64d0ccb17c74bblobid0.png
Foto: Měření diabetické retinopatie

Diabetická retinopatie neboli poškození cév vyživujících sítnici oka je jedna z nejčastějších komplikací cukrovky. Jedná se o plíživé a nezvratné poškození očí, které vzniká v důsledku dlouhodobě vysoké hladiny cukru v krvi i dalších přidružených komplikací, jako je například vysoký tlak. Pro vznik onemocnění je rizikové i kouření. Při zanedbání prevence hrozí pacientům v krajním případě až slepota. Po deseti letech s diabetem existuje riziko diabetické retinopatie až u poloviny cukrovkářů.
Podle statistik se s určitou formou retinopatie setká až 45 % diabetiků 1. nebo 2. typu.[2] Pravidelné vyšetření očí však neabsolvuje až 40 % pacientů s cukrovkou.[3]Mezi příznaky retinopatie patří rozmazané vidění, bolest oka, zhoršené vnímání barev, ostrosti až úplná ztráta zraku, ale poměrně často může být nástup onemocnění bezpříznakový, a v tom je jeho záludnost,“ shodují se diabetoložky EUC Kliniky Plzeň MUDr. Libuše Hrdličková a MUDr. Jindřiška Šroubková.

64d0cc50c759bobrazek.png
Foto: MUDr. Šroubková a MUDr. Hrdličková plus sestřičky Jana Sponnerová a Jindra Zieglerová 

Snadné vyšetření – nyní i v Plzni

Každý diabetik by měl 1x ročně podstoupit preventivní vyšetření očního pozadí. Česko se však potýká s nedostatkem očních lékařů, což může být pro diabetiky komplikace. Nově může projít vyšetřením v ordinacích diabetologů na vybraných EUC klinikách pomoci moderní technologie. Zdravotnická skupina EUC nyní nabízí metodu nové generace – při diagnostice diabetické retinopatie využívá umělou inteligenci. „Výhodou vyšetření je jeho rychlost, spolehlivost a komfort, kdy pacient nemusí mít rozkapané oči a po vyšetření není, jakkoliv limitován v běžném životě. Fotografie sítnice je nejprve postoupena umělé inteligenci, která ji odškáluje. S tímto výsledkem a samotnou fotografií, včetně měření, je seznámen lékař, který učiní závěr do lékařské zprávy,“ vysvětluje manažerka klinických programů skupiny EUC MUDr. Klára Fialová postup při screeningu diabetické retinopatie. Umělá inteligence umí s vysokou jistotou odlišit pacienty s normálním nálezem – v opačném případě je pacient doporučen k dalšímu očnímu vyšetření.

Vyšetření je bezbolestné, rychlé a spolehlivé a je určeno i pro pacienty, kteří se neléčí na klinikách EUC. Potřebují však žádanku od ošetřujícího diabetologa. Prohlídka trvá pouhých 10 minut a jednou ročně je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Zájemci o vyšetření v EUC Klinice Plzeň se mohou objednat telefonicky na čísle 378 218 111 (recepce pro objednání).

Zdroj: www.euc.cz
64d0cce5ccde9obrazek.png

[1] https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/40-diabetiku-chybi-ocni-vysetreni-nove-ho-mohou-poskytnout-primo-diabetologove
[2] https://www.nzip.cz/doporuceny-zdroj/390-pilotni-program-casneho-zachytu-diabeticke-retinopatie-a-makularniho-edemu
[3] https://www.nzip.cz/doporuceny-zdroj/390-pilotni-program-casneho-zachytu-diabeticke-retinopatie-a-makularniho-edemu
 

Reklama