Souhlasíte s názory čtenářek Abyty, Bokul, Ahoi a Kočičky, když tvrdí, že třídit odpad je důležité? A proč je to vlastně podle nich tak důležité, to se dozvíte níže...


Krásný den!

Dnešní téma je velice hezké a hlavně důležité pro životní prostředí. Zní to jako fráze, ale třídění odpadu velmi ulehčí už tolik zatíženým bedrům matičky přírody. Zkoušeli jste si už zjistit, jakou plochu zabírají skládky na ploše naší republiky? Číslo je to neskutečné... A to se jedná pouze o skládky legalní! A co teprve v celé Evropě, na celém kontinentu a na světě vůbec? Je mi smutno, když se s dětmi projíždíme na kole krásnou přírodou a uprostřed louky je u silnice odhozený pytel s odpadky, sjeté pneumatiky nebo dokonce odstavené celé auto. I malé děti se podivují nad tímto způsobem „úklidu." Přitom stačí tak málo. Noviny a časopisy schováváme po celý rok a odnášíme dětem do školy. Pokaždé vyhrají za sběr papíru nějakou drobnost. A víte, jakou radost jim to udělá? Jak překvapivě koukají, co vše se dá vyrobit recyklací. Když se ptaly, proč nevyhazujeme všechny odpadky do jedné popelnice, řekla jsem, ať chvíličku vydrží, že jim hned předvedu, proč se odpad třídí. No věřte, když jsem mezi ně položila ruličku toaletního papíru, jejich nejoblíbenější fleecové bundičky a lahev od piva, tázavě se dívaly, cože to k nim nosím. Od té doby mají každý na starosti jeden košík, který až se naplní, mají na starost jej odnést. Dnes už samotné zvládají třídit odpad podle materiálu a vždycky se velice baví, když mohou sešlapát nějakou PET lahev. Třídění odpadu se stalo naprosto běžnou a přirozenou věcí a pokud budeme tyto návyky předávat našim dětem, můžeme mít alespoň dobrý pocit z toho, že se snažíme pro naši malou zemičku udělat alespoň něco málo, co je v našich silách.

Abyta


Milá redakce, vážené ženy-in!

V třídění odpadu mne trénovala již základní škola. Poctivě jsem doma shromažďovala starý papír a nosila jej do sběrny, která byla od našeho domu cca 500 metrů. Ústřižky ze sběrny se odevzdávaly ve škole a první tři s nejvyšším množstvím dostali dárek. Jednou jsem se umístila na druhém místě a získala tak badbinton. V té době to byla vůbec velká výhra.

Papír jsem třídila společně s mamkou ještě dlouhou dobu. Do okamžiku, kdy sběrna byla zrušena, jsme ho odevzdávali ve sběrně. Já už jsem z domu a mamka třídí papír stále dál, ale už vlastně nevím, kam ho potom nosí. Sběrnu máme teď hodně daleko. Pokud se nepletu, mamka je nosí do sběrného kontejneru na papíry, který máme u jedno z obchodů.

Ekologické chování k odpadu však není jen o papíru.

Dříve jsem sbírala hliníkové obaly a předávala je "aktivistům", kteří je dále shromažďovali a zajišťovali recyklaci. V současné době sice nesbírám všechen hliníkový odpad, ale jsem zapojena ve věrnostním systému jedné mlékárny, která dává za zaslaná víčka body a následně hliník recykluje, takže sna alespoň touto malou měrou třídím.

Skleněné obaly jsou pro mě samozřejmostí, která končí ve sběrných nádobách, stejně jako PET lahve, kterých ale má naše domácnost velmi malou spotřebu.

V závěru si troufám říct, že naše domácnost je do třídění zapojena relativně hodně. Nicméně cením si své maminky, kterou jsem vlastně vyškolila v době, kdy jsem ještě bydlela doma. Jak jsem já byla dříve vzor jí, nyní je ona vzorek v třídění pro mne.

Třídění zdar, odpadkům zmar!

Bokul


Milá redakce Ženy-in,

třídění odpadu se stalo za posledních několik let často diskutovaným tématem, jak v široké veřejnosti, tak ve vysoké politice. Názory na věc se podle mě překlápí na stranu „ano, je dobré třídit". I když, kdekdo si klepe na čelo, když si v novinách přečte o normách Evropské Unie...

Pravdou je, že ti, co netřídí (alespoň sklo a pet lahve), jsou ovládání pouze svojí leností, nikoliv Evropskou Unií.
Podle mého je jediný ekonomicky nejvýhodnější a zároveň k životnímu prostředí nejšetrnější způsob, jak snížit množství odpadů, zálohování a promyšlelý sběrný systém PET obalů a skla... Takový systém by vyřešil hodně.
Já jsem vychovávaná ke vztahu k přírodě, irituje mně, když v lese zakopávám o lahve od piva a plechovky... Upřímně, pěkně tu naši Zemi nakopáváme do zadku.

Čtenářka Ahoi


Milé žínky inky,

přeji vám krásné prosluněné ráno a přidávám také svůj pohled na věc.

Třídíme naprosto všechno, co se tu objeví... papír, plast, sklo, železo, kartonové krabice, biologický odpad,oblečení i zbytky pro zvířátka, preferujeme vratné obaly na nápoje a látkové tašky a rozhodně si myslím, že tohle smysl má.

Ale v hlavním případě je potřebná změna od konzumu k tomu co opravdu potřebujeme. Vidím to u babičky s dědou, tam nemají odpad skoro žádný a jejich popelnice zeje prázdnotou až na pár věcí, které u není kam dát. Drží se hesla co je naučil život za války kdy vyrůstali - že k životu je toho opravdu potřeba málo. A to je kolikrát těžké, když stojíte před nějakou lákavou nabídkou zboží,které určitě potřebujete a reklama vám nutí, že bez něj není k živí.

Mnoho lidiček si potřebu třídit neuvědomuje a hlavně ve městě, kdy jsou hromadné kontejnery a nezajímá je jak moc jsou plné. Přeci jen, když táhnu každý týden tu popelnici k vrátkům tak si uvědomím co jsme stihli za ten týden vyprodukovat odpadu. Myslím,že jsou fajn kompostéry, které se umístují rovnou do měst a stará se o ně třeba celý bytový dům.

Do třídění jsme zapojili i našeho dvouletého chlapečka, který nám již od doby co začal chodit pomáhá nosit odpadky do popelnic na tříděný odpad. Zrovna včera si to štrádoval za mnou s obrovskou taškou, velkou skoro jako on, plnou plastu a sousedům halasně oznamoval, že nese odpadky do popelnic. Tak se šla celá ulice nakonec podívat kam, že to chudák dítko táhne ten náklad:-)))

Zdraví,
Kočička a Matýsek

Pozn. red.: Příspěvky neprošly jazykovou korekturou.

Téma dne: Třídíte odpad?

Jaký je váš názor na třídění odpadu? A třídíte?

Své odpovědi mi posílejte dnes (10. srpna 2010) do 13.30 na redakční e-mailovou adresu...

Pokud chcete, aby byly vaše příspěvky uveřejněny, musí mít alespoň jeden středně dlouhý odstavec textu. Z uveřejněných příspěvků vyberu jeden, který odměním pěkným dárkem! A to kazetou PICKWICK 9 chutí čaje.

9 chutílupa

Reklama