Cukrovka (diabetes mellitus) je souhrnný název pro několik různých onemocnění. Všechny tyto choroby se projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií).

Na regulaci hladiny cukru v krvi se rozhodující mírou podílí hormon inzulin. Bez inzulinu nemohou buňky lidského těla cukr z krve získávat. Inzulin umožňuje cukru z krve vstoupit do buněk, kde je využit jako zdroj energie.
Mezi nejčastější typy cukrovky patří diabetes 2. typu, kterým trpí téměř 92% všech pacientů s cukrovkou. Dále se můžeme setkat s cukrovkou 1. typu, těhotenskou cukrovkou a dalšími specifickými typy.
Obě dvě nemoci (diabetes 1. a 2. typu) mají podobné příznaky, ale odlišné příčiny vzniku. V prvotních stádiích diabetu 1. typu jsou ničeny buňky slinivky břišní, které produkují hormon inzulin, vlastním imunitním systémem. Proto se řadí mezi autoimunitní choroby. Diabetes 2. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu. Tato cukrovka postihuje častěji starší osoby a osoby s nadváhou či obezitou.

cukrovka

Mezi jednu z příčin vzniku diabetu 2. typu patří bezesporu také nevhodná životospráva. Nemáme přitom na mysli pouze špatné návyky spojené se stravováním, ale velký vliv mají i další faktory, jakými jsou stres, nedostatek pohybu, potažmo relaxace.

cukrovkaHlavním cílem léčby diabetu je snížit koncentraci glukózy v krvi (glykemii) k doporučeným cílovým hodnotám. Pokud se u člověka s diabetem nedaří koncentraci glukózy v krvi účinně kontrolovat, ocitá se ve zvýšeném riziku vzniku a rozvoje závažných dlouhodobých komplikací. Základem úspěšné léčby diabetu 2. typu je dieta v podobě vyvážené stravy. Dále se užívají perorální antidiabetika - léky snižující hladinu krevního cukru a inzulin, který se aplikuje do podkoží. K nově vyvinuté a používané lékové skupině pro léčbu diabetu 2. typu patří tzv. agonisté receptorů GLP-1. Více informací o této novince a další zajímavosti o léčbě cukrovky najdete na www.lecbacukrovky.cz.

Cukrovka je na osmém místě mezi příčinami smrti v rozvinutých zemích. Počet diabetiků neustále stoupá, Světová zdravotnická organizace odhaduje počet diabetiků v roce 2025 na 333 milionů. A to jsou čísla opravdu alarmující.

Každý z nás však může udělat několik základních a zásadních kroků pro prevenci diabetu 2. typu. Přinášíme vám pár tipů:

Zdravě jezte

  • Jezte pestrou stravu s dostatkem zeleniny a bez nadbytku živočišných tuků a soli.
  • Pestrá strava obsahující hodně zeleniny a přiměřené množství ovoce dodá tělu vyvážené množství všech hlavních minerálních látek, stopových prvků i vitamínů. Tak lze např. posílit obranyschopnost těla vůči různým onemocněním.
  • Jezte pravidelně menší porce, volte jídla s menším obsahem energie (netučná a nepříliš sladká), omezte mlsání (jak sladké, tak slané).

Dodržujte pitný režim

  • Denní příjem tekutin by se měl pohybovat mezi 1,5 a 2,5 litry. V horku nebo při velké námaze může být potřeba tekutin mnohem vyšší.

Dopřejte svému tělu dostatek pohybu

  • Pravidelně sportujte a hýbejte se. Aby mohl mít pohyb příznivý dopad, je potřeba, aby byl dost intenzívní. Doporučuje se nejméně třikrát týdně po dobu 30 -45 minut, během nichž se měl člověk potit a být zadýchaný.
  • Vhodnou formou pohybu je obyčejná chůze - denně byste měli ujít 10 000 kroků. V tabulce níže přinášíme praktickou převodní tabulku pro výpočet kroků, pokud dáváte přednost jinému pohybu.
Aktivita Kroky za minutu
Aerobic, intenzivní 203
Basketball 170
Jízda na kole – rekreační 116
Jízda na kole – dynamická 203
Kruhový trénink 232
Karate 290
Pilates / Yoga 101
Veslování 203
Běh, 16 km 463
Běh, 8 km 260
Běh na lyžích / Bruslení 230
Sjezd na lyžích 174
Snowboarding 170
Fotbal 250
Squash 348
Plavání 290
Tenis 200
Volejbal 150
Cvičení v posilovně – mírné 87
Cvičení v posilovně - intenzivní 174

Napište nám, jak jste na tom třeba právě s pohybem vy. Uděláte denně 10 000 kroků pro své zdraví?

Zdroj: lecbacukrovky.cz

Reklama