Když se řekne „revoluce“, vybaví se většině z nás termíny jako „průmyslová revoluce“, revoluce v roce 1948 nebo „Sametová revoluce“. Málokdo z nás ale ví, že svou revolucí si v posledních desetiletích prošla také sexualita. A právě díky této revoluci si nyní mohou tisíce párů po celém světě užívat svůj milostný život daleko více a naplno. I když… úplně vyhráno ještě není!

sex

Vnímání sexuálních dysfunkcí i jejich následná léčba prodělaly velmi progresivní vývoj na konci minulého století. Sexuologové, jako například profesor Petr Weiss, dokonce v této souvislosti hovoří o „třech sexuálních revolucích“.

První sexuální revoluce – jak nepořádek zrodil pokrok!

Už jste si někdy kladli otázku, jak by na tom dnes lidstvo bylo, kdyby pan Fleming neměl na stole nepořádek? Odpověď je prostá: pravděpodobně bychom neměli účinný lék na léčbu bakteriálních onemocnění, a pokud ano, přišlo by takové řešení příliš pozdě na to, aby se s ním mohly účinně léčit už generace našich rodičů či prarodičů od konce druhé světové války. Alexander Fleming ale na svém stole příliš často neuklízel, a tak si jednoho dne povšiml, že v některých miskách s bakteriemi, se utvořila plíseň. Všiml si také toho, že kolem bílých okrajů plísně mikrobi odumřeli, což ho přivedlo na geniální myšlenku, která stála u zrodu antibiotik. Tento přelomový objev přinesl zlom i v léčbě sexuálně přenosných nemocí, kdy bylo najednou pomocí antibiotik možné léčit i mnohé sexuálně přenosné choroby, jako třeba „nemoc z lásky“ - syfilis.

pills

Druhá sexuální revoluce – pilulka, jež zabrání početí!

„Jakmile lidé odhalili souvislost mezi pohlavním stykem a těhotenstvím, objevily se snahy, jak otěhotnění zabránit. Snad ve všech starověkých kulturách se používaly techniky, jejichž cílem byla antikoncepce. Účinek byl patrně všelijaký: potlačování plodnosti zaříkáváním (Indie) nebo vykuřováním pochvy (Egypt – existovalo k němu dokonce speciální zařízení) asi moc efektivní nebylo. Účinnější byla přerušovaná soulož (první popis pochází z Bible; Gen 30, 9–10) nebo vaginální pesary z krokodýlího trusu nebo medu (Egypt),“ uvádí ve své studii o vzniku a vývoji antikoncepce MUDr. Pavel Čepický. Dnes už samozřejmě víme, že sex je možné si užívat naplno i bez obav z početí, protože existuje několik velmi účinných antikoncepčních metod. Nebylo tomu tak ale vždy! Ten opravdový a nefalšovaný průlom nastal na pomezí 50. a 60. let minulého století, kdy spatřila světlo světa hormonální antikoncepce. Nejprve se tak stalo ve Spojených státech, ale ani ženy v tehdejším Československu nemusely na „zázračnou“ tabletku dlouho čekat. První antikoncepční pilulka se totiž na našem trhu objevila už v roce 1965. 

Třetí sexuální revoluce – když mužská chlouba stávkuje!

Muži považují penis za svou velkou chloubu. Občas se ale stane, že je jejich chlouba zradí a začne „stávkovat“ v tom nejméně vhodném okamžiku. V tomto smyslu tak byl naprostým přelomem vývoj tzv. inhibitorů PDE-5, na jejichž bázi se začala vyrábět tabletová farmaka na léčbu erektilní dysfunkce. Tím byl efektivně řešen do té doby největší známý „mužský“ problém a mohly přijít na řadu i další poruchy – jako třeba předčasná ejakulace, která podle průzkumů trápí přibližně každého pátého muže. Podobně jako už nemusí pány trápit ochablý penis, nemusí je v posledních letech trápit ani ejakulace, která se dostaví ještě dříve, než stihne muž svojí partnerku uspokojit. Před objevem těchto farmak, která mohou efektivně obě uvedené dysfunkce řešit, přitom byli muži odkázáni na řadu mýtů a „babských rad“ či sice lékařských, ale méně účinných doporučení, jak se s těmito choulostivými problémy vypořádat. V případě předčasné ejakulace se například doporučovaly takzvané stiskací metody, které spočívaly ve stlačování žaludu nebo v nanášení znecitlivujících mastí přímo na penis. Ale ruku na srdce, pánové, kdo z vás by chtěl mít necitlivý penis…? Proto je dobře, že třetí sexuální revoluce přinesla účinné léky na obě nejčastější mužské sexuální dysfunkce! Více se o předčasné ejakulaci dozvíte na stránkách www.nejennachvili.cz

zeny

Čtvrtá sexuální revoluce – dočkají se i dámy?

Jak už jsme si řekli, na sexuální problémy mužů už dnes řešení máme. Ženy jsou ale, pokud jde o sexuální poruchy, v poněkud méně výhodné situaci, než jejich mužské protějšky. Na ženské dysfunkce, jako je například anorgasmie (neschopnost dosáhnout orgasmu) nebo na vaginismus (stav, kdy není možný průnik pochvou kvůli příliš křečovitému sevření svalů) se zatím účinné medikamenty teprve hledají. „Svou roli zde sehrává i fakt, že sexualita ženy je daleko více ovlivněna psychologickými a vztahovými faktory než sexualita muže, takže se zde častěji promítají i potíže emocionální, spíše než jen potíže čistě tělesného charakteru,“ dodává na vysvětlenou prof. Weiss. Na v pořadí již čtvrtou sexuální revoluci, která výrazně změní k lepšímu i sexuální život něžného pohlaví, se tedy stále ještě čeká...

Zdroj: tisková zpráva

TÉMATA:
LÁSKA A VZTAHY