Přečtěte si text Heleny Pelikánové a její rozhovor s maminkou čtyř dětí. To poslední porodila doma. Do nemocnice nechtěla.

porod doma

Nedávno proběhla v mnoha médiích téměř štvavá kampaň proti domácím porodům. Stalo se, a ne poprvé, že se domácí porod bohužel „nevydařil“. Při porodu buď děťátko zemřelo, nebo zůstalo trvale poškozené. Ano, to se opravdu stalo, a asi nejen jednou. To se stává i při porodech klasických, tedy těch nemocničních, jen se o tom tolik nepíše, nediskutuje a není jim věnováno tolik mediální pozornosti jako těm „alternativním“.

O mnoha domácích porodech, kdy vše dopadlo dobře, všichni aktéři zůstali živi a zdrávi, o těch jsem četla jen velmi málo. Já sama se nepřikláním ani na tu stranu, ani na tu druhou. Jsem zastáncem svobodné volby matky a jejich blízkých. Jsem matka dvou dětí, které přišli na svět klasicky - v porodnici, ten první před devatenácti lety byl příšerná zkušenost především z chování zdravotních sester. Ten druhý před devíti lety bohužel také - o  chování primáře porodnice, ve které se mé druhé dítě narodilo, by se dal napsat celkem solidní horor.

porod doma

Mám několik kamarádek, které se rozhodly pro příchod svého dítěte využít domácí tedy přirozené prostředí. Jednou z nich je Zuzana Pavlová, 38letá tlumočnice, maminka čtyř dětí, která žije na statku na Berounsku. S partnerem Ivanem Fejfarem se společně rozhodli pro domácí porod (do vody - speciálního porodního bazénku) jen za přítomnosti porodní asistentky. Zeptala jsme se na její pohled na celou věc a její odpovědi Vám nyní předkládám:   

 Vaše čtvrté dítě Johan Eliáš Fejfar se narodilo doma, vaše starší děti - Šimon, Hedvika a Helenka se také narodily doma?
První tři děti v letech 1997, 1999 a 2000 jsem rodila klasicky v porodnici. Všechny porody proběhly hladce a celkem rychle. V té době jsem nepřemýšlela o tom, že to jde i nějak jinak, že by to mohlo jít i šetrněji jak pro mě, tak pro dítě.
Mezi dětmi a Johánkem je větší věkový rozdíl, v této době jsem měla možnost setkat se s různými skupinkami lidí, kteří navštěvují různé semináře a vzdělávací programy, např. i rodinné terapie, a jelikož se tam dost často řeší i téma porodu a následný pobyt v porodnici, chtěli jsme se tomu u Johana vyhnout.
Také jsem na toto téma přečetla mnoho knih. Kniha, která mě v tomto ovlivnila nejvíce a nejsilněji, byla od Fredericka Leboyera – Porod bez násilí. Tam jsem to pochopila asi nejjasněji.

porod doma

Přejděme k samotnému porodu, jaký to byl prožitek?
Myšlenka, že by to už mohlo opravdu začít, přišla v půl sedmé ráno. Pokud to jde, spíme venku, tehdy jsme také spali venku. Vzbudila jsem partnera, ale zatím jsem nic neříkala, čekala jsem, co bude. Přitom jsem ještě poklízela, aby bylo čisto, a připravovala se, kdyby to tedy vypuklo. V 8 hodin jsem došla pro partnera, který úplně jako náhodou nešel do práce, protože mu nebylo dobře. Pak už jsem to nějak věděla, že je to ono, přece jen po třech dětech... Před devátou mi odtekla voda, partner byl právě u koní, tak jsem zavolala asistentku a začali jsme připravovat bazének, zapůjčený od kamarádky. V 9.45 asistentka dorazila. V půl jedenácté jsem šla do bazénku a Johánek se narodil v 11.15.

Porod tedy proběhl hladce bez jakýchkoliv nemocničních praktik a medikamentů?
Bez jakýchkoliv medikamentů, naprosto přirozeně bez pozorování personálu z porodnice, žádný klystýr - ani nebyl potřeba (během porodu jsem neměla ani nutkání se vyprázdnit), bez holení, partner byl celou dobu při tom a pomáhal…
V bazénku s 20–25 centimetry vody, porodní poloha vkleče. Johánek do vody ale vůbec nepřišel, asistentka ho ve vodě jen omyla. Následně jsem si do bazénku i s dítětem lehla, bylo to moc příjemné, půl hodiny po porodu se porodila placenta samovolně bez většího tlaku, pupeční šňůra se hned nepřestřihla, dali jsme ji do mísy a nechali spojenou asi půl hodiny, než dotepala, pak jsme ji přestřihli.
Asistentka ji prohlédla a shledala v pořádku. Můj partner, Johánkův táta, zakoupil strom, hrušku, a pod ni jsme placentu zakopali.

Šlo vše hladce, nebo jste se s něčím museli poprat?
Všechno šlo hladce, natržení bylo nepatrné. Oproti porodnici jsem byla ráda, že si můžu nahlas zafunět a pohodlně si ulevit, to jsem v nemocnici potlačovala, aby na mě nekoukali jako na hysterku, ani jsem tam na to neměla chuť.

porod doma

Jak spolupracovala rodina – hlavně partner (sám otec tří dětí, Johánek je první společné dítě Zuzky a Ivana)
Ivan v tom měla jasno dřív než já, chtěl to tak.

Co na to ošetřující lékař – gynekolog?
Gynekoložka mi nechala svobodné rozhodnutí, sice mi říkala, abych v případě jakéhokoliv problému ihned volala doktora, ale nebylo to potřeba.

Připustili jste si, že by se mohlo vyskytnout něco nepříjemného, nějaké riziko… nějaký problém?
Byla jsem přesvědčená, že to všechno dopadne dobře. Kdybych myslela na nějaké možné komplikace, bála bych se, že si je tím do života postavím. Johan je v podstatě neplánované, ale vítané dítě.
Ještě než jsem byla těhotná, asi tak před dvěma lety, se mi dostala do ruky kniha Koncept kontinua, shodnou okolností jsem byla i na přednášce autorky Joan Liedloff, která tuto knihu představovala.
Tato kniha mě svým posláním utvrdila v tom, že svobodný porod, který je uskutečněn v přirozeném prostředí a podle všech nejlepších představ matky, je tím jediným možným začátkem k vychování šťastného, vyrovnaného a spokojeného člověka. Dnešní doba totiž před intuici a instinkty do popředí staví intelekt, a tím dochází k mnoha pochybení v našem lidském vývoji.
Pokud je to ještě vývoj a ne pomalá sebevražda...

Reklama