit nedá, a s ekonomikou to zatím také není žádná sláva. A tak můžeme jen doufat, že nás zlaté prase příjemně překvapí. V nejhorším mu to můžeme „vytmavit“ o Vánocích…

Věříte horoskopům? Co myslíte, čeká nás rok prosperity, nebo konfliktů? Chtěla byste v tomto roce porodit dítě? V jakém znamení čínského horoskopu jste narozena Vy? Odpovídá to Vaší povaze?

myš

 

 

 

 

 

 

 

Reklama