Jak jde dohromady asistenční pes a cukrovka? Podle maminky nemocné Karolíny skvěle. Mazlíček rodiny hlídá hladinu cukru její dceři a pomohl jí se začleněním do kolektivu...

pes

Když bylo Karolínce 11 let a lékaři nám řekli diagnózu Diabetes mellitus 1. typu, tak jsme jen těžko mohli uvěřit, že by se nám něco takového mohlo stát. Stále jsem si říkala, že to musí být omyl, že se někdo spletl.

Lékaři na vás vychrlí obrovské množství informací a máte pocit, že si nic nemůžete pamatovat. Přemýšlíte, jak budete dál žít, protože všechno je najednou úplně jinak. Strach o život dítěte dokáže to, že zvládnete několik nocí nespat a jen hlídáte a přeměřujete glykémii. Než si na to všechno člověk zvykne a najde si nějaký řád v chodu rodiny, chvilku to trvá. A i potom není vyhráno. Občas si ta cukrovka dělá, co chce. Nemůžete najít důvody proč se zrovna děje to, co se děje. Glykémie jsou chvíli vysoké a chvíli příliš nízké. Máte strach, že nebudete vždy v dosahu, když se bude dít něco vážného.

pes

6x denně měříte hladinu cukru v krvi, 6x denně pícháte inzulín a 6x denně se snažíte přesvědčit dítě, které nechce nic jíst, že se najíst musí. Přes noc z toho strachy moc nenaspíte a ráno všechno znova.

Není cukrovka jako cukrovka

Diabetes mellitus 1. typu, neboli na inzulínu závislý diabetes mellitus, je autoimunitní onemocnění, při němž dochází k tomu, že vlastní imunitní systém ničí buňky Langerhansových ostrůvků slinivky břišní. Při určité míře destrukce těchto buněk není nemocný schopen produkovat dostatek inzulínu, nutného k transportu glukózy do buněk. Buňky diabetika 1. typu hladoví, protože není inzulín, který by do nich dostal živiny. Proto neléčený diabetik hubne, ztrácí svalovou hmotu i tuk.

pes

Na rozdíl od diabetika 2. typu, který má inzulínu nadbytek, ale jeho buňky jej neumí využít. Cukrovka II. typu je civilizační onemocnění vznikající stručně řečeno z přebytku jídla, nedostatku pohybu a z všudypřítomného stresu.

Vysoká hladina cukru je z dlouhodobého hlediska nebezpečná pro výskyt mnoha závažných a smrtelných komplikací a naopak nízká hladina je život ohrožující okamžitě v daný moment.

V momentě, kdy jsem Karolínku našla náhodně ležet už téměř vysílenou a neschopnou zavolat o pomoc, jsem se rozhodla, že tento okamžik nemohu a nechci znova prožívat. Hledala jsem proto nové a jiné řešení, které by nám pomohlo.

pes

Objevila jsem společnost Helppes, která se specializuje na výcvik asistenčních a signálních psů pro zdravotně postižené. Domluvili jsme si schůzku a byli jsme příjemně překvapeni, jak mile nás přijali a hlavně měli pochopení a hned věděli, co chceme a potřebujeme. Na první schůzku si vzpomínám jako by to bylo včera. Odjížděli jsme plni nadějí a optimismů, že se nám život změní. A to jsme rozhodně ještě zdaleka nevěděli jak moc.

Čtěte také:

pes

Výcvik nějaký čas trval a my jsme se na příchod nového člena radostně a s láskou připravovali. K naší velké radosti se nezisková společnost Helppes postarala s ochotou pomoci při financování výcviku Báry, malého psa s velkým srdcem.

Baruška je pro Karolínku nejen pomocník při hlídání nebezpečně nízkých glykémií, ale je jí velkým kamarádem a zpovědníkem. Jedna bez druhé se od sebe ani nehnou. Baruška chodila s Kájou do základní školy, kde si ji oblíbili spolužáci i učitelé. Barušku brali jako svého dalšího spolužáka a počítali s ní u každé školní akce. Samotnou mě překvapilo, jak celé třídě prospělo, že se tam Bára objevila. Fungovala mezi všemi jako komunikátor a dokázala odbourat zábrany, které děti mohou mít.

pes

Dalším naším úspěchem i díky Barušce je to, že se na ní můžeme spolehnout, že Karolínku upozorní, že se nebezpečí blíží a může okamžitě zareagovat. Kája se proto může v klidu věnovat hudbě, kterou má ráda a momentálně již druhým rokem studuje na mezinárodní konzervatoři.

Téma neziskových organizací řešíme s Asociací veřejně prospěšných organizací ČR, která iniciovala vznik Značky spolehlivosti. Tu neziskovka získá, pokud:

  • adekvátně hospodaří s darovanými prostředky,
  • pracuje na svém dalším rozvoji,
  • váží si svých dárců,
  • odpovědně naplňuje svoje poslání.

logo Spolehlivá

 

O organizace Helppes

Posláním organizace je integrace osob se zdravotním postižením do společnosti a kolektivu, jejich návrat do aktivního života, zařazení do vzdělávacího či pracovního procesu, rozšíření možností při sebeobsluze, získání větší soběstačnosti, nezávislosti, sebevědomí, svobody a bezpečí. To vše pomocí speciálně vycvičených psů v projektu Pomoc přichází na čtyřech tlapkách. Organizace Helppes je rovněž držitelem značky „SPOLEHLIVÁ veřejně prospěšná organizace“. Helppes získal ocenění Neziskovka roku 2014.“

Helppes

Uložit

Reklama