Novorozeného Vendelína Čtvrtka, kterého v půlce prosince našel v popelnici v igelitové tašce pražský bezdomovec, byl zcela zdravý propuštěn z nemocnice. V dětském centru Thomayerovy nemocnici, kde je nyní umístěn, teď čeká na nové rodiče.

Podle informací zdravotního personálu měl pohozený chlapec při nálezu tržnou ránu na hlavě a pohmožděné nožičky. Jeho zdravotní stav se však po několika dnech zlepšil natolik, že se již obejde podpory přístrojů. Podle lékařů byl nalezenec ještě spojen s placentou, to znamená, že matka nejspíš rodila sama. Porod zřejmě proběhl bez komplikací.

Přesnou hodinu porodu nelze určit, ale v popelnici vzhledem k venkovní teplotě mohlo dítě ležet maximálně půl hodiny. Testy provedené po přijetí dítěte do nemocnice naznačují, že matka nebyla v době porodu pod vlivem drog. Dítě odložila nejspíš ve stresu, nebo nechtěla, aby přežilo.

Čeká na osvojení
Podle zákona o rodině musí nejprve soud ustanovit nalezenci poručníka, který dá souhlas k předběžnému osvojení dítěte. Do té doby zastupuje dítě dočasně orgán sociálně právní ochrany dětí, který se také zpravidla v případech nalezených novorozenců stává i poručníkem.

Soud by s ustanovením poručníka neměl otálet. Dítě může být se souhlasem poručníka svěřeno nejprve do předadopční péče, která trvá minimálně tři měsíce. Teprve pak může soud rozhodnout o osvojení. Na výrok soudu se čeká v případě, že zdravotní stav dítěte už nevyžaduje hospitalizaci, umístění v kojeneckém ústavu či jiném zařízení.

„Anděl strážný“ se bojí o život
Bezdomovec Miroslav Samzeli, který dítě v kontejneru při hledání jídla mezi odpadky objevil, se prý strachuje o život. Domnívá se, že u popelnice potkal člověka, který tam dítě zahodil. Muž ho vyháněl slovy, ať si najde jiné popelnice.

Pan Miroslav pochází z Vítkovic, kde ještě před deseti lety pracoval jako slévač. Později měl problémy s alkoholem a nakonec skončil na ulici. Teď žije v kanále. Skrývá se i přesto, že mu pražský primátor Pavel Bém slíbil za odměnu ubytování a zprostředkování práce.

Jak byste reagovala na nářek ozývající se z popelnice? Šla byste se srdnatě podívat nebo byste přizvala ještě někoho „do party“? Souhlasíte se zavedením „babyboxů“ nebo si myslíte, že kvůli anonymitě bude víc odložených dětí?

VVS: x/3

Reklama