Podle časopisu Die Welt byla čtyřletá Jule kvůli chybě lékařů více než deset měsíců v kómatu, utrpěla nenapravitelné poškození mozku a byla vyživována žaludeční sondou. Její rodiče po vyjádření lékařů, že dívka nemá šanci na zlepšení stavu, požádali o odpojení dcery od přístrojů a o zastavení umělé výživy – tedy o takzvanou pasivní euthanasii. Ta je v Německu legální v případě výslovného přání nevyléčitelně nemocného pacienta v konečném stádiu života a na přání příbuzných u osob s prokazatelným odumíráním mozku či dlouhodobě setrvávajících v komatu bez naděje na zlepšení. V případě dítěte však takové rozhodnutí zatím nikdy nepadlo.

Soud v Mindenu nejprve nejen že žádost rodičů odmítl, ale odebral jim i právo péče o dceru. Až vrchní zemský soud v Hammu rozhodl, že nechat dívku zemřít bude pro blaho dítěte. Jule byla tedy odpojena od přístrojů, byla jí zastavena umělá výživa a krátce po převozu do domácí péče zemřela.

Zdroj: www.welt.de

Souhlasíte s rozhodnutím soudu v Hammu? Myslíte si, že lidé v dlouhodobém kómatu mají být odpojováni od přístrojů? I děti? A jen se souhlasem příbuzných, nebo třeba po nějaké době automaticky? Nebo pokud jim příbuzní další péči nezaplatí? Dokážete odhadnout, jak byste se rozhodla, kdyby šlo o Vaše dítě?

Reklama