Přinášíme vám odpovědi na dotazy týkající se diabetu, které jste v březnu položili doc. MUDr. Martinu Práznému, zástupci vedoucího Diabetologického centra VFN v Praze.

Četla jsem článek o nové léčbě, kde je možné se o ni víc zajímat? Musím na nějaké speciální pracoviště nebo se můžu domluvit se svým lékařem, ke kterému chodím na kontroly? Trpím cukrovkou 2 stupně 5 let.
Ohledně možností  použití nové léčby vašeho diabetu 2. typu se poraďte se svým sledujícím diabetologem,  nemusíte navštěvovat žádná speciální centra, léčba je běžně dostupná pro pacienty, kteří splní potřebná kritéria.

 diabetes

Pokud má cukrovku 2 st. moje maminka, je jí 65 let a léčí se s ní už 10 let, jaká je šance, že ji budu mít taky? Jsem lehce při těle, moc necvičím.
Diabetes 2. typu je určitě částečně dědičné onemocnění. Pokud necvičíte (stačí ale i dostatek běžného pohybu - například chůze) a máte nadváhu nebo obezitu, vaše riziko, že se u vás také rozvine diabetes stejně jako u vaší matky, je pochopitelně vyšší. Nikdy ale není pozdě začít se hýbat a snížit hmotnost můžete i nyní - poradit se můžete se svým praktickým lékařem nebo požádat o konzultaci u nutričního terapeuta (pozor - to je něco jiného než výživový nebo nutriční poradce - na rozdíl od nich je nutriční terapeut vysokoškolsky vzdělaný a skutečný odborník). V případě vyššího stupně obezity je vhodné konzultovat přímo specialisty - lékaře obezitology.

Šest let trpím diabetem 2. typu, jsem ráda, posledního půl roku mi lékaři snižují dávky inzulinu. Je možné, že bych ho jednou nepotřebovala vůbec? Nebo mohla bych mít novou léčbu?
Léčba inzulinem může být buď dočasná, nebo trvalá - záleží na závažnosti diabetu a spolupráci pacienta. Proto je skutečně možné, že byste jednou inzulín nepotřebovala. Pokud budete dodržovat vhodnou dietu a budete se dostatečných hýbat, existuje možnost, že vám bude dávka inzulínu dále snížena nebo že bude inzulín zcela vysazen. Pokud by ale hodnoty krevního cukru nebyly zcela uspokojivé, je možné zvážit i použití některého z novějších léků na léčbu diabetu. O této možnosti se musíte poradit se svým sledujícím diabetologem.

Moje maminka, o kterou se starám, si musí 3x denně píchat inzulín. Nemůžu jí uhlídat, aby nejedla sladké. Jak moc je to pro ni nebezpečné?
Protože píšete, že se o svou maminku musíte starat, předpokládám, že je již starší a také že může mít některé komplikace diabetu. Konzumaci většího množství sladkostí samozřejmě žádnému pacientovi s diabetem nedoporučujeme. Stejně nevhodná je ovšem konzumace většího množství i jiných typů potravin s větším obsahem energie, například jídel tučných. O tom, jaká jídla vaše maminka může nebo nemůže jíst, byste se měla poradit s jejím diabetologem. Obecně však platí, že u starších osob nebo u osob, které mají například problémy s pamětí (může se u nich rozvíjet demence), občas můžeme drobné porušení diety tolerovat. Léčebné cíle jsou u nich trochu volnější, než u osob mladších, u kterých předpokládáme lepší spolupráci.

Mám cukrovku 2. stupně a jsem na inzulinu. Je mi 56 let.  Mám poslední dobou stresy, myslíte, že bych si mohla nechat předepsat antidepresiva? Není to k nemoci moc zatěžující? Děkuji za odpověd, Milada.
Antidepresiva nejsou léky na stres, antidepresiva jsou léky na depresi. Pokud si myslíte, že byste mohla trpět depresí, můžete navštívit svého praktického lékaře nebo psychiatra, ti by měli rozpoznat, jestli máte depresivní poruchu a pak by samozřejmě mohlo být vhodné nasadit antidepresiva. Stres je dnes bohužel běžnou součástí moderního života a rozhodně zhoršuje kompenzaci diabetu a dokonce přispívá k tomu, že se diabetes vůbec objeví. Úplně nejlepší je pokusit se stresu vyhnout, i když chápu, že to není vždy úplně jednoduché. Jinou možností je naučit se stres lépe zvládat, aby pro vás neměl negativní důsledky -  o tom se zase můžete poradit s psychologem.

Moje maminka má dost oteklé a otlačené nohy, má cukrovku druhého typu, bere léky. Mám ji nohy kontrolovat? Někde jsem četla, že jsou diabetici náchylní na poranění nohou.
Nohy u pacientů s diabetem, zejména pokud jsou oteklé a jsou na nich drobná poranění, je skutečně  nutné kontrolovat každý den. Požádejte diabetologa vaší maminky, ať buď on, nebo diabetologická sestra nohy Vaší maminky vyšetří a sdělí Vám, jak postupovat v prevenci rozvoje syndromu diabetické nohy a co to vlastně je.

Pane doktore, napište mi prosím, pro koho je vhodná ta nová léčba? Je drahá? Může mi ji předepsat paní doktorka v nemocnici na Bulovce? Zajímá mě to, děkuji.
V poslední době se setkáváme s některými novými léky na léčbu diabetu, které jsou výhodnější než starší léčba. Mohou například snižovat krevní cukr lépe, než některé starší léky, nevedou ke zvýšenému riziku hypoglykémie a nepřibírá se po nich. Některé z nich jsou dražší než běžná antidiabetická léčba, jiné z nich jsou srovnatelně drahé. Předepsat je může prakticky každý diabetolog u pacientů, kteří splní požadovaná kritéria a u kterých mohou tyto léky zlepšit kompenzaci diabetu. Poraďte se proto se svojí lékařkou o možnostech použití těchto léků při vaší léčbě.


Může nízkou hladinu cukru v krvi ovlivnit psychické onemocnění a může obsah cukru v krvi souviset také se stresem?
Při stresu většinou hodnota krevního cukru stoupá. Pokud stres přetrvává, vyšší krevní cukr se velice obtížně koriguje. Naopak po náhlém poklesu stresu může dojít k poměrně nečekanému poklesu glykémie do hypoglykemického pásma díky působení léčby, která byla v průběhu stresového období navyšována. Poraďte se proto se svým lékařem ohledně možnosti použití léků, které mají nižší riziko hypoglykémie a ohledně toho, jak upravovat léčbu v průběhu stresové zátěže.

Píchám tatínkovi inzulín 2x za den, ráno a večer, mám mu nějak navýšit kolem oběda porci jídla, když jdeme na výlet, na procházku, aby nedostal hypoglykémii?
Vždy je důležité, abyste se ohledně prevence hypoglykémie a o potřebných opatřeních při fyzické aktivitě poradili se sledujícím diabetologem. Vždy záleží na tom, jaká je hodnota krevního cukru před procházkou. Pokud je nízká, je skutečně vhodné navýšit porci jídla a vzít s sebou na procházku i dostatečně velkou svačinu. Zároveň je důležité pravidelně i v průběhu procházky kontrolovat krevní cukr, jestli příliš neklesá. Poraďte se také s diabetologem ohledně možnosti použití některých novějších léků, které někdy umožňují snížit dávku inzulínu a nejsou spojeny s tak vysokým rizikem rozvoje hypoglykémie.

Tatínek má slabou cukrovku, jak poznám, že se mu zhoršila? Je celkem nezodpovědný, pije alkohol a jí, co nemá, děkuji.
Váš tatínek je za sebe sám odpovědný. Jestli pije větší množství alkoholu a nedodržuje dietu, dá se očekávat, že se jeho diabetes bude do budoucna zhoršovat. Bohužel v těchto případech někdy ani ta nejmodernější léčba nepomůže předcházet všem komplikacím, se kterými se můžeme při diabetu setkat. Každopádně by měl váš tatínek pravidelně navštěvovat lékaře, který mu jeho cukr zkontroluje a navrhne další postup.

Jaké mám mít vyšetření a jak často, abych věděla, zda nemám cukrovku? Máme ji v rodině a já se bojím, že jí budu mít taky. Děkuji
Nechte si pravidelně alespoň jednou za dva roky u svého praktického lékaře udělat preventivní prohlídku. Do té patří i kontrola krevního cukru. Případný rozvoj diabetu tak může být zachycen včas. Mezitím se dostatečně hýbejte a udržujte si normální tělesnou hmotnost -  to sníží riziko rozvoje diabetu.

Jak poznám, že mám cukrovku? Mám nadváhu, je mi 48 let a mám vysoký tlak. Bojím se, abych ji nedostala.
Nechte si pravidelně nejlépe jednou za rok u svého praktického lékaře zkontrolovat krevní cukr. Případný rozvoj diabetu tak může být zachycen včas. Dostatečně hýbejte a snižte hmotnost za pomoci diety s nižším obsahem energie -  to sníží i riziko rozvoje diabetu. Samozřejmě byste měla užívat léky na vysoký krevní tlak -  dobrá léčba krevního tlaku může snížit riziko rozvoje komplikací včetně infarktu a mozkové mrtvice.

Dobrý den, ráda bych si chtěla nechat odsát tuk, případně jsem přemýšlela o kryolipolýze. Prý je ale cukrovkářům zakázaná, můžete mi říci proč? Sportuji, ale tuk na břiše nemůžu dostat dolů, ráda bych se ho zbavila, dekuji za odpověď
Pokud sportujete a jste dobře fyzicky zdatná, určitá vrstva tuku na břiše Vám nutně nemusí působit zdravotní komplikace. Kryolipolýza, případně liposukce, jsou ovšem pouze kosmetické procedury a z lékařského hlediska nejsou nutné ani indikované. U pacientů s diabetem můžeme po podobných procedurách očekávat horší průběh hojení. Navíc je otázka, jestli by vůbec kryolipolýza Váš problém vyřešila a jestli byste nějaký významnější úbytek podkožního tuku pozorovala. I nadále pravidelně sportujte a hlídejte si dietu, abyste nepřibírala na hmotnosti - do budoucna se vám to vyplatí více.

Čtěte také: