Ještě před několika dny měly holky z kladenského týmu Aerobic dancers Kladno jeden sen – získat hattrick ve fitness aerobiku na světovém šampionátu v  holandském Dordrechtu (FISAF International World Fitness & Hip Hop Unite Championship 2012). Po zlatu z  MS 2010 v Eidhovenu a témže kovu z  MS 2011 v australském Gold Coast by byla další zlatá medaile skvělým završením jejich závodní kariéry, kterou mají v plánu letos ukončit.

Česká republika sbírá na poli sportovního aerobiku a fitness týmů pravidelně medaile od konce devadesátých let, kdy zřejmě do podvědomí všech vstoupila Olga Šípková se svým světovým zlatem z australského Sydney. Bohužel se nejedná o sport, který by se těšil takovému zájmu médií a sponzorů jako třeba fotbal, a tak je jeho provozování založeno opravdu na čistém nadšení a lásce k pohybu. K dokonalému pohybu… A zřejmě tento silný cit způsobil, že se děvčatům z Kladna jejich sen splnil. Gratulujeme.

Co je vlastně soutěž Fitness družstev v aerobiku?

Mezinárodní pravidla vypracovali před více než deseti lety členové organizace FISAF ve Francii. Cílem bylo vytvořit podmínky pro zvětšování základny sportovního aerobiku, který logicky stojí na samém vrcholu soutěží v aerobiku kvůli nesmírně náročné přípravě.

Soutěž Fitness družstev naopak umožňuje účast všem, kteří rádi a pravidelně cvičí, jsou odhodláni poctivě trénovat a předvést své výkony před diváky, ale nechtějí jít až do toho maximálního zápřahu, který vyžaduje sportovní aerobik. Těžiště skladeb je v aerobním efektu - rychlé tempo, choreografie složená převážně z prvků, které vycházejí z běžných lekcí komerčního aerobiku, ale jsou v provedení „high aerobic“, což znamená, že účastníci musí  mít co nejmenší kontakt obou nohou se zemí. Vše je navíc chytře sestavené, aby celé vystoupení bylo hezké na pohled pro diváky.

Rozhodčí pak sledují techniku, estetiku a aerobní obsah včetně přínosu novinek ve výběru cviků. Úspěšná choreografie je umocněna předvedením jedinečného - individuálního stylu. Hodnotí se též předvedení,  celkový dojem, který je dán schopností závodníků navodit pozitivní emoce  a komunikovat s diváky a rozhodčími prostřednictvím užití gest těla a výrazu obličeje v průběhu celé sestavy. Závodníci by měli vykazovat zdravý a sportovní fyzický zjev, kdy hezká vypracovaná postava bude motivací pro jejich následovníky z řad mladších kategorií, ale i pro běžnou populaci cvičící aerobik. Vše je podtrženo dresy ve sladěných barvách, vzorech a patřičném střihu.

Kladno, to je to město

Na Kladně byla vždy silná aerobiková základna. A tak se není co divit, že právě tam vznikl výše zmíněný tým holek, které si podmanily svět. Ale nic nepřijde jen tak samo a už vůbec ne zadarmo. Všechna děvčata začala koketovat s aerobikem až na pověstnou výjimku poměrně brzy, měla zázemí a oporu v rodině a svou roli sehrála, jak se dovíte,  i paní náhoda. No a co aerobik dal a vzal jednotlivých členkám, které si říkají „Čuchani“? Čtěte dál!

Fitness družstvo Čuchani

Majda Husáková

K aerobiku se dostala prostřednictvím maminky, která ji odmalička se sestrou brala s sebou do tělocvičny - byla cvičitelka aerobiku a v mládí také gymnastka… „Docházet do aerobikového klubu jsem začala v šesti letech. Jednalo se o Profi klub a cvičitelku Míšu Weidlichovou. Po několika letech sestra zkusila nábor k Lence Procházkové, naší současné trenérce,“ vzpomíná Majda. „Já byla nemocná, nemohla jsem se zúčastnit, ale ségra postoupila a jelikož jsme sestry, Lenka mě na ZKOUŠKU vzala taky. Jsem tu vlastně náhodou,“ směje se sympatická dívka, které aerobik dal nejlepší přátelé, pár nezapomenutelných titulů a zážitků, zocelení fyzické i psychické a vzal pár kil, která byla navíc. „Doufám, že to nezakřiknu!“ rychle dodává.

Kateřina Šmejkalová

„Mamka chtěla, abych se od dětství hýbala, a tak jsem v pěti letech začala s gymnastikou, ale již v šesti jsem dezertovala k aerobiku, takže letos se mu věnuji již 16tým rokem,“ říká úspěšná závodnice. „A ničeho nelituji. Jsem vděčná za vše, co mi aerobik dal.  Vypracoval mi ducha i tělo, nadělil neopakovatelné zážitky a přátele a dal mi něco, v čem se cítím opravdu dobrá. Vlastně můžu říct nejlepší na světě!“ (smích).

Karolína Kadlecová

S aerobikem začala ve třech letech s Týnou Koubovou, další členkou dnešních dobyvatelek zlata.  A co jí aerobik dal? Hlavně kamarádky na celý život a  spoustu zážitků. „Samozřejmě mi něco vzal,  volný čas a někdy trochu zdraví  - ale těmi zážitky a srandou s holkama se to kompenzuje,“ směje se šťastná držitelka již třetí zlaté medaile.

Lůca Schöppelová

Cvičila od čtyř let v kurzu fit klubu Venuše. Pak si ji vyhlídla trenérka Lenka Procházková pro závodění. „Co mi aerobik dal? To mám stejný s Kájou a taky to, ze umím něco víc než ostatní, že se něčím odlišuji – i výsledky,“ směje se a dodává, že nic zásadního jí snad nevzal.

Lenka Seidlová

„K aerobiku jsem se dostala asi až v jedenácti letech díky spolužačce, začínala jsem taky ve Venuši, pak si mě vyhlídla Jitka Literová,  osobnost kladenského aerobiku. Nakonec jsem přešla  ale do ADK. A už zůstala,“ říká dívka, které aerobik dal výjimečnost, cestování po světě, zážitky a kamarádky a vzal trochu  zdraví… „Ale to snad zase brzy přijde,“ dodává. 

Kristýna Koubová

„Moje začátky? S Kájou v Profi studiu jsme cvičily u Dany Urbářové, Kladeňačky, která dodnes trénuje holky a jezdí na skvělou soutěž pro šikovné děti i dospělé Mistry s mistry.“ Aerobik dal Týně kamarády, spoustu zážitků a možnost procestovat země, kam by se nikdy sama nedostala – Rusko a Austrálii. „Nevzal mi nic, nelituji toho, že jsem svoje dětství strávila v tělocvičně a ne poflakováním venku s nějakou partičkou,“ říká holčina, která svůj tým na cestách pravidelně dokumentuje svým foťákem.

Monička Pálková

V dětství  se doma „předváděla“ a náhodou udělala „placku“  (předklon k zemi v sedu roznožném), tak ji mamka vzala do fit studia Venuše, kde si ji časem vyhlídla stokrát jmenovaná trenérka Lenka Procházková.

„Aerobik mi dal rozhodně kamarády, poznání jiných zemí světa a spoustu zážitků. A vzal mi snad jen trochu zdraví a někdy čas, ale jak řekla Týna, jsem za to radši, než abych skončila poflakováním venku s nějakou partičkou.“

Gabriela Husáková

K aerobiku ji přivedla mamka, která se dříve věnovala „jazzgymnastice“  a přibližně v osmi letech je se ségrou přihlásila do Profi studia, kde cvičily pod vedením Míši Weidlichové. A šla na nábor – světe, div se, také k Lence Procházkové, kterou - jak sama říká - zřejmě něčím okouzlila. Začala trénovat a radost i zlato to přineslo všem.

„Aerobik mě naučil spoustu věcí - věřit si, zvládat těžké stresové situace a dal mi nezapomenutelné zážitky se skvělou partou bezvadných holek, ke kterým samozřejmě patří mnoho dosažených úspěchů. Vzal mi trošičku zdravíčka (asi jako každý vrcholový sport) a několik akcí s kamarády, ale nelituji toho, protože to teď všechno dohoním,“ tvrdí rozhodně poslední členka týmu zlatých holek. Vlastně třikrát pozlacených holek.

Že nevěříte na kamarádství tolika žen? Určitě mají své ponorkové dny, ale jak je tak šmíruju na facebooku, čím dál víc věřím,  že pohyb spojuje a že i kdyby zlaté medaile ztratily svůj lesk, zbude jim krásné přátelství, které tak často zmiňují ve svých komentářích. Držíme palce, aby přečkalo i ukončení závodní kariéry. 

Tak co? Nepřidáte se také?

Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz.

Foto: archiv mistryň světa

Reklama