64fee45824997obrazek.png

Diabetická retinopatie neboli poškození cév vyživujících sítnici oka je jedna z nejčastějších komplikací cukrovky. Jedná se o plíživé a nezvratné poškození očí, které vzniká v důsledku dlouhodobě vysoké hladiny cukru v krvi i dalších přidružených komplikací, jako je například vysoký tlak. Pro vznik onemocnění je rizikové i kouření. Při zanedbání prevence hrozí pacientům v krajním případě až slepota. Po deseti letech s diabetem existuje riziko diabetické retinopatie až u poloviny cukrovkářů.
Podle statistik se s určitou formou retinopatie setká až 45 % diabetiků 1. nebo 2. typu.[2] Pravidelné vyšetření očí však neabsolvuje až 40 % pacientů s cukrovkou.[3]Sítnice je vnitřní vrstva oka, která zachycuje obraz. Tyto vjemy následně zrakovým nervem posílá do mozku,“ vysvětlují MUDr. Eva Mádlová a MUDr. Hana Vlasáková, diabetoložky a internistky z EUC Kliniky Přelouč, a dodávají: „Retinopatie je zjednodušeně řečeno postižení cévy sítnice, které mnohdy končí až slepotou. Mezi příznaky, které by pacienti v žádném případě neměli podceňovat, patří například rozmazané vidění. Oční vyšetření může onemocnění zavčasu odhalit, proto by diabetici v žádném případě neměli tyto prohlídky podceňovat.“

Snadné vyšetření – nyní i v Přelouči
Každý diabetik by měl 1x ročně podstoupit preventivní vyšetření očního pozadí. Česko se však potýká s nedostatkem očních lékařů, což může být pro diabetiky komplikace. Nově může projít vyšetřením v ordinacích diabetologů na vybraných EUC klinikách pomoci moderní technologie. Zdravotnická skupina EUC nyní nabízí metodu nové generace – při diagnostice diabetické retinopatie využívá umělou inteligenci. „Výhodou vyšetření je jeho rychlost, spolehlivost a komfort, kdy pacient nemusí mít rozkapané oči a po vyšetření není, jakkoliv limitován v běžném životě. Fotografie sítnice je nejprve postoupena umělé inteligenci, která ji odškáluje. S tímto výsledkem a samotnou fotografií, včetně měření, je seznámen lékař, který učiní závěr do lékařské zprávy,“ vysvětluje manažerka klinických programů skupiny EUC MUDr. Klára Fialová postup při screeningu diabetické retinopatie. Umělá inteligence umí s vysokou jistotou odlišit pacienty s normálním nálezem – v opačném případě je pacient doporučen k dalšímu očnímu vyšetření.

Vyšetření je bezbolestné, rychlé a spolehlivé, trvá pouhých 10 minut a jednou ročně je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Zájemci o vyšetření na EUC Klinice v Přelouči se mohou objednat telefonicky přes recepci kliniky na čísle: +420 467 002 801. Pro vyšetření je potřeba mít žádanku od praktického lékaře nebo diabetologa.

[1] https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/40-diabetiku-chybi-ocni-vysetreni-nove-ho-mohou-poskytnout-primo-diabetologove
[2] https://www.nzip.cz/doporuceny-zdroj/390-pilotni-program-casneho-zachytu-diabeticke-retinopatie-a-makularniho-edemu
[3] https://www.nzip.cz/doporuceny-zdroj/390-pilotni-program-casneho-zachytu-diabeticke-retinopatie-a-makularniho-edemu

Zdroj: www.euc.cz
64fee469d78adobrazek.png

 

Reklama