Adéla byla vždy vzornou žákyní, která neměla se školní docházkou sebemenší problém. Letos, před nástupem do deváté třídy, je ale vše jinak. Za žádnou cenu nechce do své lavice 1. září znovu zasednout. A matce se svěřila, co ji k takovému rozhodnutí vede.

Tvrdí, že ji spolužačky, s nimiž předtím kamarádila, šikanují. Začít to mě mělo údajně už v lednu, kdy jsme se vrátili z dovolené. Spikly se proti ní a děsně ji deptají. Ne že by jí ubližovaly fyzicky. Ale naprosto ji vyčlenily z party. Buď ji totálně ignorují a dělají, že neexistuje, nebo se jí posmívají. Vyzradily nějaká její tajemství, která jim v době kamarádství svěřila, a ztrapňují ji před celou třídou. Nedaly si prý pokoj ani během prázdnin, kdy dělají narážky na sociálních sítích,“ vyjmenovává ztrápená Veronika dceřiny problémy, s nimiž chtěla jít okamžitě za rodiči dotyčných děvčat i za třídní učitelkou. Jenže narazila.

shutterstock-1354181000.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

„Adéla o tom nechtěla ani slyšet. Odmítá to s kýmkoli řešit. Myslí si, že to stejně nepomůže. A i kdyby ano, tak bude ve třídě stejně dusno, protože ji všichni budou mít za bonzačku. Svým způsobem ji chápu a musím ji i respektovat, přestože mám chuť poslat ty kačeny do patřičných míst. Jenže zároveň mi přijde škoda měnit školu na jeden jediný rok kvůli holčičím žabomyším válkám,“ zoufá si Veronika, která přesto už kontaktovala ředitele dvou nejbližších základních škol, kam by mohla její dcera teoreticky po prázdninách přestoupit. Ani u jedné ale nemá jistotu, že její žádosti vyhoví.

„Mají na odpověď 30 dní, ale já doufám, že to tak dlouho protahovat nebudou. Počítám i s tím, že na první týdny školy Adélu omluvím. I kdybychom měli jet někam na last minute dovolenou. Manžel si sice myslí, že jsou to jen pubertální výmysly, ale já pro ni mám pochopení. Vždyť i dospělák kolikrát raději opustí zaměstnání, než aby čelil nějaké šikaně. A co teprve citlivá holčina, která se teprve hledá,“ nelituje svého rozhodnutí starostlivá maminka.

Kdy a za jakých podmínek je možné změnit základní školu?

Přestup a převedení žáka základní školy do jiné základní školy řeší ustanovení § 49 školského zákona. Zákonný zástupce žáka (rodič) má možnost požádat o přestup žáka do jiné základní školy, než v které je dosud žákem, a to z jakéhokoli důvodu. Nemusí tedy jít pouze o stěhování a s ním spojenou změnu spádové školy. Požádat je možné kdykoli v průběhu základního vzdělávání žáka. Rodič může vybrat jakoukoliv školu zapsanou ve školském rejstříku.

Stačí podat písemnou (i elektronicky) žádost o přestup žáka do jiné školy k rukám ředitele školy, kam by žák rád přestoupil. Ten pak nejpozději do 30 dnů o přestupu rozhodne. Pokud kladně, vydá písemné rozhodnutí o povolení přestupu, ve kterém bude uvedený i den, od kterého se dítě stane žákem nové školy. Navíc informuje o této skutečnosti bez zbytečného odkladu ředitele školy, z níž žák přestupuje. Žádost o přestup však může i zamítnout, pokud pro to má vážný důvod, například naplněnou kapacitu školy.

Přestože můžete podat žádost o přestup do jiné základní školy přímo, vždy je lepší se s dotyčným ředitelem předem domluvit. Pak může být přestup žáka v případě kladného rozhodnutí i otázkou pouhého jednoho dne.

Zdroj informací: respondentka Veronika, Portál občana, Školský zákon

Čtěte také:

Reklama