diabetes

Diabetes mellitus neboli cukrovka patří celosvětově mezi nejrozšířenější nemoci. Dle posledních údajů je v Česku registrováno více než 760 000 diabetiků. Dalších 250 000 lidí o své nemoci ještě neví.

Je to taková skrytá plíživá hrozba, která se nemalou měrou podílí na úmrtnosti. A právě z toho důvodu jsem se začala obávat, jestli nejsem jedním z těch 250 000 lidí. Také proto jsem využila akce Změřte si svá rizika, v rámci které si můžete zdarma nechat změřit hladinu cukru v krvi a také hladinu cholesterolu. Výsledky, které dostanete, jsou pouze orientační. Přesnější by samozřejmě bylo podrobné vyšetření u lékaře nebo dlouhodobé sledování.

Přesto jsem do toho šla. A během chvilky jsem dostala výsledky. „Cukr je u vás v naprostém pořádku,“ začala vysvětlovat polopatě sestřička. „Cholesterol je v normě, ale to ideální číslo je o něco nižší.“ To už je zase věc pro nutriční sestru. Od níž jsem byla mimo jiné poučena o rozdílu mezi „dobrými“ tuky a „zlými“ tuky, které je třeba omezit. Ohrožena tedy nejsem a ráda bych to tak nechala. Sbohem, večeře u „Mekáče“…

Jak měření probíhá?

Pokud patříte mezi slabší nátury, můžu vás ujistit, že vpich nebolí a krev proudem neteče. Jak na test cholesterolu, tak na krevní cukr vám postačí kapka krve z prstu a výsledky se dozvíte během několika minut. Na každém testovacím místě zajišťuje odběry tým složený ze dvou zdravotních sester a nutriční sestry, se kterou mohou účastníci testování konzultovat otázky týkající se stravovacích návyků. Právě ty mají na prevenci a kompenzaci cukrovky a kardiovaskulárních chorob zásadní význam.

Každý účastník si také odnese edukační brožuru „Udělejte něco pro své zdraví!“. Tato publikace srozumitelnou a zároveň odborně garantovanou formou přibližuje problematiku zdravého životního stylu. Obsahuje i mnoho užitečných rad, jak oddálit vznik diabetu nebo užitečné informace o jeho léčbě.

Kde vás změří?

V následujících dnech si svá rizika můžete nechat změřit na těchto místech:

  • 13.–14. 11. Praha 9, nám. OSN a Liberec, Švermova 362 od 10.00 do 16.00 hodin.
  • 20.–21. 11.  Brno, Okružní 33 a Brno, Podpěrová 6 od 10.00 do 16.00
  • 27.–28. 11.  Brno, Žarošická 30 a Brno, Sedláčkova 4 od 10.00 do 16.00
  • 04.–05. 12.  Olomouc, Dobnerova ul. od 10.00 do 16.00
  • 10.–11. 12.  Plzeň, nám. Generála Píky 27 a Plzeň, Skupova 24 od 10.00 do 16.00

Pro rok 2010 plánuje asociace zopakovat úspěšné formáty aktivit pro širokou veřejnost, jakými byla mediální kampaň, edukační brožura o prevenci diabetu a veřejná měření. Navíc chce komunikaci nasměrovat k veřejnosti odborné, tedy lékařům a lékárníkům, formou odborných setkání a publikační činnosti.

Necháte se změřit? Nebo už jste měření navštívila?

Reklama