Rakovinu prsu je nutné rozpoznat a začít léčit včas. Pacientky s časným karcinomem prsu, u nichž se nádor ještě nerozšířil do okolních tkání, mají vyšší šanci na vyléčení. Cestu pacientky mapuje přehledná infografika, kde se dozvíte nejen o průběhu léčby, ale také spoustu zajímavostí o této nemoci.
5bf3fa00a9186obrazek.jpg

Jaké jsou příznaky rakoviny prsu?
 
1. Změny ve struktuře pokožky prsu nebo okolí: vtažení

Může být způsobeno bulkou v prsu, která zkracuje prsní vazivo. To táhne tkáň a pokožku dovnitř a vytváří vtažený či promáčknutý vzhled.

2. Změny ve struktuře pokožky prsu nebo okolí: důlky

Mohou být známkou toho, že došlo k ucpání drobných kanálků v prsu zvaných lymfatické cévy, které pomáhají odstraňovat odpadní produkty z těla. To vede k zanícení a otoku prsu a tvorbě malých důlků připomínajících pomerančovou kůži na velké části pokožky. V některých případech se jedná o známku jednoho konkrétního typu rakoviny prsu – zánětlivého (inflamatorního) karcinomu prsu.

3. Zesílení prsní tkáně

Může být způsobeno bulkou uvnitř lalůčků mléčné žlázy nebo se může jednat o další známku toho, že došlo k ucpání lymfatických cév, které pomáhají tělu zbavovat se odpadních látek.

4. Vyrážka podobná ekzému, zarudnutí bradavky nebo jejího okolí

Jde o velmi vzácný příznak rakoviny prsu. V malém množství případů je spojen s Pagetovým karcinomem. Pagetův karcinom je vzácný typ karcinomu, roste v okolí bradavky jako nehojící se vřídek v oblasti prsní bradavky. Jeho příčina zůstává neznámá a způsobuje vznik červené svědivé vyrážky připomínající ekzém na bradavce nebo v jejím okolí.

5. Nezvyklý výtok

Pokud z bradavky vytéká samovolně bez zmáčknutí např. krev nebo zabarvená tekutina, může to znamenat, že nádorové buňky vystýlají dukty (malé mléčné kanálky) za bradavkou.

6. Změny na bradavce: vpáčení, změna polohy nebo tvaru

Vznik vpáčené bradavky (pokud jste se tak již nenarodily), kterou nelze vytáhnout ven, může být známkou toho, že se za bradavkou nachází bulka, která ji vtahuje dovnitř.

7. Otok v podpaží

Otok v podpaží může znamenat přítomnost bulky v lymfatických uzlinách, které se nacházejí v podpaží. Někdy může být bulka v podpaží lépe postřehnutelná než bulka v prsu.

8. Viditelné žíly na prsu

Vznik viditelné žíly na prsu může znamenat ucpání krevní cévy, které může být způsobeno bulkou nebo zvýšenou cirkulací krve v prsu, což je možná známka nádorového růstu.

Fakta o rakovině prsu

1.      V Česku je to nejčastější nádorové onemocnění u žen.
2.      Ročně je diagnostikována přibližně u 7 400 lidí.
3.      Rakovina prsu není jen „ženská záležitost“, týká se i mužů.
4.      Okolo 5–10 % zhoubných nádorů prsu může vzniknout na základě dědičné dispozice.

Věděly jste o těchto příznacích? Pokud ne, budeme rádi, když informace budete šířit mezi své kamarádky a blízké.

Partnerem našeho speciálu je portál Mojemedicina.cz a stránka www.jetooprsa.cz, kde si vyzkoušíte třeba interaktivní kvíz o rakovině prsu a uvidíte příběhy pacientek, kterým na cestě k uzdravení pomohla podpora partnera a rodiny.

Rakovina prsu: příběh Petry a Jiřího

Jak vysvětlit dětem rakovinu prsu? Příběh Radky a její dcery

Edukační kampaň o rakovině prsu zaštiťuje biotechnologická společnost Roche, která dlouhodobě podporuje vzdělávací aktivity pro pacienty a širokou veřejnost.
 
8. Modrá kniha České onkologické společnosti, Brno: Masarykův onkologický ústav, 2018. ISBN 978-80-86793-44-3
9. Linkos.cz: https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/nadory-prsu-c50/o-nadorech-prsu/ (naposledy navštíveno 13. 9. 2018)

CZ/BREA/1118/0090