Komiksový ČtyřlístekBobík, Pinďa, Fifinka, Myšpulín. Čtveřici kamarádů z komiksového časopisu Čtyřlístek zná snad každý kluk a holka. Pro mnohé dospělé jsou postavičky vlídnou připomínkou dětství.

V 70. letech dosahoval náklad Čtyřlístku až 200 tisíc kusů a dnes, kdy ho vydává stejnojmenné soukromé nakladatelství, se pohybuje kolem 40 tisíc. První číslo populárního komiksového časopisu vyšlo 15. května 1969.

Duchovním otcem komiksových hrdinů je výtvarník Jaroslav Němeček. „V roce 1968 jsem se dostal poprvé za hranice a byl jsem šokovaný, jak barevné jsou tam časopisy. Vrátil jsem se posedlý myšlenkou to také zkusit,“ vybavuje si kreslíř své začátky. Prvních šest příběhů napsal tehdy pětadvacetiletý ilustrátor sám, dalších 150 příběhů je z pera Ljuby Štíplové.

Čtyřlístek byl v dobách svého vzniku v tehdy socialistickém Československu komiksovým průkopníkem. Až do jeho příchodu zde samostatné komiksové sešity nevycházely.

Největší popularitu zažíval Čtyřlístek v 70. a 80. letech. Rodiče dnešních dětí vzpomínají i na jeho velkou směnnou hodnotu. Jednotlivé sešity se vyměňovaly za žvýkačky, céčka či digitální hodinky. Dnes se staré sešity dokonce sbírají a k sehnání jsou už většinou jen v antikvariátech.

100 = P-ých v-í

Reklama