Michaela Duffková se odrazila z úplného dna a míří vysoko. V centru Alkos v tuto chvíli zavádí revoluční čtrnáctidenní intenzivní pobytový program. Účastnit se ho mohou lidi nejen se závislostmi, ale také ti, které trápí přepracovanost, životní krize, deprese nebo úzkosti. 

Misa-017.jpg

Všichni jistě známe bajku o vařené žábě. Lidé mají tendenci přehlížet a bagatelizovat hrozby, které se blíží kradmo, nebo které se jim dávkují po lžičkách. Podobně popisuje i svůj pád do alkoholové závislosti i Michaela – od dvou večerních skleniček vína se postupem dostala až k několika lahvím denně. Pomohla až léčebna, po které se rozhodla o své zážitky podělit. „Psát blog mě napadlo chvíli po léčbě. Na internetu jsem hledala příběhy alkoholiků, ke kterým bych se mohla nějak vztáhnout, žádné jsem ale nenašla a přišlo mi, že jsem snad jediný člověk na světě s tímhle problémem. A to jsem svým blogem chtěla změnit. Aby si už ti, co budou hledat po mě, nepřipadali sami,“ vysvětluje již několik let abstinující Michaela Duffková.  

Mimo své spisovatelské činnosti provozuje Michaela Duffková s týmem odborníků centrum pro léčbu závislosti Alkos. Impulsem k založení centra nebyla jen její vlastní zkušenost s alkoholem i léčbou, ale i ztráta tatínka, který neléčenému alkoholismu podlehl. Služby centra, které funguje necelé dva roky, se stále rozšiřují, a kromě závislostí Michaela a její tým připravují i programy pro klienty trpící pracovním přetížením, vyhořením nebo úzkostmi a depresí. „Zavádíme nový čtrnáctidenní program na základě poptávky klientů. Těm někdy kvůli pracovním povinnostem nevyhovuje náš šestitýdenní intenzivní stacionář. Proto se naši psychologové, adiktologové a psychiatři dohodli na koncepci programu, který je určitým odrazovým můstkem nejen pro klienty, kteří bojují s jakoukoliv závislostí, ale i pro klienty bojující s depresí, úzkostmi nebo syndromem vyhoření a potřebují zastavit, nabrat sílu a promyslet si, kudy povedou jejich další kroky,“ popisuje zakladatelka centra Alkos.

Program vytvořený s důrazem na individualitu a diskrétnost probíhá v malebné vile nedaleko Brdských lesů. „Kapacita programu je omezená na 6 klientů, chtěli jsme, aby měl pro sebe každý dostatek prostoru, soukromí a lidé se tu necítili zahlceni. Zároveň máme my víc času na klienty a můžeme se každému plnohodnotně věnovat. Program probíhá ve vile centra Alkos, kde mají klienti zaručené stoprocentní soukromí a zároveň jsou kousek od krásné přírody. Harmonogram je nabitý, každý den kromě neděle probíhají od osmi do pěti sezení s psychiatry a psychology, cvičení s lektory jógy, workshopy s kouči a profesními lektory a v neposlední řadě přednášky nutričních poradců. Učíme klienty, že některé problémy jsou psychosomatické a je možné je eliminovat změnou životního stylu, třeba i změnou stravovacích návyků,“ objasňuje Michaela.

Jedním z odborníků, kteří se podíleli na přípravě intenzivního čtrnáctidenního programu je i Mgr. Břetislav Kantor, MBA, MSc., MPA., který přes deset let působí v oblasti psychologického poradenství. „Během úvodního setkání si s klientem stanovíme určité závazky, zjišťujeme aktuální stav, co se daří a co chce klient změnit. Za svůj pobyt by měl získat náhled na svou situaci, zmapuje si, co je dobré zahodit, co si ponechat, co změnit a kam a jak se posunout směrem ke spokojenějšímu prožívání tady a teď. Ze své zkušenosti z praxe v pobytových zařízeních vím, že mnohdy i pětidenní pobyt a vytržení z krizové situace stačí k nastartování trvalejší změny,“ vysvětluje supervizor, kouč a psychoterapeut Mgr. Břetislav Kantor, MBA, MSc., MPA.

Přílišná přepracovanost a nedostatek odpočinku mnohdy vede k nárazovým řešením, jako je právě alkohol. Ke chvilkovému zapomnění na každodenní problémy přeci stačí pár panáků vodky, jde rozhodně o úspornější řešení než desetidenní last minute zájezd k moři. Michaela Duffková a odborníci v Alkosu nabízejí zajímavou alternavitu, kterou stihnete v časovém rozpětí jedné placené dovolené. „Za čtrnáct dní se u nás setkáte s psychology, psychiatry, adiktology, osobními kouči, lektory jógy, výživovými poradci a lidmi se stejným cílem – zorientovat se ve své životní situaci, nastavit si priority a stabilizovat svůj duševní stav. Lidé nemusí nutně bojovat se závislostí, aby si připadali na dně. Během léčby mi hodně pomáhalo motto „ne každý, kdo bloudí, je ztracen“ a mám pocit, že v dnešním klimatu má každý člověk mnoho důvodů, proč si připadat ztracen. Chceme lidem hlavně citlivě a s individuálním přístupem pomoci najít správnou cestu, jak zlepšit svůj život,“ říká Michaela Duffková.

Michaela Duffková připravuje již třetí knihu, ta nese pracovní název Ne-alkoholička s podtitulem 5 let na suchu. Na podzim letošního roku se začíná točit film na motivy Michaelina příběhu, který režíruje Dan Svátek a Míšu si zahraje Anna Křenková.                

Více informací o Michaele, knihách a centru Alkos naleznete na zapisnikalkoholicky.cz & centrumalkos.cz

Reklama