V rámci našeho aktuálního tématu „Cukrovka“ máme pro vás výzvu. Chceme publikovat 5 příběhů, které nám napíšete do 20. 3. 2017.

Napište nám příběh:

Pokud se toto onemocnění netýká zrovna vás, možná máte ve svém okolí či v rodině někoho blízkého, kdo cukrovku má. Jaký je život s cukrovkou 2. typu? Jaká omezení má nemocný? Jaký jídelníček – co smí a co ne? Jaké hrozí možné komplikace, máte z nich obavy? Jak probíhá léčba? Jaká by měla podle vás být ideální léčba? Jak moc nemocní dodržují nařízení lékaře? Jakou s tím máte zkušenost?

diabetes

 

Piště nám své příběhy do této soutěže.

Pět příběhů budeme publikovat a jejich autorky získají od redakce dárek – balíček od společnosti Nordisk (deštník, zrcátko a kosmetiku). Vyhodnocení proběhne 21. 3. 2017.

Články najdete v naší rubrice Zdraví, v záložce Cukrovka //zena-in.cz/kategorie/cukrovka .

 

Nemoc milionu Čechů

Diabetes, lidově zvaný „cukrovka“, patří v České republice k nejrozšířenějším nemocem. Trpí jím víc než milion z nás, necelých 930 tisíc lidí se pak podle dat Národního zdravotnického informačního systému (NZIS) s nemocí léčí. Předpokládá se, že při absenci správné léčby nebo bez změny životního stylu počty onemocněných v následujících letech výrazně porostou. 
Farmakoekonomové spočítali, že na léčbu diabetu dávají zdravotní pojišťovny 10 až 15 procent ze zdravotnických rozpočtů, z toho však 50 až 70 procent hradí léčbu komplikací. Lékaři varují, že neléčený diabetes zkracuje život až o 20 let, tedy přibližně jako kouření.
Pro diabetiky je proto velmi důležité, aby se stali expertem na své vlastní onemocnění - pravidelně se informovali u svého lékaře o možnostech léčby a nezanedbávali jeho doporučení. 

Čtěte také: