Sušené lístky čtyřlístku jetele měla ve své knize či památníčku snad každá z nás. Radost v očích, když jsme takový čtyřlístek našly, nás utvrdila v tom, že budeme mít štěstí. A to jsme ještě netušily, že by nám ke štěstí pomohly i poněkud opomíjené jetelové květy.

Výskyt

Čtyřlístek pro štěstí mohou hledat lidé po celé Evropě, kde jetel roste. Rozšířen je také směrem k Bajkalu a Altaji. Zplaněl i na Novém Zélandu a v Severní Americe.
Jetel luční roste na bohatých, suchých i mírně vlhkých půdách, nejčastěji na loukách, stráních, na polích nebo okrajích cest.
Na území České republiky se nachází jetel luční pravý, dříve byl výjimečně pěstovaný i jetel luční americký.

jetel

Květ jen pro čmeláky a motýly

Rostlina jetele je vysoká 20-50 cm. Listy, které tvoří přízemní růžici, listy jsou trojčetné, zřídka dvojčetné nebo čtyřčetné :). Jednotlivé lístky jsou víceméně přisedlé a jejich maximální velikost je 15x30 mm. Květy se uspořádávají do hlávek, které vyrůstají zdánlivě na vrcholu lodyhy. Kvetou od května do října. Jejich barva je karmínově červená, někdy i bílá.

Medníky jsou na této kvetoucí rostlince uložené dost hluboko, proto mohou jetel luční opylovat jen čmeláci nebo motýli.

Zajímavost
V Austrálii, kde se začal jetel luční pěstovat na farmách, nebyl žádný organismus, který by byl schopný ho opylit, proto se ještě museli dovážet čmeláci, aby vůbec jetel vytvořil semena.

Využití

jetelJetel luční je díky tomu, že obsahuje bílkovinné a minerální látky, považován za oblíbenou pícninu a proto je vyséván zejména pro krmení dobytka.
Má však i jiné příznivé účinky, a to nejen pro dobytek, ale také pro lidi. A bez urážky, zejména pro ženy. Velmi účinně totiž zmírňuje potíže spojené s menopauzou, zejména nespavost, návaly horka a pocity nevolnosti. Hlavní využitelnou složkou jetele lučního jsou fytoestrogeny, které se mohou vázat na estrogenové receptory v lidském organizmu a projevovat se tak estrogenními vlastnostmi. Této vlastnosti se využívá k doplnění scházejících estrogenů u žen, které s přibývajícím věkem ztrácejí vlastní estrogeny. Tuto složku dnes nacházíme většinou v čajových směsích nebo léčebných přípravcích.

Čaj si můžeme připravit i samy.

Recept na čaj/nálev z květů jetele lučního:

2 lžíce sušeného květu přelijeme 0,5 l vroucí vody a necháme cca 5 minut odstát, přecedíme a teplý popíjíme.
Čaj z jetele lučního můžeme bez obav užívat i po delší období, nebo ho přidávat do čajových směsí.

Jetel má kromě vnějších účinků také blahodárné účinky na naší kůži. Léčí kožní problémy jako je ekzém, akné či drobná poranění kůže. Z nálevu čerstvého, ale i sušeného jetele se dá připravit i pleťová voda nebo koupel.

Co možná nevíte

Jetelové květy lze v sezoně pojídat i čerstvé, jejich chuť je sladká a velmi příjemná. Anebo si jimi můžete zpestřit a ozdobit letní ovocný salát, pohár či chléb s tvarohovou pomazánkou.

Čtyřlístek značí symbol štěstí, ale i další netypická forma - dvojlístek, má svůj význam. Podle starých pověr je dvojlístek symbolem pro nového milence.

Tak co, máte nějaký v knize nebo památníčku?

poskytnutý zdroj: www.lecivapriroda.cz a Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990

jetel

Přečtěte si také:

Reklama