Málo platné, všechny děti jednou vyrostou a budou v pubertě. A všichni rodiče budou tou dobou řešit jejich vztahy, lásky a také první milostné zkušenosti. A to nebývá jednoduché, zvlášť když si dívka najde muže o hodně staršího.

Pokud spolu kamarádí přibližně stejně staré děti, není na tom nic zvláštního. Horší je, když si čtrnáctiletá dívka najde muže kolem třicítky. „Kamarádka mé dcery, Bára, teď chodí s Tomášem, jsou spolu už asi čtyři měsíce. Podle mé dcery je Tomáš docela fajn, jenže je proti Báře starý, je mu asi třicet dva. Vždyť by mohl být její táta!“ říká Monika, jejíž čtrnáctiletá dcera s Bárou kamarádí už dlouho. A ta se teď pokouší tento vztah rozmluvit.

Přečtěte si také:

mil„Dcera už o tom s Bárou mluvila mockrát, ale nemá to smysl, jako by mluvila do dubu. Bojí se, že je Bára opravdu zamilovaná a nic s ní nehne. Pořád mluví o tom, jak je Tomáš úžasný, jak ho miluje, jak bez něj nemůže žít...

Dcera říkala, že Tomáš je pěkný chlap, má pěknou postavu, protože hodně sportuje. Taky má dobrou práci, takže si může dovolit zvát Báru na oběd a brát ji na odpoledne do hotelu. Já ale nechápu, proč si nevybere stejně starou ženskou, proč musí plést hlavu Báře, která je proti němu moc mladá, vždyť tohle nemá budoucnost, Bára s ním akorát marní čas. Až jí bude dvacet, jemu bude skoro čtyřicet. Ale tohle ona teď nechce slyšet, je hluchá a slepá.

A navíc podvádí i své rodiče, lže jim, že se s ním rozešla. Vím, že její rodiče jsou z Tomáše nešťastní, dokonce jí zakázali se s ním stýkat, ale to nepomohlo, stejně za ní Tomáš chodí po škole a Bára je s ním, místo aby byla na kroužkách. A taky s ním spí. Což je nejhorší. Ale dcera s tím bohužel nic nezmůže, dokud to Bára nepochopí sama.“

Jak se na vztahy nezletilých dívek dívá odborník?

Zeptali jsme se psychologa a sexuologa Prof. PhDr. Petra Weisse, PhD.

Pane profesore, je normální, když čtrnáctiletá dívka chodí s třicetiletým mužem?
Co je to normální? Důležité je ale zdůraznit jinou věc. Pokud u takového páru dochází k sexuálním kontaktům v jakékoliv podobě, rozhodně je to závažný trestný čin.

To je pravda. Některé čtrnáctileté dívky ale vypadají hodně vyspěle...
Nejsou o nic vyspělejší než jejich matky! U nás se věk pohlavní zralosti přestal urychlovat v 60. letech a od té doby je to spíš naopak: tělesná pohlavní zralost, resp. věk dospívání, je téměř stejný, jako býval, naopak věk sociální dospělosti se spíš prodlužuje.

Myslíte tedy, že se nemá snižovat hranice pro legální sexuální styk, která je dnes 15 let?
Není žádný, ani nejmenší důvod, proč věk prvního pohlavního styku ze zákona snižovat.

Další články v našem magazínu:

Reklama