Můj vztah ke knihám je velmi kladný, však jsem brzy po studiích v úplně jiném oboru změnila pracoviště a začala v knihovně "od píky". A nikdy jsem toho nelitovala, i když to vyžadovalo naučit se spoustu nových věcí. Ale hlavní bylo, že mě to bavilo, přestože jsem nakonec v knihovně měla na starosti počítače, které mě taky baví, ale úžasná byla právě ta kombinace mých dvou koníčků, ba přímo koňů.
Nedávno jsem v jiném příspěvku psala, že můj vztah k hudbě se vyvíjel. Stejně tomu bylo i u knížek. Psala jsem i příspěvek na téma záhady, který byl většinou také o knihách. Takže je vidět, že knihy mě provázejí celým dosavadním životem a doufám, že dál budou mými kamarádkami.
Začala jsem se učit číst společně se svojí o 2 roky starší sestrou, takže ve škole už jsem měla náskok. V dětství jsem četla samozřejmě pohádky, ale už tehdy se začala projevovat moje "úchylka" - ráda se při čtení bojím. Takže si dodnes vzpomínám, jak se mně líbila knížka Pohádky od Wilhelma Hauffa. No, pohádky - některé bych mohla opravdu nazvat horory a možná byste tuto knížku před svými dětmi radši dobře ukryly ;-)
Od dětství jsem sice chodila do knihovny, ale na ZDŠ nic moc, protože rodiče mně a sestře kupovali opravdu hodně knížek - tehdy ještě nebyly samozřejmě tak drahé. Také mí rodiče měli hodně knížek, takže jsem brzy zkoušela i ty "mládeži nepřístupné", napadá mě knížka Heptameron od Markéty Navarské - pro ty, kdo ji neznají - bylo to dobrodružné a hlavně v tom byl SEX :-) Do této zakázané kategorie patřila i Čachtická paní ve slovenštině, s hrůzostrašnými obrázky.
Četla jsem samozřejmě i knížky určené dětem - moc se mně líbil Karlík a továrna na čokoládu od Roalda Dahla, který vycházel na pokračování myslím v Ohníčku, a já jsem netrpělivě čekala na každé další číslo. Roalda Dahla mám ráda i jako autora pro dospělé (Jedenadvacet polibků atd.).
K mým největším oblíbencům v dětství patřil samozřejmě Vinnetou, jeho bílého bratra jsem neměla tak ráda, ale stejně jsem přečetla i téměř celou sérii románů nazvanou Pouští (také od Karla Maye), ve kterých vystupoval jen Olda, kterému tam říkali Kara ben Nemsí. Děj se odehrával v Orientu.
Potom jsem doma objevila Martina Edena a začalo mé "Londonovské období". Samozřejmě Tulák po hvězdách, Démon alkohol (jeho dobrodružné romány a povídky mě moc nebavily). Přes Jacka Londona jsem se dostala k Irwingu Stoneovi (omlovám se za případné komolení cizích jmen) - doslova jsem "zhltla" životopis Londona Námořník na koni a mým favoritem byla i Žízeň po životě - biografie Vincenta Van Gogha.
To už se ale myslím dostávám ke svému středoškolskému období - bydlela jsem na internátě, každá koruna byla dobrá, takže jsem začala pravidelně chodit do knihovny. V této době jsem hodně četla historické romány, hlavně z Francie - např. Maurice Druon - Prekliatí králi, přečetla jsem samozřejmě všechny Angeliky, které jsem sehnala, často také slovensky, moc se mně líbil Joseph Balsamo od Dumase a třeba trilogie Vladimíra Neffa Královny nemají nohy atd. Řada z těchto knížek nebyla pravými historickými romány, ale tyhle se mně zkrátka líbily.
Myslím, že už od dětství jsem četla sci-fi a horory, v hororech pokračuji dál, sci-fi spíš výjimečně. Když píšu o sci-fi, musím se zmínit o knížce Hvězdoplavba od Jana Křesadla (vlastním jménem Václav Pinkava), což je podle mě nepřekonatelná parodie na Odysseu,  jejíž hrdinové necestují po Zemi, ale po různých planetách. Je to vtipný scifi příběh na 6500 veršů v homérské starořečtině s paralelním českým překladem v hexametru. Pan Pinkava byl nejen vynikající spisovatel, ale také polyglot a tedy i překladatel. Tahle knížka se mně tak líbila, že jsem neváhala obětovat téměř 1000 Kč (tehdy to byla hodně vysoká suma za knihu) a koupila jsem si ji.
Později mně kamarádka doporučila knihu Vyhoďme ho z kola ven od Kena Keseye - jsem ráda, že jsem ji nejdříve četla a až potom viděla film, který se mně moc nelíbil. Nadšená touto knihou jsem si od něj chtěla přečíst další romány, ale nic jiného jsem nedočetla.
Moje největší láska a stálice je Tracyho tygr od Williama Saroyana - kdo ji četl, ten ví proč.
Jiná kamarádka mluvila v superlativech o knížce Jonathan Livingston Racek od Richarda Bacha, takže jsem si z internetového knihkupectví Kosmas objednala za výhodnou cenu hned 5 knih tohoto autora, líbily se mně všechny, ale mým favoritem se stala kniha Jediný.
Před nějakými lety u nás vyšla knížka Betonová zahrada od Iana McEwana a to bylo zase něco pro můj "zvrhlý" vkus. Taky povídky Psychopolis nebyly špatné.
K mým posledním "objevům" patří japonští autoři - Kodži Suzuki a jeho kniha Kruh, před pár dny jsem dostala pokračování nazvané Spirála, ale při tom soutěžení a psaní příspěvků nějak chybí čas na čtení, takže jsem se do ní ještě nepustila. :-(
Nedávno jsem také četla sbírku povídek Někdo zaklepal (od japonského autora, ale na jméno si samozřejmě nevzpomínám). Všechny povídky začínají slovy Někdo zaklepal... a potom se rozvíjí děj většinou opět strašidelných povídek.
Samozřejmě jsem v tomto stručném elaborátu nemohla vyjmenovat všechny - napadá mě, že jsem zapomněla na Howarda P. Lowecrafta, knížku Utažení šroubu od Henryho Jamese, samozřejmě Stephena Kinga, o kterém ale určitě bude řada jiných příspěvků.
Svoji dceru jsem knihomilstvím a knihomolstvím nakazila od malička a historie se opakuje - ráda si přečte knihu, která není určena pro čtenářku jejího věku (i když dnešní teenageři jsou mnohem vyspělejší, než jsme byli my - podle mé zkušenosti) a také má ráda záhady a horory.
Dřív jsem pracovně jezdila na Knižní veletrh do Prahy, teď už mě jen moje sestra zásobuje letáky s nabídkami různých vydavatelství, vždycky jich nasbírá plnou igelitku a pro mě nastanou "čtenářské žně" - tuhle si určitě koupím, tuhle bych si mohla vypůjčit, a můj seznam v počítači utěšeně roste a roste :-)
monca13


Milá monco13,
jak tak koukám, stane se z vás i spisovatelka, kdyby se soutěžilo o délku příspěvku, stala byste se bezkonkurenčně vítězkou :-)
Ale to je dobře, jen čtěte a pište

Reklama