Není žádným tajemstvím, že se ve školce děti dělí na ty chytré a ty, které jsou méně bystřejší. Obecné kategorie se ještě rozdělují do těch užších. „Máme tady děti, které si neumí utřít nos, jsou nepozorné a nedokáží si zapamatovat ani jedno anglické slovíčko, takových je bohužel většina a my se jim musíme věnovat více, než těm nadanějším, které potom trpí,“ říká naštvaně Radka, učitelka nejmenované mateřské školky. Druhý extrém však také dokáže s nervy pedagožek pěkně zahýbat.


„Potom jsou děti, jako je malý Tonda. Na první pohled roztomilý chlapeček, na ten druhý je to protivný starý chlap. A to jsou mu čtyři roky!“ vypráví Radka, která s Tondou občas zažívá peklo. I když pedagožky musí mít chladnou hlavu, někdy přemýšlí kvůli dětem o výpovědi. „Když Tonda přišel poprvé do školy, tak se mě zeptal, jestli vím, kdo je premiér. Zasmála jsem se a odpověděla jsem mu. Jeho ale rozčílilo, že se mu směji a začal na mě křičet. Druhý den za mnou přišel a vyjmenoval mi všechny československé a české prezidenty, a když jsem mu řekla, že je chytrý, uplivl si přede mě. Někomu to určitě bude připadat legrační, ale je opravdu těžké se s ním na něčem domluvit,“ říká Radka, která dále popisuje to, jak má Tonda svou hlavu, a pokud se mu zdá, že je plánovaná procházka ztrátou času, nechce jít a zdržuje ostatní.

Zdroj fotografií: Shutterstock

„V planetáriu si samozřejmě všechny získal, protože ví více věcí o vesmíru než já, ale lidé, kterým přijdou jeho znalosti roztomile obdivuhodné, s ním nemusí trávit pět dní v týdnu,“ říká Radka, která se radila i s dětským psychologem. Ten jí řekl, že by měla poradit rodičům, aby si s dítkem promluvili, protože pokud je tak inteligentní, jak to vypadá, mělo by pochopit, že někdy musí poslouchat.


„S rodiči Tondy jsem potom mluvila a jsem si jistá, že je to výchovou. Tatínek je umělec a maminka bývalá modelka. Oba tvrdí, že je jejich dítě osobnost a oni jsou s ním více než spokojeni. Tonda je bezpochyby osobnost, ale postrádá základní návyky slušnosti a mě tím přivede do hrobu,“ říká s nadsázkou Radka.

Čtěte také:

Reklama