Jednu ne moc potěšující zprávu na úvod. Všechny cukry jsou hodně kalorické a  nemá to moc co do činění s tím, zda je některý zdravější. Jinými slovy, řepný bílý cukr si co do obsažených kilojoulů nemá co vyčítat třeba s cukrem třtinovým, ale ten je tělu prospěšnější - mimo jiné proto, že neprochází chemickou rafinací, která dává jeho řepnému protějšku zářivě bílou barvu. Existuje i nebělený řepný cukr, ale i ten obsahuje ve srovnání s třtinovým méně kupříkladu minerálů. Nicméně, v obou případech jde o sacharózu.
 

O cukrech, kterým se někdy souhrnně říká také sacharidy (dříve též uhlovodany,  karbohydráty či glycidy) panuje mezi lidmi celá řada omylů. V posledních letech například stoupá popularita fruktózy neboli ovocného cukru a lidé dávají přednost výrobkům, které ho obsahují, v dobré víře, že činí mnoho pro své zdraví. Jenže: "Pokusy na zvířatech prokázaly přímou souvislost mezi konzumací fruktózy a nadváhou," tvrdí vědci z německého Institutu pro výzkum výživy. Při svém experimentu zjistili, že nebezpečná není fruktóza obsažená v ovoci, ale osvěžující nápoje, které se jí sladí.

V této souvislosti připomněli Němci studii amerických výzkumníků, z níž vyplývá, že za posledních dvacet let stouplo ve zdejším potravinářském průmyslu používání kukuřičného sirupu jako sladidla o více než 1 000 procent. Dramaticky se zvýšil i počet otylých lidí. Podle mínění expertů má fruktóza, jež přímo ovlivňuje průběh výměny látkové v organismu, na svědomí také nárůst zásob tělesného tuku, který není odbouráván potřebným způsobem. Je ale třeba ve prospěch fruktózy říci, že je asi o 40 procent sladší než klasický řepný cukr, a proto jí stačí třeba k oslazení nápojů méně než klasického cukru - ovšem tohle vědomí nezřídka svádí k přílišné konzumaci, takže nakonec se spotřeba kalorií neliší. 
 

Podobně kalorická  je rovněž glukóza neboli hroznový cukr, kterou často používají sportovci jako rychlý zdroj energie. Bývá k mání třeba v podobě bonbonů prodávaných v lékárnách. Mléčné výrobky pak obsahují mléčný cukr neboli laktózu
 

Někdy se používá také maltóza neboli sladový cukr, vzniká při enzymatickém rozkladu škrobu, při trávení škrobu v lidském těle a také při výrobě piva. 
 

A samozřejmě, vedle výše zmíněných jednoduchých cukrů nelze zapomenout na složené sacharidy, mezi které patří škrob obsažený v bramborách, rýži, mouce apod. Zvláštním složeným cukrem je vláknina.

Energetická hodnota 1 g sacharidu je zhruba 16,9 kJ a je tedy poloviční než u tuků a přibližně stejná jako u bílkovin.


Rozhodli jste se právě, že se pokusíte ty hrozné sacharidy ze svého života pokud možno vymýtit. Pak na to zapomeňte, protože sacharidy jsou pro organismus významným zdrojem energie  a jsou nezbytné pro normální činnost orgánů, kromě svalů se bez nich rozhodně neobejde mozek.

Reklama