f8909cda3ad1d-shutterstock-2540209513.jpg
Foto: Shutterstock

Cukrovka: Nemoc, která často nebolí

„Problém cukrovky druhého typu je v tom, že často zůstává dlouhá léta nerozpoznaná,“ upozorňuje MUDr. Haluzík. „Pacienti přicházejí až ve chvíli, kdy dojde k vážným komplikacím, jako jsou infarkty, mrtvice, poškození ledvin nebo dokonce slepota. Cukrovka nebolí, a to je její největší záludnost.“ Podle doktora Haluzíka je klíčové, aby si lidé byli vědomi svého rizika. „Pokud máte v rodině někoho s cukrovkou, trpíte nadváhou, máte vysoký krevní tlak nebo cholesterol, měli byste být na pozoru,“ zdůrazňuje.

Vliv obezity a životního stylu

„Jedním z hlavních faktorů vzniku cukrovky druhého typu je obezita,“ vysvětluje odborník. „Více než dvě třetiny dospělých v České republice trpí nadváhou nebo obezitou, což dramaticky zvyšuje riziko vzniku diabetu. Tuková tkáň, především ta uložená v oblasti břicha, je hormonálně aktivní a narušuje citlivost těla na inzulin.“ „Důležitá je také role pohybu,“ pokračuje profesor Haluzík. „Nedostatek fyzické aktivity je dalším významným rizikovým faktorem. Když ke špatné stravě a obezitě přidáte sedavý životní styl, vytvoříte ideální prostředí pro vznik diabetu.“

Příznaky, které snadno přehlédneme

„Cukrovka druhého typu se často projevuje velmi nenápadně,“ varuje MUDr. Haluzík. „Únava, větší žízeň, častější močení nebo pomalejší hojení ran, to všechno mohou být příznaky, které lidé ignorují. Mnohdy cukrovku odhalíme náhodou při odběru krve.“ Lékař upozorňuje, že normální hladina cukru v krvi na lačno by měla být pod 5,5 mmol/l. „Pokud je hodnota mezi 5,5 a 7 mmol/l, mluvíme o prediabetu, což je jakási předstupeň cukrovky. Nad 7 mmol/l už diagnostikujeme cukrovku. Bohužel, mnoho lidí tuto hranici překročí, aniž by to věděli,“ říká.

Komplikace, které mění život

„Cukrovka je hlavní příčinou slepoty u dospělých ve vyspělých zemích,“ konstatuje doktor Haluzík. „Poškození drobných cév v sítnici může vést k postupné ztrátě zraku. Stejně tak dochází k poškození cév v ledvinách, což často končí nutností dialýzy. Polovina pacientů na dialýze jsou právě diabetici.“ Velkým problémem je i diabetická neuropatie, která postihuje nervy. „Pacienti přestávají cítit bolest v dolních končetinách, což může vést k neuvědomění si poranění. Rány se špatně hojí a často končí amputací,“ vysvětluje odborník. „Cukrovka také zvyšuje riziko infarktu a mrtvice až čtyřnásobně. Je to systémové onemocnění, které zasahuje celé tělo,“ dodává ještě MUDr. Haluzík.

Prevence a včasná diagnostika

„Prevence je klíčem k boji proti cukrovce,“ zdůrazňuje profesor Haluzík. „Změna životního stylu, úprava jídelníčku a pravidelný pohyb mohou významně snížit riziko vzniku cukrovky. Pokud už má někdo prediabetes, je možné zlepšením životního stylu tento stav zvrátit.“ Důležitá je podle něj také včasná diagnostika. „Mnoho pacientů nechodí na pravidelné preventivní prohlídky. Přitom jednoduchý krevní test může odhalit zvýšenou hladinu cukru a zabránit vážným komplikacím,“ apeluje lékař.

1d5736bc0a7bf-ad2f08.jpg
Mobilní testovací jednotka, která začne jezdit po České republice příští rok
Foto: Dr. Max

Dia tour na měřeni cukrovky

V prvním čtvrtletí příštího roku zahájí lékárenská síť Dr. Max projekt DiaTour, který bude součástí nejrozsáhlejšího programu prevence diabetu v České republice. K již existujícímu screeningu, který dnes provádí přibližně dvě stovky lékáren, se přidá mobilní testovací jednotka tedy speciálně vybavený automobil. Ten umožní provádět orientační měření hladiny cukru v krvi i v oblastech, kde kamenné pobočky tuto službu nenabízejí. Dosavadní výsledky měření ukazují, že značný počet lidí si nemusí být vůbec vědom toho, že již cukrovkou trpí, nebo jsou jejími vážnými kandidáty v blízké budoucnosti.

9a49202637e59-new-obr-01-martin-haluzik.jpgProfesor Haluzík je vedoucí Laboratoře experimentální diabetologie Centra experimentální medicíny Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze. Zastává zde zároveň funkci zástupce přednosty. Současně je v IKEM zaměstnán i jako klinik - lékař Centra diabetologie. Vedle toho je zaměstnán na částečné úvazky jako vědecký pracovník Ústavu biochemie a lékařské diagnostiky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice a Endokrinologického ústavu v Praze.

Zdroj: Autorský článek