Zajímá vás, co čte Reese Witherspoon, a jak se jí daná knížka líbila? Nejen ona to pravidelně sděluje v rámci čtenářského klubu, který založila. Jejím členem se můžete stát i vy.

  • Oprah Winfrey

Průkopnicí čtenářských klubů pod vedením celebrit byla americkými ženami zbožňovaná moderátorka Oprah Winfrey. Ta se nechala slyšet, že chce přinutit celý svět číst, včetně těch, kteří nikdy nečetli. Podle ní je to velmi důležité. V rámci její show léta fungovalo čtenářské okénko Oprah’s Book Club, ve kterém pravidelně představovala nejen knižní novinky, ale i klasiky, o kterých následně diskutovala s autory i diváky. I přesto, že Oprah´s Book Club svoji činnost v roce 2011 ukončil, můžete v něm zpětně najít mnoho inspirace.

  • Reese Witherspoon

O četbě se můžete prostřednictvím Instagramu poradit i s americkou herečkou Reese Witherspoon. Velká láska ke knihám ji přivedla na myšlenku založit knižní klub Hello Sunshine, kde každý měsíc doporučuje knihu, která ji oslovila a která podle ní stojí za přečtení. Jejím cílem je pomáhat prosazení ženských autorek a jejich příběhů.

  • Emma Watson

Our Shared Shelf neboli Naše sdílená knihovna je knižním klubem, který založila herečka Emma Watson. Zaměřuje se zejména na rovnost pohlaví. Její projekt je tak studnicí inspirace pro ženy, které chtějí číst kvalitní, feministické příběhy typu Ženy, které běhaly s vlky.

  • Emma Roberts

Za klubem Belletrist stojí herečka Emma Roberts a filmová producentka Karah Preiss. Na své si tam přijdou hlavně lidé, kteří mají zájem o četbu s myšlenkou, nikoli milovníci takzvané plážové literatury. V Belletrist dostávají prostor také nezávislá knihkupectví.

  • Česká inspirace

V Česku zatím čtenářské kluby vedené celebritami nejsou moc rozšířené. Dobré tipy lze nicméně nasbírat například v rámci cyklu scénického čtení LiStOVáNí, za kterým stojí mimo jiné herec Lukáš Hejlík. Další možností, kde načerpat inspiraci a podělit se o své dojmy, je Facebooková stránka Čtenářský klub Martinus.cz, kde je každý měsíc věnován jedné knize.

Reklama