lilith

Jsme v ráji...

Adam se poflakuje po Edenu, pojídá fíky, posedává a nudí se. Chtěl by mít někoho vedle sebe, chtěl by si povídat… mít nějakou spřízněnou duši.

Bůh se na něho dívá a uvědomuje si svoji chybu. S prvním člověkem stvořil i první nežádoucí vlastnost. Nespokojenost.

Ví, že už s tím nic neudělá, rozebírat znovu Adama se mu nechce, a tak usoudí, že by Adamovi měl opatřit nějakou společnost… Nakonec, stejně vlastně přemýšlel, jak to bude s tím rozmnožováním…

A tak mu tedy stvoří z ohně ženu Lilith. Bude Adamovou manželkou. První na světě. Měla by to být tvárná, poslušná a oddaná bytost. Jenže… asi měl zvolit jiný materiál.

Poslouchat nebudu!

lPoužil ale k jejímu stvoření oheň. Lilith je tak velmi přitažlivá, vášnivá, divoká a nespoutaná a Adam je z ní celý pryč. Velice ho přitahuje.

Rád by ale, aby byla i poddajná a tvárná, jenže Lilith o poslušnosti nechce ani slyšet. Nechce být pod ním, ale ani nad ním. Trvá na tom, že mu bude rovna.

Jenže to zase vůbec nevoní Adamovi.

Vlastně jsme svědky úplně prvotních hádek mezi mužem a ženou na Zemi. Mohlo to být asi nějak takhle:

„Nepřeji si, abys mě pořád někam postrkoval, nepřeji si ani, abys to byl jen ty, jehož přání se budou tady v ráji plnit. I já mám svá přání a touhy. I já něco chci. A chci toho mnoho. Jsem ochotna dělat různé věci, ale budu-li s nimi souhlasit. Nejsi o nic víc než já. Neskloním se před tebou ani o milimetr. Nechci to ale ani po tobě. Chci si tě vážit, nikoli ti patřit!“

Její potřebu rovnosti ale Adam nepřijal. Byl zatvrzelý a stál si na svém. On je přece tou hlavou.

Rozzlobená, ale i poněkud zklamaná Lilith opouští ráj. Není to dobrá volba.

Díky své nespoutanosti a citovému strádání se ve svém vlastním exilu chová velmi promiskuitně. Miluje se s duchy a stane se matkou velikému množství zlých démonů…

Její osud není právě růžový. O své potomky velmi krutě přichází a stává se zlou, obávanou bytostí. Byla matkou a připravili ji o její děti, takže se jí vlastně není co divit.

Co ty vlastně vůbec chceš?

Adam je ztrátou Lilith i přes neshody, které mezi nimi byly, velmi zdrcený. Trápí se.

Bůh ve snaze odčinit svůj další omyl zkouší vytvořit bytost, která bude s Adamem kompatibilní. Jako materiál proto volí jeho vlastní žebro. Vytvoří Evu.

Eva je přímo poklad. Je hodná, poslušná, oddaná, pokorná… Je přece jeho součástí – je proto přesně taková, jakou si ji přál mít…

A to je právě ono.

Adam se nám v ráji pekelně nudí. Schází mu akce, emotivní výstupy i pocit, že vlastně nikdy nevěděl, co od Lilith čekat. Eva je průhledná, Eva je ochotná, Eva poslouchá a Eva má pochopení.

Eva je ohraná.

Adam čím dál častěji myslí na Lilith. Čím dál častěji chodí na kraj Edenu a vyhlíží, jestli se náhodou nevrací… Ona se ale už nikdy neobjeví. A tak Adam nepřestává čekat...

Tolik hodně strohý výtah ze sumerské mytologie, Bible a židovské Kabaly.

li

Muži jsou stále Adamy

Směle si dnes můžeme z tohoto příběhu vzít mustr pro muže, kteří maje doma hodné Evy, často se po hotelových pokojích scházejí s přesnými prototypy Lilith.

Potomci našeho Adama pořád stejně hledají svou divokou, nezkrotnou a nekontrolovatelnou bytost, která bude provokovat jejich smysly a u níž si stále nebudou ničím jisti. Ovšem jen hledají.

S takovými ženami se muži totiž zpravidla nežení. A pokud ano, pak zase nejsou spokojeni. Přesně jako Adam. Lilith je vzrušujícím snem. Je jejich věčnou touhou.

Lilith je vaše černá Luna

Tam, kde se v horoskopu nachází Lilith, tedy jaký dům horoskopu člověka obsazuje, tam se většinou takový člověk potýká s nějakým problémem... v práci, kariéře, rodině, vztahu, zdraví, psychice… domů je dvanáct a někde ji má každý z nás.

Tolik obvyklý zvyk dávat děťátku po narození na krk přívěsek s andělíčkem má také souvislost s Lilith. Jde o to, že když zásahem vyšší moci přišla o své potomky, jedno její dítě anděl ušetřil.

Lilith ve svém žalu zlikvidovala na Zemi mnoho novorozených miminek. Byla ale shovívavá k tomu, které neslo na těle znamení anděla, jenž ušetřil jediné z jejích dětí.

Buďte vždy oběma

Kolik je v našem okolí takových žen, kterým bychom mohli klidně přiřadit jméno Eva nebo Lilith. A kolik mužů, kteří se nechovají o nic jinak než náš Adam. Vždy chtějí něco jiného, než mají.

Milenkou muže, jenž má doma hodnou Evu, je zpravidla právě taková Lilith.

I kdyby hodná Eva dělala cokoli, nezavděčí se. Muži bude pořád cosi scházet, co bzry začne hledat. Je to akce, vzrušení a překvapení. Buďte mu proto vždy oběma. Buďte mu Lilith i Evou.

Pokud muž ve vztahu nebude nikdy přesně vědět, která je vlastně ta jeho, je to cesta, jak si udržet jeho pozornost, věrnost i vášeň.

Čtvrté slovo soutěže: kdyby

Muž si vámi nechce být jistý...