Adéla byla vždy vzornou žákyní, která neměla se školní docházkou sebemenší problém. Letos, před nástupem do deváté třídy, je ale vše jinak. Za žádnou cenu nechce do své lavice 1. září znovu zasednout. A matce se svěřila, co ji k takovému rozhodnutí vede.
„Tvrdí, že ji spolužačky, s nimiž předtím kamarádila, šikanují. Začít to mě mělo údajně už v lednu, kdy jsme se vrátili z dovolené. Spikly se proti ní a děsně ji deptají. Ne že by jí ubližovaly fyzicky. Ale naprosto ji vyčlenily z party. Buď ji totálně ignorují a dělají, že neexistuje, nebo se jí posmívají. Vyzradily nějaká její tajemství, která jim v době kamarádství svěřila, a ztrapňují ji před celou třídou. Nedaly si prý pokoj ani během prázdnin, kdy dělají narážky na sociálních sítích,“ vyjmenovává ztrápená Veronika dceřiny problémy, s nimiž chtěla jít okamžitě za rodiči dotyčných děvčat i za třídní učitelkou. Jenže narazila.
Zdroj foto: Shutterstock
„Adéla o tom nechtěla ani slyšet. Odmítá to s kýmkoli řešit. Myslí si, že to stejně nepomůže. A i kdyby ano, tak bude ve třídě stejně dusno, protože ji všichni budou mít za bonzačku. Svým způsobem ji chápu a musím ji i respektovat, přestože mám chuť poslat ty kačeny do patřičných míst. Jenže zároveň mi přijde škoda měnit školu na jeden jediný rok kvůli holčičím žabomyším válkám,“ zoufá si Veronika, která přesto už kontaktovala ředitele dvou nejbližších základních škol, kam by mohla její dcera teoreticky po prázdninách přestoupit. Ani u jedné ale nemá jistotu, že její žádosti vyhoví.
„Mají na odpověď 30 dní, ale já doufám, že to tak dlouho protahovat nebudou. Počítám i s tím, že na první týdny školy Adélu omluvím. I kdybychom měli jet někam na last minute dovolenou. Manžel si sice myslí, že jsou to jen pubertální výmysly, ale já pro ni mám pochopení. Vždyť i dospělák kolikrát raději opustí zaměstnání, než aby čelil nějaké šikaně. A co teprve citlivá holčina, která se teprve hledá,“ nelituje svého rozhodnutí starostlivá maminka.
Kdy a za jakých podmínek je možné změnit základní školu?
Přestup a převedení žáka základní školy do jiné základní školy řeší ustanovení § 49 školského zákona. Zákonný zástupce žáka (rodič) má možnost požádat o přestup žáka do jiné základní školy, než v které je dosud žákem, a to z jakéhokoli důvodu. Nemusí tedy jít pouze o stěhování a s ním spojenou změnu spádové školy. Požádat je možné kdykoli v průběhu základního vzdělávání žáka. Rodič může vybrat jakoukoliv školu zapsanou ve školském rejstříku.
Stačí podat písemnou (i elektronicky) žádost o přestup žáka do jiné školy k rukám ředitele školy, kam by žák rád přestoupil. Ten pak nejpozději do 30 dnů o přestupu rozhodne. Pokud kladně, vydá písemné rozhodnutí o povolení přestupu, ve kterém bude uvedený i den, od kterého se dítě stane žákem nové školy. Navíc informuje o této skutečnosti bez zbytečného odkladu ředitele školy, z níž žák přestupuje. Žádost o přestup však může i zamítnout, pokud pro to má vážný důvod, například naplněnou kapacitu školy.
Přestože můžete podat žádost o přestup do jiné základní školy přímo, vždy je lepší se s dotyčným ředitelem předem domluvit. Pak může být přestup žáka v případě kladného rozhodnutí i otázkou pouhého jednoho dne.
Zdroj informací: respondentka Veronika, Portál občana, Školský zákon
Nový komentář
Komentáře
Moje starší dcera chodila v 1 třídě do malotridky jak mi doporučili v pedagogické poradně ve vedlejší vesnici. 1 třídu musela opakovat( vývojová dysfazie). 1 půlrok ještě Dobry . Od ledna však začala říkat ze ji bolí hlava, břicho atd a nechtěla do školy. To vše proto jak sem zjistila ředitelka školy co ji učila na ni rvala ze je pomalá atd. Řešila jsem to okamžitým přestupem do zvláštní školy. Hodně dlouho ucitelkam trvalo než si začala znovu věřit . Dcera by mohla navštěvovat normální ZŠ ale ve vyrovnávací třídě , které nejsou. Po skončení ZŠ sla na H obor( cukrář) a nyní jde do 3 ročníku obor ošetřovatelka a bude zkoušet nástavbu a to mi říkali v SPC ze to nezvládne aby sla na E obor. Věřte svému dítěti. Zničena psychika za to nestojí.
Děti dokážou být pěkný sv.... To vím již ze svých školních let, kdy žádné sociální sítě neexistovaly. Jakmile je někdo trochu jiný, dají mu to sežrat a slabší jedince to naprosto psychicky rozloží. Šla bych nejprve za ředitelem a pokud situace nebude řešitelná na půdě školy, ať on sám zařídí místo jinde. Však je to taky jeho problém. Jinak bude holka chodit za školu a k psychiatrovi - v lepším případě.
Mně můj sedmiletý syn po skončení první třídy ZŠ oznámil, že se všemi studiemi končí. Psát umí, číst také a dokonce ví, kolik mu mají v prodejně vrátit, když si koupí rohlík. Bude popelářem. A hotovo.
Děti vůči sobě dokážou být zlé. Stačí, když je jedno z nich trochu jiné. No tak bude holka chodit na jinou školu. A když i tam bude mít problém? Ví bůh, matka vždy straní svému dítěti. Určitě bych to řešila doma a ne na veřejnosti.
Jo, jasně, už tomu věřím. Trvá to údajně od ledna a ona otevřela pusu až teď? Proč? Všechny ty kamarádky najednou si na ni zasedly jen tak ze dne na den, úplně bezdůvodně, ona je neviňátko a vůbec nic jim neprovedla. Určitě. A rozhodně to nechce řešit, pročpak asi? Aby se neukázalo, že v tom třeba není nevinně a že sama má máslo na hlavě? A ještě si dovolí rodičům na konci prázdnin kliďánko oznamovat, že nepůjde do školy. Není to náhodou tak trochu zpovykaná holčička? Nemá otec pravdu, že to jsou jen pubertální výmysly? No nakonec je to jedno. Stejně to byl jen modelový příklad, aby se tady mohl řešit přestup na jinou školu. Akorát to chtělo vymyslet lepší příběh.
Z dcery třídy teď přestupuje do okolních škol asi 6 dětí a je to kvůli výuce matematiky. U nás se bohužel jede Hejnovka... Kdybych kvůli práci nepotřebovala mít děti všechny pohromadě (školka vedle školy pár metrů) a co nejblíže k domovu, tak by moje děti také chodily do jiné školy.
V případě uvedeném v příběhu bych vůbec neváhala, tady není o čem. Dceru bych přeřadila, dceři nakázala všechny ty záškodníky všude zablokovat a v původní škole bych velmi ráda a důrazně sdělila důvod, a to jak řediteli, tak třídnímu učiteli a nejlépe před celou třídou. Speciálně ty holky bych klidně i jmenovala, ať ostatní spolužáci vědí. Ofotila bych si jak jí vypisují na netu nebo v smskách a to ukázala ve třídě, řediteli a kldině řešila i s PČR pokud to nabývá znaků kyberšikany. Tohle fakt není sranda a už vůbec ne u citlivého puberťáka.
Přestup jsme řešili osobně na schůzce v nové škole s panem ředitelem. Dulezite je mít s sebou občanský průkaz, rodný list dítěte a poslední vysvědčení dítěte. Škola měla místo a tak pan ředitel rozhodl o přijetí dítěte ihned na schůzce- rozhodnutí vytiskl na tiskárně, podepsali jsme se s manželem a na to rozhodnutí jsme napsali, že s rozhodnutím souhlasíme a zrikame se možnosti odvolání. Do minulé školy jsme nic oznamovat nemuseli, vše za vás zařídí škola nová. Naše dítě přestupovalo do nové školy od 1. září.